@idrisemen

Hüda-Par ile HDP arasındaki 'kanlı' kavgayı görgü tanıkları anlattı

Hüda-Par ile HDP arasındaki 'kanlı' kavgayı görgü tanıkları anlattı
Hüda-Par ile HDP arasındaki 'kanlı' kavgayı görgü tanıkları anlattı

2 kişinin hayatını kaybettiği Nusaybin deki hastanenin önünde toplanan Hüda-Par lılar tekbir getirip intikam sloganları attı.

Şırnak'ta HDP ile Hüda-Par arasındaki seçim propagandası kavgası kısa sürede çatışmaya döndü. 2 kişinin hayatını kaybettiği olayın arka planı ortaya çıktı. Görgü tanıkları yaşananları Radikal'e anlattı: Hüda-Par üyeleri HDP'li üyelere 'Burada kızlı erkekli propaganda yapamazsınız' diye uyardı, ardından tartışma büyüdü.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Şırnak'ın İdil İlçesi'nde bağlı Kozluca Köyü'nde seçim propagandası yapmak isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP), seçim çalışması yapmak için saat 16.00 civarında Kozluca köyüne gitti. HDP’nin köyde propaganda yapmasını istemeyen Hüda-Par üyesi bir grup köy halkı ile HDP arasında sözlü tartışma yaşandı. Köy halkının araya girmesiyle tartışmanın sona erdi. HDP konvoyu köyden ayrılmaya başladığı sırada HDP’yi destekleyen köy sakinleri ile Hüda-Par’ı destekleyen köy sakinleri arasında silahlı çatışma yaşandı.


[[RA_1368795_RA]]

İKİ ÖLÜ, ÜÇ YARALI

Çıkan çatışmada Abdülcelal Talayhan ile Mehmet Şerif Şimşek ağır yaralandı. Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar kurtarılamadı. Üç kişinin de yaralandığı çatışmanın görgü tanığı İnsan Hakları Derneği (İHD) İdil temsilcisi Yusuf Vesek olay anını Radikal’e anlattı.

'SEÇİM PROPAGANDASI YAPMAK DOĞAL HAKKIMIZ'

İHD olarak seçim çalışmasına gözlemci olarak katıldığını ve Hüda-Par üyelerinin HDP propagandasını engellemeye çalıştığını söyleyen Vesek olay anını şöyle anlattı:

HDP’liler konvoy halinde saat 16.00’da köye giriş yaptı. Seçim çalışması yapıldığı sırada Hüda-Par üyeleri HDP’lilere ‘Burada kızlı erkekli seçim çalışması yapamazsınız’ dedi. HDP’liler de seçim propagandası yapmanın doğal hakları olduğunu söyledi. Her iki taraf tartışmaya başladı. Köy halkının araya girmesiyle tartışma bitti. HDP konvoyu köyden ayrılırken saat 16.30 civarında köyden silah sesleri gelmeye başladı. Silahların geldiği yöne doğru gittik. HDP ile Hüda-Par’ı destekleyen köy halkı arasında çatışma yaşandığını gördük.

İŞTE ÇATIŞMA ANI...

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI
Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada, 'İdil İlçemizin Kozluca köyüne, seçim çalışması için HDP seçim aracıyla gelen, HDP'liler ile bir grup Hüda-Par'lı arasında çıkan tartışma sonucunda, HDP'li oldukları değerlendirilen 2 kişinin ateş açması sonucu Hüda Par'lı 2 kişi yaralanmış, hastaneye kaldırılmış, ancak kurtarılamayarak hayatlarını kaybetmişlerdir. Konuyla ilgili 2 zanlı ve olayda kullanılan bir silah ele geçirilmiş olup, adli mercilerce tahkikat devam etmektedir" denildi.

 

 


  http://www.radikal.com.tr/136887713688773

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user691282

  Hüdapar akepe nin doğuda hdp nin oylarını bölmek ve din ile kürtleri uyuşturmak için hazırladığı bir projedir. Hesabını zamanı gelince vereceklerdir diye düşünüyorum.

  IŞİD'İN TÜRKİYE VERSİYONU HÜDA-PAR. - m.rozbilen

  Adı HÜDA-PAR. Bu ülkenin günahı.IŞİD zihniyetinin uzantısı. Devlet onun varlığından çok memnun. Çünkü şu ana kadar muhalif gördüğü Kürtlere karşı onları kullanıyor, onlar da rollerini iyi oynuyorlar. Cumhuriyetten beri devletin baş politikası Kürtlerin belini doğrultmamasını sağlamak olmuştur. Sıkışık durumda kendisi devreye girmiştir. Kürtleri birbirine düşürme, aralarındaki olası ittifakları önleme, düşürülen sorunlardan yorgun bırakıp can telaşına düşürme gibi politikalar ancak sınırları zorlar noktaya gelince yine provokasyonlarla desteklenir oldu. Hüda -Par zor ve zorba bir örgüt. Bindirilmiş kıta adeta. Kaç oy'u var göreceğiz. Onu destekleyenler, onun şimdilik kendileri için tehlike olmadığını düşünüyorlar. Ama günü saati geldiğinde ipini çekmekten bir santim geri durmazlar. Olanlar yine Kürde oluyor. Amaç da bu zaten. Ahmaklıklarına doymasınlar. İster soykırım, ister tehcir, ister katliam, ne derseniz deyin Ermeni soykırımı Kürtler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Asla Kürtler huzur bulsun istenmiyor. Mutlaka bir huzur bozucu yaratılır. O şimdilik HÜDA-PAR. Yarın aktör kim olur ne olur, zaman gösterir. Benim Kürtlere tavsiyem, akıllı olun.

  Kürt ü Kürde kırdırmak... - user930491

  Bu ülkede kürtten Jitemci oldu mitçi oldu Korucuda oldu Hizbullahtı Hüda Par oldu Kürt 'ü Kürt'e kırdırmak için her yol denendi hiç bir fırsat kaçırılmadı Kürtler bu topraklarda temsil hakkı istiyor Özgürce Halaylarını Oynayıp renkleriyle kendilerinit temsil etmek istiyor Yüzyıllardır bir arada yaşama mücadelesi veriyoruz Yapabiliriz başarabiliriz Sana gelince HÜDA PAR o topraklarda zaten yok olup gideceksin....