@ismailsaymaz

Hopa'da Erdoğan gerginliği: 1 ölü

Hopa'da Erdoğan gerginliği: 1 ölü
Hopa'da Erdoğan gerginliği: 1 ölü
Hopa'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingine çıkan olaylar damgasını vurdu. İlçe savaş alanına dönerken olaylarda polisin sıktığı gazdan etkilenen emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetti. Miting sonrası konvoya atılan taşlar bir polisin araçtan düşmesine yol açtı
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan miting için gittiği Artvin’in Hopa ilçesinde, Erdoğan’ın mitingini protesto eden sol gruplar ve vatandaşlar ile polis arasında çatışma çıktı. İddiaya göre polisin attığı gaz bombaları ve gördüğü nedeniyle 54 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu ölürken, göstericilerin attığı taş dolayısıyla da bir Başbakanlık Koruma Polisi aracından yola düşerek, beyin kanaması geçirdi ve ağır yaralandı. 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle
İşte, saat saat Hopa’daki gerginlik:

Saat 09.30: Erdoğan’ın, sol eğilimli Hopa ilçesinde saat 11.00’de miting yapacağının ilan edilmesi üzerine sosyalist örgütler protesto kararı aldı. Erdoğan’ın mitingi için sahil kenarındaki tır garajı alanı düzenlenirken; Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Halkevleri ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyeleri Hopa Meydanı’nda toplandı. İki meydanın arasından üç şeritli Karadeniz otoyolu geçiyordu.

Saat 10.00: Hopalılar tulum eşliğinde horon etmeye, slogan atmaya başladılar. Sayıları bine yaklaşıyordu. Alana bakmakta olan bir binaya CHP pankartı, “AKP Hopa’dan defol!” yazılı Öğrenci Muhalefeti imzalı iki pankart açıldı. Bir diğer pankart da Halkevleri’ne aitti. Pankartta, “Su haktır satılamaz” yazıyordu.

Saat 10.30: Polis, yarım saat sonra mitingin başlayacağını, alanın boşaltılması gerektiğini duyurdu. Aynı anda üç helikopter alan üzerinde alçak uçuş yapıyordu. Polisler binaya çıkıp pankartları indirdi. İlk gerginlik böyle başladı.

Saat 11.00-14.00: Polis gaz bombası atıp panzerden su sıkarak müdahale etti. Protestocular kaldırım taşları attı. İlçe savaş alanına döndü. Gösterici ve polislerden yaralananlar, biber gazından etkilenen çok sayıda kişi Hopa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Çatışmalar sokak aralarına yayıldı. 54 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu, iddiaya göre, gazdan etkilenerek ve gördüğü darp sonucunda öldü. Bu haberin duyulmasıyla Hopa tamamiyle karıştı.

Saat 12.00: Erdoğan, 2 bin kişinin katıldığı mitingde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hakkari mitingine değinerek, “Hakkari’de BDP ile anlaşıyor. BDP’lilerin eline CHP bayraklarını veriyor. Çünkü CHP’nin oyu yok. Mitingde Türk bayrağı yok. Hopa’da da uzantıları olabilir ha... Bunlara karşı dik duracağız, omurgalı duracağız” dedi.

Saat 14.00: Erdoğan, mitingin ardından seçim otobüsüyle helikopter pistinin bulunduğu bölgeye hareket etti. Bu esnada, seyir halindeki konvoya taş atıldı. Güvenlik güçleri uyarı ateşi açarken, Başbakanlık Koruma Müdürlüğüne mensup bir polis, kafasına isabet eden taşla yaralanıp yola düştü ve bir süre sürüklendi. Beyin kanaması geçirdiği öğrenilen polis memuru Rize Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Saat 16.00: Helikopterle Trabzon’a geçen Başbakan Erdoğan, Hopa’daki gerginliği değindi ve şöyle dedi:
 
“Sizi fazla beklettim, hakkınızı helal edin. Zira Hopa’ya eşkıyaların indiğini bilmiyordum. Meğerse eşkıya Hopa’ya da inmiş. Eli taşlı eşkıyalar oraya da inmiş. Ve ne yazık ki taşlarla araçlarımıza saldırdılar. Enteresan, CHP’nin devasa bir pankartı yanında kimler iş tutuyor, bilmenizi istiyorum. Tek yol sokak diyor, tek yol devrim diyor. 

Altındaki imza ’halk evleri’ diyor. CHP’nin yanında böyle bir pankartın asılmasına göz yummasının ne anlama geldiğini Hakkari’de gördük. Orada da BDP’lilerin eline CHP bayrakları verdiler. İçeride bir tane Türk bayrağı var mıydı, yoktu. Defalarca görüntüleri inceledim, seyrettim. Ah benim hemşehrilerim. Bu CHP, bu Kılıçdaroğlu ve ekibine 12 Haziran’da hesap sormaya var mıyız? Bak, kimler kimlerle dolaşıyor görelim.
 
