'Hortumculuk, yolsuzluk, kul hakkı nasıl yenir bilmem'

'Hortumculuk, yolsuzluk, kul hakkı nasıl yenir bilmem'
'Hortumculuk, yolsuzluk, kul hakkı nasıl yenir bilmem'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, esnafın siftah yapabildiği işsizliğin olmadığı bir Türkiye'ye başlangıç yapacaklarını belirtirken, "Buna hazır mısınız?" diye sordu. CHP lideri "Kazandığım her kuruş benim alın terimin karşılığıydı, Ben hortumculuk, yolsuzluk, kul hakkı nasıl yenir bilmem" dedi.

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Kılıçdaroğlu, partisinin Kırıkkale, Kırşehir ve Aksaray mitingi öncesi uğradığı Ankara'nın Elmadağ İlçesinde, İstasyon Camisi önünde vatandaşlara hitaben konuştu.

"Eğer bir evde gencecik bir çocuk işsizse, o evde huzur yoktu" diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:Bizi ayrıştırıyorlar, bölüyorlar. Ben size söz veriyorum. Oy versin vermesin, CHP iktidarında Başbakan olarak hiçbir vatandaşımızı ayırmayacağım. Vatandaşlarıma şunu söylüyorum. 13 yıl kredi açtık, ne yaptı 6 milyon 200 bin işsizimiz var. Sözüm söz bu ülkede eğer işsiz varsa, huzursuzluk vardır. Sözüm söz, huzursuzluğu bitirmek, herkesin iş aş sahibi olmasını sağlayacağım. Eğer bir evde gencecik bir çocuk işsizse, o evde huzur yoktur.


ONLAR KENDİLERİNİ, YANDAŞLARINI DÜŞÜNÜRLER


Türkiye büyüyor, evet büyüyor. Türkiye kalkınıyor, hiç itirazımız yok. Büyümeden kalkınmadan her vatandaş hak vettiğini alıyor mu almıyor mu? Almıyor. Bir avuç kişi yararlanıyor. Refahı tabana yayacağım. Nasıl, emekliye Ramaz ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye vereceğim. Helali hoş olsun. Emekliye bizim vefa, minnet borcumuz var. Ankara'daki beyler sorsun, o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim. Bin liranın altında emekli aylağı alan 8 milyon vatandaşımız var. Açlığa mahkum etmişiz, yoksulluğa mahkum etmişiz bunları. Onlar vermezler, kendilerini, yandaşlarını düşünürler. Sözüm söz ben sizi düşüneceğim.


ÇİFTÇİYİ AÇ BIRAKMAYACAĞIM
Mazotu çiftçiye 1,5 liradan vereceklerini söylediğinde kıyameti kopardıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Nasıl vereceksin diyorlar. Çiftçi aç kalsın bana muhtaç olsun diyorlar. Çiftçiyi aç bırakmayacağım. Çiftçi ekecek, alın terinin karşılığını alacak. Emin olun ülkem için, Türkiyem, bayrağım için çalışıyorum. 7 Haziran'da sandığa gideceksiniz değil mi?" dedi.


GÜÇLÜ BİR SOSYAL DEVLET OLSUN TÜRKİYE
Kılıçdaroğlu, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye inşa edeceklerini belirttiği konuşmasında, "Bu güzel ülkede, bu güzel coğrafyada hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye inşa edeceğim. 17 milyon yoksul var. Yoksulu olmayacak bu ülkenin, 21'inci yüz yılın ülkesinde. Niye yoksulluk olsun. onlar unuttular ben unutmam, Ben iktidara geldiğimde sözüm söz. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Anneler çocuklarını huzur içinde okula gönderecekler. Çocuklar okulda beslenecek. Hiç bir ayrım yapmadan huzurlu bir Türkiye istiyorum. Barış içinde yaşayan bir Türkiye istiyorum. Kimsenin kimseye muhtaç olmadan güçlü bir sosyal devlet olsun Türkiye istiyorum" dedi.
YÜZYILIN PROJESİ
İstanbul'da dün yüzyılın projesini açıkladıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Türkiye öyle bir yerde ki, Afrika, Avrupa Kafkasya, Orta Asya arasında bir pırlanta gibi coğrafi üstünlüğü var Türkiye'nin. Bunu şu ana kadar hiçbirisi değerlendiremedi. Projeyi hazırladık. Bu projeye hiç bir iktisatçı 'yanlıştır' demiyor. Hiçbir siyasetçi, Davutdoğlu dahil 'yanlıştır' demiyor. Her kuruşu hesapladık. Büyümenin nasıl olduğunu hesapladık. Onlar bilmezler biz biliriz. Çünkü onlar ceplerini düşünüyor, biz Türkiye'yi düşünüyoruz" diye konuştu.
Türkiye'de 11 milyon emekli bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda, "Ramazan ve Kurban Bayramında ikinci sınıf vatandaş olmamam lazım diyorsan yerin belli. Mustafa Kemalin partisi CHP. İlk çıkaracağımız kanunla emekliye Ramazan ve Kurban Bayramında birer maaş ikramiye vereceğim" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, daha sonra Kırıkkale'ye geçti.

HORTUMCULUK, YOLSUZLUK, KUL HAKKI NASIL YENİR BİLMEM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada,  şunları dile getirdi: "Ben sizden birisiyim, aristokrat, varlıklı bir aileden gelen birisi değlim. 7 çocuklu bir aileden geliyorum" diyerek söze başladı. Annesinin ve kız kardeşinin okuma yazma bilmediğini, 7 çocuktan üniversiteye giden sadece kendisi olduğunu belirtirken, "Siyasete girdiğimde mal varlığımı internet siteme koydum. Kazandığım her kuruş benim alın terimin karşılığıydı, Ben hortumculuk, yolsuzluk, kul hakkı nasıl yenir bilmem. Siyasete girdiğim gün tek bir hedefim vardı. Bu ülkede hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği güzel bir ülkede yaşamak istiyorum. İşsizliğin, yoksulluğun, işsizliğin, açlığın, sefaletin olmadığı bir Türkiye'de yaşamak istiyorum. Bunun için çalışıyorum, bunun için mücadele ediyorum." 

