Hükümet tamam

KKTC'de CTP lideri Mehmet Ali Talat'la DP lideri Serdar Denktaş, 'Toplumsal uzlaşı ve çözüm hükümeti' kuracaklarını açıkladı. Altı bakanlık CTP'de, dört bakanlık DP'de olacak.
Kabine bugün oluşturularak Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a sunulacak. Talat, "Hükümet, Annan Planı esasında görüşmeler yoluyla, 1 Mayıs'a kadar çözüm hedefi güdecek" dedi.

LEFKOŞA - KKTC'de 14 Aralık seçimlerinin ardından, Rum Kesimi'nin tek başına resmen AB üyesi olacağı 2004 Mayısı öncesinde çözüm için umutla beklenen yeni hükümet kuruluyor. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş' ın hükümeti kurmakla görevlendirdiği Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile Demokrat Parti (DP) sonunda koalisyon kurma konusunda anlaştı. CTP lideri Mehmet Ali Talat ve DP lideri Serdar Denktaş başkanlığında dün yapılan toplantı sonrasında 'toplumsal uzlaşma ve çözüm hükümetinin' kurulacağı açıklandı.
10 gündür görüşüyorlardı
CTP ve DP, geçen perşembeden beri süren görüşmeleri dün tamamlarken, iki partinin liderleri uzlaşmayı ortak basın toplantısıyla duyurdu. CTP lideri Talat, DP ile 'toplumsal uzlaşı ve çözüm hükümeti kurduklarını' söylerken, konunun iki partinin yetkili organlarında görüşülmesinin ardından bakanlar kurulu listesinin belirleneceğini ve listenin bugün Cumhurbaşkanı'na sunulacağını kaydetti.
Hükümette CTP'den altı, DP'den dört bakanın yer alacağını belirten Talat, dağılımı şöyle açıkladı: "Dışişleri, Ekonomi ve Turizm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Tarım ve Orman bakanlıkları DP'de. Eğitim ve Kültür, İçişleri,
Bayındırlık ve Ulaştırma, Sağlık Sosyal Yardım, Gençlik ve Spor ile Maliye Bakanlığı CTP'de."
CTP'nin mecliste 19, DP'nin ise yedi sandalyesi bulunuyor. Bu oran güvenoyu için gerekli 25 rakamını aşmaya yetiyor. CTP ve DP'nin uzlaşmaya varmasıyla, Kıbrıs Türk siyasi tarihinde ilk kez bir sol parti başkanının başbakanlığında hükümet kuruldu. DP ve CTP, 1993'te yapılan erken genel seçimin ardından, DP başkanlığında 2.5 yıl süren koalisyon hükümeti kurmuştu. DP-CTP hükümeti üç kez bozulmuş ve yeniden kurulmuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'de, CTP ile DP'nin koalisyon hükümeti kurma yönünde anlaşmalarını, "Hayırlı olsun, beklediğimiz de buydu. Temennimiz odur ki bu Kıbrıs için bundan sonraki gelişmeler için iyi bir başlangıç olsun" diye değerlendirdi.1 Mayıs'a kadar çözüm
Basın toplantısında yaptığı konuşmada tüm toplumsal kesimlerden destek isteyen CTP lideri Talat, "Hükümetimiz, Annan Planı esasında görüşmeler yoluyla adada 1 Mayıs'a kadar çözüm hedefi güdecek" dedi. Talat, Annan Planı'nın referanduma sunulması tarihiyle ilgili bir soruyu, "Referandum, Türk ve Rum taraflarıyla Türkiye ve Yunanistan'ın uzlaştığı bir tarihte olacak" diye yanıtladı. CTP lideri Talat, 'Cumhurbaşkanı'nın onayı sonrası hemen BM'ye, görüşmelere hazır olduğunuzu bildirecek misiniz' sorusu üzerine de şunları söyledi:
"Hayır. Daha Türkiye'de görüş oluşturuluyor. Biz işbirliği içinde bu görüşün oluşturulmasına katkıda bulanacağız. Ortak bir görüşe varacağız. Bu ortak görüşe göre o adımlar atılacak. Henüz o aşamada değiliz. Zaten bizim çağırmamız da bir şey ifade etmez."
'Başka seçenek yoktu'
DP lideri Denktaş da her iki partinin de tabanlarından gelen destek ve karşı çıkışları değerlendirdiğini belirterek, bu hükümet dışında seçim seçeneğinden başka alternatif kalmadığını, beklentilerinin, geçmişi geride bırakıp uzlaşmak olduğunu söyledi. DP lideri Denktaş şöyle konuştu:
"İçinden geçmekte olduğumuz önemli süreçte hükümet oluşturmayıp bir başka formülü denemek, oyalanmak hiç kimseye hiçbir şey kazandırmayacaktı. Bu sorumlulukla ve her iki parti de bazı riskleri de göze alarak, bu adımı attı.
Ümit ediyorum ki, hükümet, hem demokrasi kültürümüzün gelişmesine, hem toplumsal uzlaşmaya ve hem de ada üzerinde yaşayabilir, kalıcı bir çözümün bulunması uğraşlarında başarılı olur."