HSYK'dan güven tepkisi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Fehmi Ulusoy, AKP'lilerin 'Yargıya güven yok' sözlerini eleştirirken yargının...

BURSA - Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Fehmi Ulusoy, AKP'lilerin 'Yargıya güven yok' sözlerini eleştirirken yargının önündeki engelleri sıraladı ve "Hangi ülkenin adliyesine siyasi iktidarı tarafından 'güvenilmez' yaftası yapıştırılmış?" diye konuştu.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in de katıldığı Bursa Hâkimevi'ninaçılış töreninde konuşan HSYKBaşkanvekili Ulusoy, yargıyla ilgili şikâyeti olanların adresinin yasaları yapanlar olması gerektiğini söyledi. Ulusoy, şunları söyledi: "En çok yapılan reform, adalet reformudur. Ancak en çok sorunu olan kurum da adalet kurumlarıdır. Bunların sebebi reformların sorunu çözmekten uzak, geçici tedbirlerden ibaret olmasıdır. Bir başka sebebi ise, güçsüz bırakılan yargı üzerinden politika yapma alışkanlığıdır.
Soruyorum, yargıyı yıllardır çalışmak zorunda bıraktığınız binaların benzeri, hangi demokratik ülkede var? Hangi ülke yargısı, siyasi organa bağlı kolluk kuvvetlerinin oluşturduğu dosyalar üzerinden hüküm vermek zorunda kalıyor. Hangi ülke, tanığı, sanığı duruşmaya getirebilmek için bir yıl yazışma yapıyor? Hangi ülke mahkemesi nasıl ve ne şekilde düzenlendiği belirsiz bilirkişi raporlarıyla hükme varmak zorunda kalıyor? Hangi ülke tahsisat yokluğundan yargısal faaliyetlerini erteliyor? Hangi ülkenin yurttaşlarından her üç kişisinden biri diğeri ile kavgalı ve davalıdır. Ve hangi ülkenin adliyesine siyasi iktidarı tarafından 'güvenilmez' yaftası yapıştırılmış?"
'Yanıt vermedik çünkü..'
Ulusoy, her yargılama sürecinde karara karşı temyiz imkânının kullanıldığı,
iadei muhakeme ve yazılı emir yollarının açık olduğu bir sistemde 'yargıya güvenilmez' denilmesinin, anayasal sistemle aynı doğruyu paylaşmamak olduğunu söyledi. Suçlamalara, siyasi malzeme yapılmaması ve siyasal tercihe karşıymış gibi algılanmamaları için yanıt vermediklerini ifade eden Ulusoy, "Biz sütten çıkmış ak kaşık olduğumuzu iddia etmiyoruz. Bizim de aramızda kanunsuz hâkim, savcı olabilir. Fakat acı olan bu üç-beş kişinin karasını koskoca adalet camiasının yüzüne sürmek en azından vicdanla, gerçekle bağdaşmaz. Tarafsızlık, yaşam biçimimizdir. Bunu takdir edemeyenlere en azından kendi görev ve sorumluluklarını hatırlatmak isteriz" diye konuştu.
Hâkim ve savcılara "Doğru bildiğiniz yolda ilerleyin" diye seslenen Ulusoy, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in sorunlara çözüm bulmak için inanılmaz bir çaba içerisinde olduğunu da sözlerine ekledi.