Hükümet 'zina'da denge arıyor

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hükümetin zinanın suç sayılmasından yana olduğunu açıkladı. Çiçek, dün NTV'de soruları yanıtlarken, zina suçu düzenlenmesine ilişkin toplumda bu konuyla ilgili iki ayrı görüş oluştuğunu ifade etti.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hükümetin zinanın suç sayılmasından yana olduğunu açıkladı. Çiçek, dün NTV'de soruları yanıtlarken, zina suçu düzenlenmesine ilişkin toplumda bu konuyla ilgili iki ayrı görüş oluştuğunu ifade etti.
"Daha ortada zinayla ilgili bir madde yok. Toplumu kategorize etmek çok yanlış" diyen Çiçek, verilecek cezayı hafifleterek kamuoyundaki tepkiyi dengeleyebileceklerini söyledi. Çiçek, zina konusunda, 'şikâyete bağlı olması' ve 'kadın açısından eşitsizliğin ortadan kaldırılması' şartlarının olması gerektiğini ifade etti. Bakan Çiçek imam nikâhı konusunda da, "İmam nikâhıyla ilgili önceki kanundaki durum ne ise bu yasada da o olur. 2 evliliğe imkân veren, bunu teşvik eden bir düzenleme kesinlikle yapılamaz" dedi.
Hükümetin tek kadın bakanı olan Devlet Bakanı Güldal Akşit de şunları söyledi:
"Zina, daha önce TCK'nın 440 ve devamındaki maddelerinde boşanma gerekçesi olarak gösteriliyordu. 1996'da 'kadın-erkek eşitliği yoktur' gerekçesiyle yasa iptal edildi. Bugün halen zina, boşanma sebebi. Fiilin gerçekleşmesi halinde cezanın uygulanması amacıyla konulmalı.
Kadın-erkek eşitliği sağlanması kaydıyla TCK'da yer almalı diye düşünüyorum."
Kadınlar 14 Eylül'de Meclis'te
Bu arada kadın örgütleri de, zinanın suç sayılması yönünde çalışmalarına devam eden AKP'yi, Meclis'te protesto etmeye hazırlanıyor. Türkiye'nin her yanından gelecek kadınlar, 14 Eylül'de Meclis'in önünde zina ve kadın-erkek eşitliğiyle ilgili taleplerini seslendirecek. (Radikal, aa)