Orada bakıyorsun CHP, BDP el ele, geliyorsun batıya Orta Anadolu’ya bakıyorsun CHP, MHP, BDP el ele. Bunlar aynı şeyi referandumda yapmadı mı? Referandumda CHP’si, MHP’si, BDP’si, TKP, Halk Evleri, illegal örgütler el ele vermedi mi? Şimdi aynı şeyleri yapıyorlar. Hedefte AK Parti var.” 

İKİ MÜLKİYE MÜFETTİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ
Öte yandan İçişleri Bakanlığı, AK Parti'nin Hopa mitinginde çıkan olaylarla ilgili inceleme başlattı. Bakanlık, olaylarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere iki mülkiye başmüfettişi, bir jandarma ve bir emniyet müfettişi görevlendirdi. 

Artvin Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Birsen Kaya:
Hopa halkı, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Halkevleri olarak mitingden önce saat 09.00’da Hopa Meydanı’nda toplandık. Erdoğan’ın miting yapacağı alan, sahil kenarında, tır garajı denilen alandaydı. Aramızda otoyol bulunuyordu. Biz Erdoğan’ın mitinginden önce horon tepki, sloganlarımızı söyledik. Bin kadar insan vardı. İlçede şöyle bir durum var: Halkın çayı yollarda serili. ÇAYKUR kotadan dolayı almıyor. Özel şirketler de almıyor. AHES’le ilgili halk tepkiliydi. Bunun gerilimi vardı. Saat 10.00’da kalabalık giderek arttı.

Bu esnada polis bize “Dağılacaksınız, bu toplantı illegaldir” dedi. Biz haklı ve meşru bir eylem olduğunu söyledik. Ama polis gazlarla saldırdı. Gerçekten çok ciddi bir polisiye kuvvet vardı. Hopa halkı da kendisini çatışma içinde buldu.

Erdoğan’ın mitingi saat 15.00 sularında başladı. Miting sürerken, sokak aralarında çatışmalar vardı. Gaz bombaları atıldı, panzerlerden su sıkıldı. İnsanlar sokak aralarında toplanıp yeniden biraraya geldi. Yediden yetmişe, çocuktan ihtiyara Hopalılar sokaktaydı. İşten çıkanlar katılıyordu. Bu arada, Eğitim-Sen kurucularından, emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun cop darbeleriyle öldüğü haberi duyuldu.

Erdoğan, saat 15.00 gibi geldi. Ortada bir şey yokmuş gibi, yüzlerce insan sokağa dökülmemeş gibi sınır ticaretinden bahseden bir konuşma yaptı ve gitti. O konuşma yaparken her sokakta çatışma vardı, gaz bombaları vardı. Hopalı olmayanlara konuşuyordu. Rize, Erzincan ve Erzurum’dan kitle getirilmişti. Hopalılar ise sokakta polisle çatışıyordu. Hopa’nın her tarafı gaz oldu, gazsız sokak kalmadı. Erdoğan’ın bulunduğu nokta hariç her taraf gazdı. Kendi mitingine gelenler bile gazdan etkilendi. Polis yere yatarak, kitlenin üzerine ateş açtı. Artvin halkı hiçbir dönem gerici zihniyete boyun eğmedi. Safını sosyalistlerden yana belirlemiş, çizgisi olan bir halktır.

ÖDP PM Üyesi ve Hopa Belediye Başkan Adayı Yusuf Yedigül:
Erdoğan, bir hafta önce miting kararı almıştı. Dört beş gündür Hopa’da yeni bir miting alanı oluşturuyorlardı. Bütün devletin hizmeti oraya yağıyordu. Bugün de saat 11.00’de konuşkması vardı. O mitinge katılmayacak olan ilerici insanlar olarak Hopa Meydanı’nda toplandık. Birikmeler oldu. Bine yakın insan vardı. Öyle çok örgütlü bir durum yoktu. Protesto olur mu olmaz mı, tepki gösterir miyiz, göstermez miyiz diye düşünüyorduk. O arada tulumla oynuyorduk. Saat 11.00’e yaklaştığı için alanı boşaltmamızı istediler. 

Biz dedik ki, iki alan arasından üç karayola geçiyor. O alan bize çok uzak, niye gidelim? Bir baktık ki bir anda saldırı oldu, su sıkıldı, gez bombası, biber gazı... Saldırı da bir arkadaşımız öldü. Biz sonradan duyduk bu haberi. Saat 10.30’dan sonra saldırılar devam etti. Silah çekmeler, dükkanları kapattırmalar... İlk kez böyle bir şey görüyorum. Haliyle birçok insan tepki gösterdi. Sadece gençler değil, esnaf da yaşlısı da kızıyordu.

Dışarıdan polis getirmişlerdi. Sanki Hopa’da darbe olmuş gibi olağanüstü bir durum oluşturulmuştu. İki caddeye de gaz bombası ve biber gazı attılar. Biz sadece meydana bakan bir binaya, çay üreticilerinin talepleri ve HES tarşıtı pankartlar asmıştık. Bir de CHP’nin pankartı vardı. CHP 2. Sıra Adayı ve eski Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu da arada kaldı, gaz yedi. Metin Lokumcu’nun hem darp gördüğünü hem de gazdan etkilendiğini duyduk. Kaburgasında kırık olduğunu söyleniyor.