'Hükümet askeri dikkate almalı'

Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt,
"Genelkurmay'ın YÖK yasa tasarısına ilişkin değerlendirmelerini hükümet umarım ciddiye alır" dedi.

İSTANBUL - Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt,
"Genelkurmay'ın YÖK yasa tasarısına ilişkin değerlendirmelerini hükümet umarım ciddiye alır" dedi. Büyükanıt Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, YÖK yasa tasarısı konusunda TSK'yla aynı görüşleri paylaşan rektörlere yönelik açıklamalarının Genelkurmay Başkanlığı'nca değerlendirileceğini de söyledi.
Beymen ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nin düzenlediği
'Avrupa Modasının Üç Yüzyılı' sergisinin açılışında gazetecilerin tasarı tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtlayan Büyükanıt, şöyle konuştu:
"Kişisel olarak rektörlerin değerlendirmelerine kesinlikle katılıyorum. Başbakan'ın açıklamaları Genelkurmay'a değil, rektörlere yönelikti ama dolaylı olarak da Silahlı Kuvvetler'in açıkladığı görüşlere yönelikti. Herhalde Genelkurmay bu açıklamaları değerlendirecektir. Genelkurmay Başkanlığı'nın değerlendirmeleri nedir, ne değildir bilmiyorum ama Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada çok ciddi değerlendirmeler vardı. Umarım hükümet bunları dikkate alır. Tutumunu ona göre belirler. Bu bir dayatma değildir, bir saptamadır. Genelkurmay'ın açıklamasındaki saptamaların iyi okunması gerektiğine inanıyorum."