'Hukuki süreci değerlendirdik'

'Hukuki süreci değerlendirdik'
'Hukuki süreci değerlendirdik'
BDP Grup Başkanvekilleri Hasip Kaplan ve Pervin Buldan, tutuklu milletvekillerine ilişkin TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptıkları görüşmeye ilişkin ayrıntı vermekten kaçınırken, "Bu konuda hukuki süreci değerlendirdik. Haftaya çarşamba yada perşembe tekrar biraraya geleceğiz. Lütfen ısrar etmeyin bir açıklama yapmayacağız" dedi.

Kaplan ve Buldan TBMM'de ortak bir basın toplantısı düzenledi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in milletvekillerini dinlettiğine ilişkin Genel Kurul tutanaklarını gösteren Kaplan, "Bakın burada ikrar ve itiraf ediyor. Milletvekillerini dinledim diyor. Nasıl ve niye sorulduğunda ise susuyor" diyerek suç işlediğini söyledi. AB Bakanlığı'nın dağıttığı İnsan Hakları Kitapçığını da gösteren Kaplan, "Bakın burada özel hayatın gizliliği gibi pek çok şeyden bahsediliyor. Ama TİB, Emniyet, Jandarma hatta Sahil Güvenliğin bile bağlı olduğu Bakan Şahin, işi gücü bırakmış bizi dinliyor" diyerek şöyle devam etti: 

"Hukuk var mı? Yargı var mı? Buradan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısını derhal soruşturma açması lazım. Yok ama sadece bize yönlenmişler. Diğer siyasi partilere de sesleniyorum. Bizim sayımız yetmiyor. Ama bu dinlemeyi sindirebiliyorlarsa diyecek bir şeyimiz yok. Hafta 3.yargı paketi gündeme geliyor. Buna ilişkin bizim de bir çalışmamız var. Burada iletişim suçlarına ilişkin ciddi caydırıcılık bulunan yasal düzenleme tekliflerimiz var. Telekulak ile ilgili. Türkiye dinleme bir zanaat haline gelmiştir. Herkes dinleniyor. Mikroteyp teknolojisinden dijital teknolojik sisteme geçilmiştir. Bakan Şahin'in yeni işi kasetçiliktir. İşi gücü muhalefeti dinlemektir. Eğer bilişim hukukunda caydırıcılık taşıyan unsurlar koymazsak, bu böyle devam eder. 

Buradan söylüyoruz. Bizi dinleyenlerin peşini bırakmayacağız. Onların yüreğine korkuyu hissettireceğiz. Bu çürümüşlüğe, bu ahlaksızlığın peşini bırakmayacağız."
Daha sonra söz alan Buldan ise Bakan Şahin'in biber gazının insan sağlığına zararlı olmadığı yönündeki sözlerini hatırlatarak "Buradan kendisine soruyorum. Biber gazı tatmış mı? Tavsiye ediyoruz, çünkü biz sürekli yiyoruz ve zararını biliyoruz. Yok hala tadına baktıktan sonra hala 'zararsız' diyorsa, insan olduğunu düşünmüyoruz. Birde gittiği her yerde alay konusu olan sayın bakanın IQ testinden geçirilmesini öneriyoruz" dedi. 

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sabah TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile muhalefet partileri temsilcileriyle yaptığı görüşmeye yönelik sorularına ise Kaplan ve Bultan, "Arkadaşlar en çok tutuklu milletvekili bizim. Görüşmede olayın hukuki boyutunu inceledik. Bunu grubumuzla da değerlendireceğiz. Ancak davet sahibinden bir açıklama gelmediği sürece bizden birşey beklemeyin" yanıtı verdi. Görüşmelerin önümüzdeki hafta da devam edeceğini ifade eden Kaplan, "Haftaya Çarşamba yada Perşembe günü tekrar biraraya geleceğiz" dedi. (ANKA)