Hükümet: Tezkere gerekmez

Hükümet, İncirlik Üssü'nün BM Güvenlik Konseyi'nin 1483 sayılı kararı doğrultusunda kullanıldığı ve yeni bir tezkereye gerek olmadığı görüşünde.

ANKARA - Hükümet, İncirlik Üssü'nün BM Güvenlik Konseyi'nin 1483 sayılı kararı doğrultusunda kullanıldığı ve yeni bir tezkereye gerek olmadığı görüşünde. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, konunun bütün yönleriyle incelendiğini ve ABD askerlerinin İncirlik üzerinden geçişi için herhangi bir Meclis ve Bakanlar Kurulu kararı gerekmediğini söyledi. Çiçek, "Alınan bu kararın hukuki dayanağı daha önceki antlaşmalar ve kararlardır" dedi.
'BM kararı herkesi bağlar'
AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin de BM'nin 1483 sayılı kararının tüm üye ülkeleri bağladığını açıkladı. Ergin, CHP'nin, konunun TBMM'de 1 Mart'ta reddedilen tezkere kapsamında olduğunu savunduğu anımsatılınca da şu yanıtı verdi: "Askerler transit geçiş için İncirlik'e inip, buradan transfer edilecek. Burada tezkere içeriğiyle ilgili bir konu yok. Şu anda Boğazlar'dan da transit geçen birtakım şeyler var."
Arınç araştırıyor
TBMM Başkanı Bülent Arınç ise konuyu araştırdığını açıkladı. Arınç, şunları söyledi:
"Bir partiden bir grup başkanvekilinin açıklama yapmasını yeterli bulmuyorum. Meclis'te bana bağlı çalışan danışman arkadaşlara görev verdim. Özellikle başdanışmanım Anayasa hukukçusudur. Bu konunun gazetelerde yazıldığı veya tartışıldığı şekliyle değil, gerçek durum ne ise anayasal çerçevede bunun önümüze getirilmesini istedim. Konuyu detaylı araştırıyorum. Bir kanaate ulaştığımda açıklayacağım."
Baykal: Resmi açıklama istiyoruz
CHP lideri Deniz Baykal da, bu konuda hükümetten resmi bir açıklama istediklerini söyledi. Baykal, "Parlamentodaki arkadaşlar yetkililere soru sorarak bilgi almaya çalışıyor. Konuyu resmi bilgilerle görmek istiyoruz. Olayın ne gibi bir tablo oluşturduğu netleştirilmeli. Bir insani yardım anlayışı içinde yardım mı söz konusu, yoksa ötesinde bir durum mu var. Onu görmeye çalışıyoruz. Resmi bir açıklama istiyoruz" dedi.
Baykal, "Yeni bir tezkere çıkarmak gerekir mi" sorusuna ise, "Bilgileri aldıktan sonra değerlendirme yapacağız. Yani olayın niteliğinin ortaya çıkması lazım" yanıtı verdi.