Hüda-Par: Çözüm sürecinde herkes yer almalı

Hüda-Par: Çözüm sürecinde herkes yer almalı
Hüda-Par: Çözüm sürecinde herkes yer almalı
Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, çözüm sürecinde masada sadece eli silahlı kişilerin yer almaması gerektiğini belirterek, "Süreçte; partimiz de dahil bu memleketin örgütlü bütün yapıları, cemaatleri, tarikatları ve aşiretleri de yer almalıdır" dedi.

RADİKAL - Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Karaköprü İlçe kongresine katılmak üzere Şanlıurfa'ya geldi. Şair Nabi Kültür Merkezinde düzenlenen kongrede konuşan Zekeriya Yapıcıoğlu, Fransa'da teröre karşı yapılan yürüyüş ile dünya liderlerinin terörizme karşı olduklarını ilan ettiğini belirterek, "11 Eylül olayından sonra Amerika, Irak'ı işgal etti ve 1.5 milyon insanın canına mal oldu. BM üyesi olan Rusya 1979'da Afganistan'ı işgal etti, daha sonra o çıktı ABD işgal etti. 36 yıldır savaş içinde olan Afganistan'da 4 milyon insan can verdi. Ortadoğu 'da milyonlarca insan öldürüldü. Bunlar terör sayılmıyor. Bunlar çünkü özel insanlar. Bunlar BM'nin güvenlik konseyinin daimi üyeleridir. Bazı İslami grupların liderleri alimler, siyasiler ve bazı devlet başkanları kuyruğa girdiler. Bütün programlarını iptal edip apar topar Paris'e gitti. Dünyanın en büyük terör hareketlerini yöneten ve devlet terörü estiren memleketlerin yöneticileriyle kol kola girip yürüdüler" dedi.

Çözüm sürecinin kan ve şiddetin durması için ihtiyaç olduğunu ancak şarta bağlanmaması ve pazarlık konusu olmaması gerektiğini ifade eden Yapıcıoğlu şöyle devam etti:
"Biz sürecin başından beri; şiddet, kan, kavga ve çatışmanın durması için çatışmanın tarafları birbirleriyle görüşmesi gerektiğini söylüyoruz. Ama bu memleketteki Kürt meselesi sadece çatışmaların başladığı 1984'ten bu yana yoktur. Çözüm sürecini şarta bağlamayın ve bunu kimse ile pazarlık konusu da yapmayın. Yaparsanız da yanlış yaparsınız. Eğer siz bu meseleyi elinde sadece silah bulunan kişilerle görüşürseniz yine yanlış yapmış olursunuz. Partimiz çözüm meselesinin konuşulduğu masada olmalıdır. Sadece biz değil bu memleketin örgütlü bütün yapıları, cemaatleri, tarikatları ve aşiretleri de yer almalıdır. Bunlar olur mu, olmaz mı hükümet onları sürece dahil eder mi, etmez mi zaman gösterecek. Ama biz parti olarak bu süreçte yer alırsak hiç kimsenin tarafında olmayacak, hak, hürriyet ve adaletin tarafında yer alacağız."

Yapıcıoğlu'nun konuşmasının ardından yapılan seçime tek aday olarak giren Mehmet Hadi Albayrak, Karaköprü İlçe Başkanlığı görevine seçildi.
DHA - Ömer PINAR


  http://www.radikal.com.tr/127500012750004

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  asker nerede - user966283

  koskoca genel kurmay başkanı çıktı açıklama yaptı. çözüm süreci bizim bilgimiz dışında diye. siz neden bahsediyorsunuz. asker caydırıcı güç olmaktan çıktığı an masaya 1-0 mağlup oturursunuz. adamlar heryerde pkk paçavrası açıyor, askerden tık yok. bence dede öldü, miras paylaşaılamıyor.

  helal olsun - user856842

  bu adam bir kahramandır bölgedeki teröristlere yeri geldi devlet bile boyun eğdi ama bu kahramanlar çoluğunun çocuğunun canını ortaya koyarak teröre hayır diyorlar...

  Süreç - Gılgameş

  Süreci pasta sananlar bizim de payımızı verin diyorlar. Bu kadar basitler. Pay almanın gereği ise PKK'ye yüklenmek. Mevcut sistemin Kürt Sorunu'nu çözeceği masalına inanmış zavallılar sürüsü. Devlet dediğin PKK ile görüşüyor, çünkü silahın gücü ile dize getiremediği bir güç var karşısında. Şimdi yaptığı ise şark oyunları ile bu gücü marjinalleştirmek. Bunun için Kürtlerin varlığını bile kabul ediyor görünmekten geri durmuyorlar. Bunun dışında yaptıkları belli, sadece kendilerine getirisi olan bir amaca hizmettir. Sizin gibiler de onlara çok güzel yardım ediyorsunuz. Bravo doğrusu! Eğer gerçekten Kürt iseniz ve Kürt Sorunu'nun çözümünü istiyorsanız bugün sizin susma gününüzdür. Eğer bir derdiniz varsa daha sonra dökersiniz ortaya. Tartışılır, anlaşılır. Ancak siz o günlerde artık tutunacak bir dalınız kalmadığını hissettiğiniz için olsa gerek bugün sahnedesiniz. Ama yanlış sahnede ve yanlış rolde.

  Niye - user808804

  Zaten bağlı olduğunuz ve tetikçiliğini yaptığınız 'devlet' görüşmenin bir tarafı. Sizde dolaylı olarak görüşmede yer alıyorsunuz.