HSYK'da ikinci adam Altunkaynak

Yargıda atama, yer değiştirme, cezalandırma yetkilerini kullanan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekilliği görevine Yargıtay üyesi Celal Altunkaynak seçildi.

ANKARA - Yargıda atama, yer değiştirme, cezalandırma yetkilerini kullanan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekilliği görevine Yargıtay üyesi Celal Altunkaynak seçildi. Başkanlığını Adalet Bakanı'nın yaptığı, bakanlık müsteşarının da asil üyesi olduğu HSYK Başkanvekili Fehmi Ulusoy'un dört yıllık görev süresinin sona ermesiyle dün seçim yapıldı. Seçime, HSYK'nın Yargıtay kontenjanından asil üyeleri Celal Altunkaynak'la Yaşar Engin Selimoğlu aday olarak katıldı.
Asil ve yedek 12 üyenin oy kullandığı seçimlerde 7 oy alan Celal Altunkaynak HSYK'nın yeni başkanvekili oldu. Daha önce Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı yapan Altunkaynak, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 31 Ekim'de boşalan HSYK asil üyeliğine gösterilen üç aday arasındaydı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bu adaylar içinden Altunkaynak'ı atamıştı.