Hükümet kapkaç terörüne el koydu

Hükümet sözcüsü Çiçek, madde bağımlılığı ve kapkaç olaylarına karşı gerekli tedbirleri almak üzere dört bakandan oluşan bir komite kurulduğunu açıkladı.

Hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, madde bağımlılığı ve kapkaç olmak üzere bu tarzdaki olayları araştırmak ve gerekli tedbirleri almak üzere dört bakandan oluşan bir komite kurulduğunu bildirdi.
Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, gazetecilere bilgi verdi. Bakan Çiçek, toplantıda sokak çocuklarının ve bu çocukların zaman zaman ortaya koyduğu problemlerin de gündeme geldiğini bildirdi. Zaman zaman basında başta kapkaç olayları olmak üzere bu çocukların neden olduğu olayların yer aldığını kaydeden Çiçek, şunları söyledi:
"Genellikle bu neviden problemlerin cezalarının caydırıcı olmamasından yakınılarak bir çözüm aranmak istenmişti. Bildiğiniz gibi çıkardığımız Türk Ceza Kanunu'nda, ki 1 Nisan'dan itibaren yürürlüğe girecek, kapkaç suçlarının cezaları önemli ölçüde ağırlaştırılmıştır. Ama böylesine çok kapsamlı boyutları olan problemlerin sadece ceza kanunlarında yapılacak düzenlemelerle neticelendirilmesi mümkün olmayacağı için konu, bütün boyutlarıyla ele alınsın diye dört bakan arkadaşımızın katılımıyla bir komite kurulmuştur. İşin diğer yönleri, ceza hukuku dışındaki yönleri de araştırılmak suretiyle, konuya hükümet olarak hassasiyetle baktığımızı göstermek istiyoruz."
Çiçek, komitenin Devlet Bakanı Güldal Akşit, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'dan oluştuğunu bildirdi. Komitenin madde bağımlılığı ve kapkaç başta olmak üzere bu tarzdaki olayların sebeplerini araştıracağını ve alınacak tedbirleri belirleyeceğini ifade eden Çiçek, teknik çalışmaların sürdüğünü söyledi.