Hükümetten, CHP'nin 'mega kent projesi'ne ilk tepki

Hükümetten, CHP'nin 'mega kent projesi'ne ilk tepki
Hükümetten, CHP'nin 'mega kent projesi'ne ilk tepki
Maliye Bakanı Şimşek, CHP'nin mega kent projesini eleştirdi. Şimşek, sosyal medya hesabından "Liman özelleştirmelerini engelleyen ulus devletçi CHP zihniyetinin mega kent projesi?!? CHP zihniyeti 2007'de engel olmasaydı bugün İzmir limanı Çin ve Asya'nınAvrupa pazarına giriş üssü olmuştu!" yazdı.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun açıkladığı 'Merkez Türkiye Projesi''yle ilgili hükümetten ilk değerlendirme Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten geldi. 

Şimşek, projeye ilişkin düşüncelerini Twitter'dan şöyle yazdı: ''Liman özelleştirmelerini engelleyen - İstanbul 3. havalimanı ve 3. köprü karşıtı - ulus devletçi CHP zihniyetinin megakent projesi?!? CHP zihniyeti 2007'de engel olmasaydı bugün İzmir limanı Çin ve Asya'nınAvrupa pazarına giriş üssü olmuştu! Çin'li firma Yunanistan'a gitti. Sn Başbakanımızın aylar önce açıkladığı ulaştırmadan lojistiğe dönüşüm programını inceleyin! 2035'te değil, 2019'da Türkiye merkez üs olacak.''


  http://www.radikal.com.tr/136266213626625

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğruya doğru güzel proje - user406374

  Efendim 12 Yıldır iktidarısınız yapsaydınız Anadolu'yu kurtaracak bir proje. Siz ancak milleti borç. faiz batağında avm. Banka. Kredi Kartı soyup soğana çevirin...Sen de koy bir proje onu konuşalım..

  tarih treninde, gidiş yönüne ters koltuğa oturmuşsunuz - ftimur

  CHP artık ne milliyetçi ne de ulus-devletçi! Suçlamanız yersiz Sn. Şimşek. Ayrıca, bilmeniz gerekir ki, ulus-Devlet, bilimsel olarak, din-devleti modelinden daha ileri bir sosyal düzendir. Orta-çağ karanlığından çıkmak için Avrupa, dini kiliseye hapsederek, laik ulus-devlet düzenini kurdu. Siz ise, tarih treninde, gidiş yönüne ters koltuğa oturmuşsunuz, din-devleti modelini - teokrasi - daha ileri bir sosyal düzen sanıyorsunuz!

  7 aylık - genco940

  Bakmadan incelemeden çorbaya limon. Söylediğin projelerin hepsi geçmişte satılanlara ilaveten geleceği de satan 25-40 yıllık yap işlet devret modelleri. Bu kafa ile zaten Merkez Türkiye projesini değerlendirmen mümkün değil, getiri ve götürülerini yan yana koyarsan belki neyin ne olduğunun farkına varırsın. İşler yakınına verilip taşeron üzerinden realize edilen değil, devlet- özel sektör işbirliği,altını üstüne getirdiğiniz, delik deşik ettiğiniz milleti üst üste yığdığınız İstanbul dışında Anadolu da Mega kent. Sosyal, Ekonomik katkı sağlayan, milli geliri artıran, kalkınmayı Anadolu ya taşıyan, gelir adaletini sağlayacak, gençlere ekmek ve umut kapısı olacak, işsizliği ortadan kaldıracak her yönüyle anlamlı bir proje. Siz konuşursunuz CHP yapar.

  Sizin zihniyet nedir, sayın bakan. - user781727

  Chp nin avukatı değilim ama, sayın bakan 12 yıldır ordasınız, üstelik maliye bakanısınız, 10 milyon işsizi olan bir ülke yarattınız, üstüne daha çok çocuk yapın, işsiz ve fakirimiz çoğalsın diyorsunuz, emekliye 500 lira verecek kadar kasanızda para yok, seçim meydanlarında, işverenlere sesleniyorsunuz, sakın asgari ücreti artırmayın, bunlar sizin eseriniz, sizin başarınız. Bu proje, gayet mantıklı bir proje, yatmaktan iyidir, denemekte fayda var.

  çok önemli bir proje - bizeke

  CHP nin açıkladığı bu proje temel itibariyla çok yeni bir düşünce değildir. Ülke lelojistik firmalarının yaptıklarını çok daha geniş ve gerçekten ülke için hayırlı bir şele genişletilmesidir.Lojistiğin alanını çok gemişleterek ülke yararına olan bir şekle sokacaktır. Halkımın büyük bir çağunluğu lojistiğin ne olduğunu dahi bilmiyor.Bu konuda en önemli açıklamaları lojistik firmaları verecekler. Bunları ve bu konuda uzmanları dinledikten sonra halk bu projeyi daha iyi anlayabilecek.Yararlarını çok daha geniş anlayabikecektir.. AKP iktidar olursa bu projeyi çok önemsemeleri gerekir.