Hükümet bir kez daha tam siper

Haber çıkalı iki gün oldu
Kara Kuvvetleri'ne bağlı tugayın kaymakamlıklara yolladığı 'fişleme planı' konusunda hükümet 'tam siper' oldu. Başbakan Erdoğan önceki gün Van'da soru sordurmadı, dün Ankara'da da soruları duymazdan geldi. Milli Savunma Bakanı Gönül de sessiz.
Meclis Başkanı şaşırmış
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gül, "Genelkurmay çalışma başlattı. Fazla konuşmak istemiyorum" dedi. İçişleri Bakanı Aksu soruları geçiştirdi. TBMM Başkanı Arınç ise "Okuyunca çok şaşırdım. İncelemenin sonucunu göreceğiz" diye konuştu.
Ağar: Yanlışlık olmalı
DYP lideri Ağar, "Teknik bir yanlışlık olmalı. Yazının içeriğine göre Türkiye'de suçsuz kişi kalmaz" yorumunu yaptı. Hükümet, gizli yönetmelikle MGK'ya tanınan 'psikolojik harekât' yetkisi için de sessiz kalmıştı.

ANKARA - Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 2. Zırhlı Tugay tarafından kaymakamlıklara gönderilen 'fişleme planı' konusunda hükümet sessiz. Her fırsatta gazetecilerden soru alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilgili haberin yayınlanmasının ardından geçen 48 saat boyunca gazetecilerden uzak durdu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de basının sorularını cevaplayabileceği ortamlardan hızla ayrıldı. TBMM Başkanı Bülent Arınç ise, "Kimse kendini halkın üzerinde görmesin" sözleriyle imalı mesajlar verdi.
Van'da haberin yayımlandığı önceki gün gazetecilerin soru sormasına izin verdirmeyen Başbakan Erdoğan, dün de Ankara'daki Anayasa Mahkemesi üyelerinin yemin töreninde gazetecilerin sorularıyla karşılaştı. Erdoğan hem Van'da hem Ankara'da gazetecilerin sorularını 'duymadı.'
Konuyla ilgili soruların hükümetteki en önemli muhatabı olan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da konuya dair soruları geçiştirdi. Fişleme planı sunulan mülki amirlerin tavırları konusunda İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama gelmedi.
Gül yorumsuz, Gönül sessiz
İnsan haklarından da sorumlu olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, sorular üzerine Genelkurmay'ın çalışma başlattığına dair açıklamasını anımsatıp,
"Fazla bir şey söylemek istemiyorum" dedi. AB reformları çerçevesinde
'askerler üzerindeki etkisi' artması beklenen Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den de bir tepki gelmedi.
TBMM Başkanı Arınç ise "Buradaki derin anlamı biliyorum. Hukukçu kimliğimle söylenecek çok şey var. Ama TBMM Başkanlığı kimliğim de var. Gazetede okuyunca şaşırdım. Genelkurmay inceleme yaptırılacağını ifade etti. Sonucunun açıklanmasını göreceğiz. Önemli olan Genelkurmay'ın bu kararı vermesi" dedi.
Şahin: MGK'da görüşürüz
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, "Biz Genelkurmayımızla ve Silahlı Kuvvetlerimizin değerli mensuplarıyla basın önünde hiçbir konuyu konuşmayız. MGK'da enine boyuna bu tür konuları konuşur ve tartışırız" diye konuştu.
AKP hükümeti, daha önce de TSK'yla ilgili konularda suskun kalmayı tercih etmişti. MGK Genel Sekreterliği'nin görev ve teşkilat yönetmeliği hakkında üç gün sessiz kalan hükümet üyeleri, askerlerin YÖK'le ilgili çıkışlarına karşılık vermekten 'imtina' etti. Hükümet, TSK'nın Kıbrıs ve Irak'la ilgili girişimleri konusunda da 'polemiğe girmemeyi' tercih ediyor.
Fırat: Kendilerini fişlerler
AKP'nin siyasi işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat şöyle tepki gösterdi: "Türkiye NATO üyesi. TSK'nın hem ABD hem de AB üyeleri ile iyi ilişkileri var. Genelgenin mantığına göre onların da fişlenmesi gerek."
AKP'li Hüseyin Tanrıverdi de "Bu tür bir fişleme demokratik bir ülkeye yakışmıyor. Herhalde İçişleri ilgilileri gereğini yapacaktır" dedi.
Ağar: Ülkede suçsuz kalmaz
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar fişleme yönergesini şöyle değerlendirdi:
"Doğrudan sivil makamlara ilişkin bir yazı olmadığını düşünüyorum. EMASYA planları vardır, onunla ilgili olabilir. Sayılan niteliklerin hepsini potansiyel suçlu kabul edersek Türkiye'de suçsuz insan kalmayacak. Bir teknik yanlışlık olmalı."
Türk milleti ferahlamış...
Fişleme girişimi İşçi Partisi ve Hukukun Egemenliği Derneği tarafından
'sevinçle' karşılandı. İP lideri Doğu Perinçek, planın ve Genelkurmay'ın planı doğrulamasının Türk milletinin yüreğini ferahlattığını ifade etti. Hukukun Egemenliği Derneği Başkanı Erdem Akyüz de, çalışmanın yasalara uygun olduğunu savunarak "ABD ve AB'de de bu tür uygulamalar yapılıyor, insanlar parmak izinden göz rengine kadar fişleniyor" dedi.