Hükümet, Sezer'i bekliyor

YÖK Yasası'nı bu dönemki ÖSS'ye yetiştirmeye çalıştıklarını belirten AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, "Ancak yetişmezse de bu dünyanın sonu olmaz" dedi.

ANKARA - YÖK Yasası'nı bu dönemki ÖSS'ye yetiştirmeye çalıştıklarını belirten AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, "Ancak yetişmezse de bu dünyanın sonu olmaz" dedi. Fatsa, dün YÖK Yasası'yla ilgili soruları yanıtladı.
Yasanın 17 aydır konuşulduğunu belirten Fatsa, gecikmeden rektörleri sorumlu tuttu. Fatsa, "Rektörler, YÖK sorununu çözmek yerine konuyu zamana yayma arayışına girdi. Şimdi yasa Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'de. Onaylayabilir veya geri gönderir. Anayasa'ya veya eşitliğe yönelik aykırılıklar varsa, o zaman Meclis bunun gereğini yapar. Biz bu yasayı bu sınav dönemine yetiştirmeye çalışıyoruz.
Eğer yetişmezse de bu dünyanın sonu olmaz" diye konuştu.
Fatsa, rektörlerin eylemine ilişkin bir soruya ise, "Konuyu uzlaşmayla çözmeyi çok istedik. Ancak, 'Bu yasayı çiğneriz' diyenler oldu. Bunlar hoş ifadeler değil. Herkes demokratik tepkisini ortaya koyuyor. Değerlendirme kamuoyuna ait. Şahsen ben hocaların cüppeleriyle yürüyüş yapacakları yerine çözüm bulmalarını beklerdim" yanıtını verdi.
Fatsa, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in "Yaşanan görüntüler 27 Mayıs'ı çağrıştırıyor" sözlerini de şöyle değerlendirdi: "Bu 27 Mayıs'ı anımsatmıyor. Türkiye'de demokratik süreç işliyor. Hâlâ 27 Mayıs'a takılıp kalanlar var. 27 Mayıs'ın bu ülkeye ne getirip ne götürdüğünü herkes iyi biliyor."
Fatsa, bir soru üzerine Gaziantep Öğretmenevi'nde yaşananlar için de şunları söyledi: "Vücudunun bir bölümü açık diye bir insan alınmaması doğru değil. Ancak çeşitli iddialar var."