Hollanda'dan aykırı ses

AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Hollanda'dan Türkiye'ye 17 Aralık'taki AB zirvesinde müzakere tarihi verilmesi konusunda olumsuz bir ses yükseldi.

AMSTERDAM - AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Hollanda'dan Türkiye'ye 17 Aralık'taki AB zirvesinde müzakere tarihi verilmesi konusunda olumsuz bir ses yükseldi. İktidardaki Hıristiyan Demokrat Partisi'nin parlamento lideri konumundaki Maxime Verhagen, De Volkskrant gazetesine, AB liderlerinin aralık zirvesinde Türkiye'ye müzakerelere başlamak için tarih vermemesi gerektiğini söyledi.
Verhagen, Hollanda parlamentosunda bu konuda yapılacak tartışma öncesinde ortaya koyduğu bu görüşünü "Tarih verilmesi Türkiye üzerindeki baskının azalmasına yol açar" diye savundu. Verhagen, Türkiye'nin insan haklarında daha çok ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi. Verhagen, işkenceye tümüyle son verecek geçerli bir mekanizma gerektiğini vurgulayarak, "İşkencede pazarlık etmeyiz. Yılda 10 ya da 100 işkence vakası olduğunu tartışmaya niyetimiz yok" dedi.
Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot, daha önce Türkiye'yle 2005'in ikinci yarısında tam üyelik müzakerelerine başlanmasının beklendiğini belirtmişti.