SERVETİ 77 MİLYON İNSANA YANSITACAĞIZ


Kırıkkale'de fabrikaların kimin döneminde kurulduğunu, kimin döneminde de kapatıldığını en iyi Kırıkkaleli'lerin bileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 13 yıldır kan kaybettiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Serveti, refahı yukarıda değil, bir avuç insanda değil, 77 milyon insana yansıtaceğız. Bu ülke büyüyorsa, herkes nasibini alacak" dedi.
Emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Türkiye emekliye gelince neden fakir bir ülke oluyor. Onlar ceplerine çalışıyorlar, ben sizin için çalışıyorum" dedi.


BAŞIMI BU YOLA KOYDUM


Kendisinin 7 çocuklu bir aileden geldiğini, yolsuzluk nedir bilmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ama ben işsizlik, yoksulluk nedir bilirim. Evde tencere kaynamadığı zaman kadının çektiği ızdırabı bilirim. O nedenle başımı bu yola koydum. Bu ülkede hiçbir çocuk CHP iktidarında yatağa aç girmeyecek. Ne diyordu rahmetli Ecevit, 'Ne ezen, ne ezilen. İnsanca, hakça bir düzen' diyordu. İnsanca hakça bir düzeni gerçekleştireceğiz" dedi.


ONLAR KÖŞEYİ DÖNMEKTEN YANA


Dünyanın en pahalı mazotunu Türk çiftçisinin kullandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bu mazotla çiftçi ekemez, zarar eder, alın terinin karşılığını almaz. Mazotun fiyatı düşmesi lazım. Kaç lira, sözüm söz dedim, çitfçi için mazot 1,5 lira olacak. Yine itiraz ediyorlar. Petrol dışarıdan geliyor. Ben de biliyorum. Aramızda fark var. Ben halktan, üretenden, alın terinden, istihdamdan yanayım, onlar yakuttan, pırlantadan, inciden, köşeyi dönmekden yana. Yakuttan, pırlantadan, inciden, köşyeyi dönmekten yana. Onlarla bizim aramızda Ağır Dağı kadar fark var. Kendi çocuklarının gemilerine 1 lira 15 kuruştan veriyorlar mazotu, 'çiftçiye 1,5 liradan verince parayı nereden bulacaksın?' diyorlar. Parayı bulup, bu ülkeyi adam gibi yöneteceğim" dedi.


DAVUTOĞLU ERDOĞAN İÇİN, BEN HALK İÇİN ÇALIŞIRIM


Kırıkkale'nin bir dönem sanayinin başkenti, fabrikaların olduğunu ve binlerce çalışanı olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, şimdi o fabrikalarda sadace 100-150 kişinin çalıştığını, göç verip, başka yerlere gittiklerini söyledi. Cumhuriyeti kuranların fabrikaları Anadolu'ya yaydığın ısöyleyen Kılıçdaroğlu, "Her tarafa fabrikalar, sanayi Anadolu'ya yayılsın ,insanlar iş bulup çalışsın diye. Çünkü onlar memleketi düşünüyorlardı, ceplerini değil. Bunlar geldiler her şeyi sattılar. Şimdi abileri çıkmış diyor ki; 3 yıldır ekonomi patinaj yapıyor, yeni mi farkına vardınız siz. Yuh çekmeyin. Sizden tek isteğim, tepkinizi sandıkta gösterin. Bu millet kavgadan bıktı, siyaset kavga, köşeyi dönme, zenginleşme aracı değli. Siyasetin görevi vatandaşın derdini çözmektir. Onlar kendi dertlerini çözdüler. Davutoğlu Erdoğan için, ben halk için, sizin için çalışırım" diye konuştu.

 

ANADOLU'YU DÜNYANIN İMRENDİĞİ MERKEZ HALİNE GETİRECEĞİM


İstanbul'da yüzyılın projesini hazırlayıp sunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Anadolu'yu bütün dünyanın imrendiği bir merkez haline getirecğim. Ankara'daki beyler bile 'bu proje yanlıştır' diyemiyorlar, söylemeyiyorlar. Çünkü biz bir proje sunarsak, her kuruşunu hesaplarız. Türkiye zengin ve güçü bir ülke. Yanlız bırakılan bir ülke olmaz. Biz güçlüyüz, ekonomide de güçlü olacağız. Yoksulumuz olmayacak, herkesin işi, aşı olacak" dedi.


BÜTÜN VATANDAŞLARIMI KUCAKLAYACAĞIM


Meydanı dolduran Kırıkkalelilere "Sizde bir emekliler parkı var. Emekliler kahveye gidiyor çay içemiyor" diyen Kılıçdaroğlu, "Emekli, çiftçi, işsiz, geliri olmayan yoksul kardeşlerim. Devlet kinle, öfkeyle, ön yargıyla yönetilmez, akıl ve mantıkla, liyakatla, bilgi ve birikimle yönetilir. Devlet vatandaşlar arasında ayrım yapmaz herkesi kucaklar. O nedenle 4 yıl yetki verin, hiçbir vatandaşı ötekileştirmeyip bütün vatandaşlarımı kucaklayacağım. Alın teri dökeceğim, emek harcayağım. Dökeceğim her alın teri size helal olsun diyeceğim" diye konuştu.

DHA