Hükümet 'Irak'a laiklik' diyemedi

İki eleştiri noktası
CHP Grup Başkanvekilleri Topuz ve Anadol ile Genel Başkan Yardımcısı Öymen, iktidarı sert eleştirdi. Odak noktası: Meclis'in Ortadoğu'ya dair bildirisi ve AKP'nin kendi genel görüşme önergesini reddetmesi.
'Bir gelenek bozuldu'
Topuz, AKP'nin bildiri taslağındaki 'Irak'ta laik devlet kurulması' ifadesine karşı çıktığını belirtti. Topuz, "Dış ilişkiler ve bölge hakkındaki görüşmelerden sonra ortak bildiri yayımlama geleneği de bozuldu" dedi.
'Gurur duymamız gerek'
Topuz'un sözleri şöyle: "Bizim gurur duymamız gereken modelin orada kurulmasını beklememiz doğal. Bundan rahatsız olanlar Türkiye'deki rejimi savunmaktan mahcubiyet mi duyuyor, savunamıyorlar mı?"

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili hazırladıkları Meclis bildiri taslağındaki, 'Irak'ta laik bir devlet düzeni kurulması' ifadesine AKP'nin karşı çıktığını, bildirinin bu nedenle Meclis tarafından yayımlanmadığını söyledi.
Topuz, diğer Grup Başkanvekili Kemal Anadol ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'le birlikte dün düzenlediği basın toplantısında, AKP'ye ağır suçmalar yöneltti. Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili genel görüşme açılması için AKP'nin önerge verdiğini anımsatan Topuz, AKP'lilerin önergeyi reddederek kendisiyle çelişkiye düştüğünü savundu.
'Gelenek bozuldu'
Türkiye'nin dış ilişkileri ya da bölgeyle ilgili konularda yapılan görüşmelerden sonra ortak bildiri yayımlanmasının gelenek olduğunu anımsatan Topuz, şunları söyledi: "AKP Grubu'na başvurarak bildiri yayımlanmasını istediğimizi söyledik. Onlar da 'Çok iyi olur. Mutabık kalırsak yayımlarız' dedi.
Onun üzerine bir önerge hazırladık. AKP'nin duyarlılıklarını veya sıkıntılarını dikkate alarak, çok özenle hazırlanmış bir metindi. Ancak metin üzerinde mutabakata varamadık, AKP'liler beğenmedi. Beğenmedikleri yer, 'Irak'ta bir an önce işgalin ortadan kaldırılarak halkın iradesine dayalı laik, demokratik bir sistemin kurulmasını bekliyoruz' ifadesiydi.
Bundan rahatsız olanlar, acaba Türkiye'deki rejimi savunmaktan mahcubiyet mi duyuyor, savunamıyorlar mı, inanmıyorlar mı? Bu rejimin onurumuz, gururumuz olduğunu idrak etmiyorlar mı? Toplumun takdirine bırakıyorum."
Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise AKP'nin 'davranış bozuklukları' olduğunu iddia ederek, "Siyasal, psikolojik bir rahatsızlık içinde, çift kişilikli bir politika izliyorlar" dedi. AKP Grubu adına konuşan milletvekilinin 'utangaç, ılımlı bir Amerikancılık, ılımlı İslam politikasını' savunduğunu belirten Anadol, AKP'lilerin kişisel konuşmalarının bu yaklaşımdan farklı olmasına dikkat çekti.
Müslüman bir ülkede laiklik olmadan demokrasinin olamayacağını belirten Öymen de, "Bildiriyle ilgili yaptığımız temastan edindiğimiz izlenim, hükümetin görüşünün tam tersi yönde olduğudur. AKP'liler, bir Müslüman ülkede laiklik olmadan da demokrasi olabileceğini bize açıkça söylediler. Şaşırdık" diye konuştu.