Hükümet AB sınavında

AB üyelik sürecine ilişkin çalışmaları hızlandıran hükümet, bu ay önemli bir sınav verecek.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - AB üyelik sürecine ilişkin çalışmaları hızlandıran hükümet, bu ay önemli bir sınav verecek.
AB'ye sunulan Ulusal Program'ın (UP) siyasi kriterleri arasında yer alan ve Kasım 2003'te çıkarılması gereken MGK Yönetmeliği gecikmeli de olsa yürürlüğe girerken, farklı dil ve lehçelerde yayın yapılmasına ilişkin yönetmelik henüz çıkarılamadı. Hükümet, RTÜK'ün hazırladığı yönetmeliğin
'yayınların yetişkinlere yönelik olması' ve 'stüdyo düzenini' tanımlayan maddelerine itiraz etti. Yönetmelik, hükümetin itirazlarına uygun düzeltme için halen Başbakanlık'ta bekletiliyor.
Ayrıca, hükümetin önünde duran bir diğer gecikmeli düzenleme de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan devlet mallarının Sayıştay tarafından denetlenmesine ilişkin yönetmelik. Bu yönetmeliğin de 2003 yılı sonuna kadar çıkarılması gerekiyordu. Milli Savunma Bakanlığı, Sayıştay ve Genelkurmay tarafından ortaklaşa hazırlanan yönetmelik, Genelkurmay'ın görüşleri tamamlanmadığı için yayımlanamıyor.
Küçüklerin korunması yönetmeliği
Merkezi finans ve ihale birimi personeline ilişkin yasa tasarısıyla, devlet yardımlarının izlenmesi ve denetlenmesi hakkında yasa tasarısının da 2003 sonuna kadar çıkarılması öngörülüyordu. Ayrıca, RTÜK'ün Mart 2004'e kadar çıkarması gereken küçüklerin korunmasına ilişkin sınıflandırma sistemi hakkında yönetmelik ve önemli olayların belirlenmesi yönetmeliği de bekliyor.