Hortumcuya gözdağı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yolsuzlukları yapan hortumcuların feryatlarının çıkmaya başladığını belirterek, "Hortumcular can çekişiyor" dedi.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

SAMSUN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yolsuzlukları yapan hortumcuların feryatlarının çıkmaya başladığını belirterek, "Hortumcular can çekişiyor" dedi.
Erdoğan Karadeniz gezisinin ilk durağı olan Sinop'a, yoğun kar yağışı nedeniyle gidemedi. Ankara'dan Samsun'a Ata uçağı ile gelen Erdoğan, Samsun-Bafra bölünmüş otoyol temelini attı. Buradan Sinop'a geçmeye hazırlanan Erdoğan'ı taşıyacak helikopter, kötü hava koşulları nedeniyle Bafra'ya inemeyince, Samsun mitingine gidilemedi. Karayoluyla gitmek için hazırlıklar başlatıldı. Ancak Meteoroloji'den gelen haberler doğrultusunda Sinop'a gidilmekten tamamen vazgeçildi. Erdoğan bunun üzerine Sinop'ta miting alanında bulunan vatandaşlara telekonferansla hitap etti.
'Tayyip baba'
Samsun Cumhuriyet Alanı'nda 'Tayyip baba' sloganıya karşılanan Erdoğan, soğuk ve yağışlı bir hava olmasına rağmen alanda coşkulu bir kalabalığa seslendi. 15 ayda ülkeyi nerden nereye getirdiklerini anlatan Erdoğan, yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadelenin sürdüğünü söyledi.
'Yolsuzluklar çökmeye başladı' diyen Erdoğan, "Yolsuzluk yapan hortumcular bağırıyor. Sadece onlar bağırıyor. Can çekişiyorlar, feryat ediyorlar. Artık bunlara müsaade etmeyeceğiz" dedi. Erdoğan, batık banka patronlarına da şöyle seslendi:
"Batık bankalarla masaya oturulacak. Anlaştılar, anlaştılar. Yoksa yeni yasa uygulamaya girecek. Kimsenin hakkını yedirtmeyiz.
Operasyonları halkın parasını yedirtmemek için yapıyoruz. Biz hortumculara değil, halka veriyoruz. Bize emanet verdiniz. Biz bugün varız yarın yokuz. Biz buralarda kalıcı da değiliz. Bu makamlardan kimler geldi kimler geçti. Kimileri hayırla yâd edilir, birileri ise, onu söylemeyeyim siz daha iyi biliyorsunuz... Hayırla yâd edilirsek, ne mutlu bizlere. Gökten zembille gelmedim. Damdan düşerek geldim. Halkın içinden, sessiz yığınların içinden geldim."
'Merkezi çağırıyoruz'
Doğalgazda zam yapmadıklarına dikkat çeken Erdoğan, kendilerinden önce yapılan doğalgaz anlaşmalarını eleştirdi. Erdoğan, "Öyle anlaşmalar yapmışlar ki, iliklerimize kadar sömürmüşler bizi. Yeniden masaya oturduk. Fiyat indirdik. Bizden önce de zam zam zam vardı. Erdoğan konuşmasını şöyle noktaladı: "Ne sağın ne solun aşırısından kaçınıyoruz. Merkeze yakın olanları çatımız altına çağırıyoruz. Gelsinler, Samsun'u, Atatürk'ün koyduğu muasır medeniyet seviyesine çıkaralım."