Hüda Kaya: Aytaç Baran'ın katillerinin bulunmasını istiyoruz

Hüda Kaya: Aytaç Baran'ın katillerinin bulunmasını istiyoruz
Hüda Kaya: Aytaç Baran'ın katillerinin bulunmasını istiyoruz
HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Diyarbakır'daki Aytaç Baran cinayeti ile Kürdün Kürde kırdırılmaya çalışıldığını, HDP'nin Baran'ın katilleri yakalanarak gerçeklerin ortaya çıkmasını istediğini belirtti.

RADİKAL - 7 Haziran seçimlerinde HDP'den İstanbul milletvekili seçilen Hüda Kaya, Diyarbakır 'daki saldırıyla ilgili Zaman gazetesinden Selma Tatlı'ya önemli açıklamalarda bulundu.

Aytaç Baran böyle korunmuş: Saldırıya uğrarsan 155'i ara!

Bölgede insanların birbirine kırdırılmaya çalışıldığını vurgulayan Kaya, ancak buna fırsat verilmeyeceğini kaydetti. Sağduyu çağrılarının önemine işaret eden Kaya, özetle şu görüşleri dile getirdi: “Karanlık planlar devreye sokulmaya çalışılıyor. Böylesine güzel bir seçim geçirilmiş ve artık savaşa hayır denmişken, şimdi bunun tam aksi istikametinde bir infaz ve faili meçhuller dönemi yaşatılmaya çalışılıyor. Korkunç olanı ise Aytaç Baran'a Emniyet tarafından “ PKK sizi infaz edecek, 100 kişilik liste var elimizde” denilerek hem Baran'ın kendisi bizzat tehdit unsuru haline getiriliyor hem de barajı muhteşem bir şekilde parçalayarak gelen HDP ve taraftarları böyle bir infaza girişmekle suçlanıyor. İnsanlıkla, akılla bağdaşır gibi değil. Bu, halkı birbirine kırdırma projesi. Emniyete güven olmaz diye bir açıklamaları vardı HÜDAPAR Genel Başkanı'nın.

Polise göre Baran'ın katili PKK'lı değil


Burada sistemin on yıllardır yaptığı bir şey var. Hep Kürt'ü Kürt'e kırdırdılar, farklı düşünce, farklı inanca sahip kimseleri birbirlerine düşman haline getirdiler. Artık 90'lardaki derin yapıları istemiyoruz. HDP çok güçlü bir şekilde Aytaç Baran'ı katledenlerin bulunmasını talep etmektedir. Aynen Yasin Börü'de de olduğu gibi. Meclis'te defalarca teklif ettikleri halde bunun araştırılması dahi reddedilmiştir. Halkları birbirine düşürmeye çalışıyorlar, biz ne olursa olsun barıştan yana güçlü irademizi ortaya koyacağız ve savaş isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. İki taraf özellikle birbirlerine karşı kışkırtıldı. Saldırının olduğu saatlerde HDP, kitlesine sokaktan çekilmeleri duyurusunu yaptı. HÜDAPAR  da aynı duyuruyu yaptı. Böylece olayların büyümesi önlendi. İki taraf böyle bir çağrı yapmasaydı bu derin güçlerin işine gelecekti.”