'Hükümetin kurulmaması dünyanın sonu değil'

'Hükümetin kurulmaması dünyanın sonu değil'
'Hükümetin kurulmaması dünyanın sonu değil'
AKP'nin koalisyon heyeti içinde yer alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, hükümet kurulmamasının dünyanın sonu olmadığını ifade ederek, " Eğer bir hükümet kurulamazsa, anayasal çerçevede ne olacağı belli. Türkiye'de siyasi bir belirsizlik görmüyorum. Tek muhatabımız CHP değildir. Diğer partiler de var. Çeşitli şekillerde diğer partilerle bir diyalog ortamı var" dedi.

Diyarbakır’da gazetecilerle bir araya gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, soruları yanıtladı. Hükümet olarak, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Bakan Yılmaz, Türkiye ’nin bu demokratik ortamında silahlara yer olmadığını söyledi. Yılmaz özetle şunları söyledi:

‘ÇÖZÜM ARIYORUZ’

“Koalisyon görüşmelerinde tek muhatabımız CHP değildir. Diğer partiler de var. Çeşitli şekillerde diğer partilerle bir diyalog ortamı var. Bunun sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu sonuçlara göre de meşru bir zeminde ne gerekiyorsa yapılacaktır. Ak Parti , seçimlerden bu yana hiç bir ayak oyunu yapmadı. Bizim 18 eksiğimiz var (tek başına iktidar için vekil sayısı). Geçmişteki siyasi anlayışlar gibi, ’Gidip bu 18 kişiyi arayalım, bulalım’ diye bir çabamız olmadı. Samimi bir şekilde çözüm arıyoruz. Nihayetinde hükümetin kurulmaması dünyanın sonu değildir. Eğer bir hükümet kurulamazsa, anayasal çerçevede ne olacağı belli. Türkiye’de siyasi bir belirlisizlik görmüyorum. Önümüzdeki günlerde ortak bir hükümet oluşup, oluşmayacağı netleştikten sonra, eğer hükümet kurulamayacaksa nasıl bir sürece gideceğimiz bellidir. O süreçler içerisinde yolumuza devam edeceğiz.”

DİYARBAKIR DHA