Hükümetten 4+4+4 için geri adım yok

Hükümetten 4+4+4 için geri adım yok
Hükümetten 4+4+4 için geri adım yok
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, eğitimde geçilmek istenen 4+4+4 sistemi konusunda bilgi verdi, CHP'nin uzlaşma talebini yanıtladı: Uzlaşmadan kastedilen kanun teklifinin geri çekilmesi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni eğitim sistemiyle Türkiye ’de zorunlu eğitimin 4 yıla çekilmediğini, 12 yıla çıkarıldığını belirterek, "Türkiye’de zorunluğu eğitim 12 yıla çıkarıldığı için, 12 yıl boyunca kesintisiz bir eğitim sistemi çok katı sonuçlar doğuracağı endişesiyle kademeli hale getiriliyor" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, "Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranının Artırılması Projesi" tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.


CHP ’NİN ARAŞTIRMASI

Bir gazetecinin, CHP’nin zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması teklifine ilişkin yaptırdığı araştırmayı nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, Dinçer, CHP’nin "araştırma" diyerek kamuoyunun önüne sunduğu şeyin, metodolojik olarak ele alındığında hiç bir değer ifade etmeyeceğinin görüleceğini söyledi.

Dinçer şöyle konuştu: “Türkiye’de zorunlu zorunlu eğitim 4 yıla çekilmiyor, zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılıyor. Türkiye’de zorunlu eğitim 12 yıla çıkarıldığı için 12 yıl boyunca kesintisiz bir eğitim sistemi çok katı sonuçlar doğuracağı endişesiyle kademeli hale getiriliyor. ’4 4 4’ demek Türkiye’de eğitim sisteminin 12 yıla zorunlu olarak çıkarılması, 12 yıl boyunca çağ nüfusundaki bütün çocuklarımızın öğrenimine devam etmek zorunda kalmaları, ama buna karşın da 12 yıllık kesintisiz katı bir sistem yerine ’4 4 4’ şeklinde daha esnek bilgiye, tercihe, gelişim şartlarına uygun olarak programın yeniden tanzim edileceği anlamına geliyor.”


EĞİTİM YAŞI


Eğitim yaşının da bir yaş öne alındığını kaydeden Dinçer, yani 6 yaşı doldurup 7 yaşından gün alan çocukların değil, 5 yaşını doldurup 6 yaşından gün alan çocukların zorunlu eğitime başlayacaklarını ifade etti.CHP’NİN UZLAŞMA ÇAĞRISI


"CHP grup toplantısında bir uzlaşma çağrısı da yapıldı. Bu çağrıya nasıl cevap verirsiniz?" sorusu üzerine Dinçer, uzlaşma çağrısının AK Parti ’ye yönelik olduğunu, kendisinin cevap vermesinin doğru olmayabileceğini söyledi. Dinçer, şöyle konuştu:
"Eğitimin kesintisiz 12 yıl olması mümkün olmayacağına göre, onlar eğitimin kesintili hale getirilmesi konusunda ne düşünüyorlar, kamuoyuyla paylaşsınlar. Çünkü bu zamana kadar uzlaşma önerisi sadece kelime olarak uzlaşmadan öteye gitmedi. Eğer CHP’nin uzattığı el, Meclis’teki eğitim komisyonundaki CHP üyeleri olarak da değerlendirilebilirse benim oradan gördüğüm şey, kanun tasarısı teklifinin geri çekilmesi dışında herhangi bir teklif içermedi. 12 saatlik konuşmadan yahut da bu konuyla ilgili uzun görüşmelerden bahsediyorsunuz. 12 saat konuştu ama ne konuştuğunu siz irdeleyin."


‘UZLAŞMADAN KAST EDİLEN...’"Somut bir öneri geldi mi size bu konuda?" sorusuna yanıt veren Bakan Dinçer, herhangi bir somut bir öneri olmadığını, sadece uzlaşmadan söz edildiğini ifade ederek, "Uzlaşmadan kastedilen kanun teklifinin geri çekilmesi" dedi. (aa)