Hükümetten düşürülen İHA ile ilgili açıklama

Hükümetten düşürülen İHA ile ilgili açıklama
Hükümetten düşürülen İHA ile ilgili açıklama
Suriye sınırında milliyeti belirsiz İnsansız Hava Aracı'nın düşürülmesiyle ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,"Elimizdeki bilgi milliyeti bilinmeyen bir hava aracının bu anlamda angajman kuralları gereği düşürüldüğüdür" dedi. Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, "İnsansız hava aracı sınırın 3 kilometre içerisinde vuruldu" diye konuştu.

Suriye sınırında düşürülen İnsanız Hava Aracı ile ilgili hükümetten ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'ndan açıklama geldi. 

TSK: Suriye sınırında hava aracı düşürüldü

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş cuma namazı çıkışı gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş Suriye sınırında hava aracının düşürülmesiyle ilgili, "Değerli arkadaşlar bizim de konuyla ilgili bildiğimiz kamuoyuyla paylaşıldığı kadardır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin biliyorsunuz Türkiye 'nin sınırlarıyla ilgili angajman kuralları var. Bu kurallar ihlal edildiğinde, o kuralları ihlal edenler önce uyarılır, arkasından bu uyarılara uyulmadığı takdirde yani sınır terk edilmediği takdirde angajman kurallarının gereği yerine getirilir. Elimizdeki bilgi milliyeti bilinmeyen bir hava aracının bu anlamda angajman kuralları gereği düşürüldüğüdür. Önümüzdeki dakikalarda, önümüzdeki saatlerde Türk Silahlı Kuvvetleri mesele aydınlandıkça gerekli açıklamayı yapacaktır" diye konuştu.

3 KİLOMETRE İÇERİDE VURULDU 

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ise  "İnsansız hava aracı sınırın 3 kilometre içerisinde vuruldu. Kime ait olduğu henüz belirlenmedi. Kime ait olduğunu belirleyince açıklayacağız" dedi. Sinirlioğlu gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda ayrıca şunları söyledi: (Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesi) Ruslar birkaç kez özür dilediler, istemeden olduğunu söylediler. Bir daha olmaması için tedbirler aldıklarını söylediler. Bir çalışma grubu kurulmadı aramızda."

Rusya'dan düşürülen hava aracı sonrası açıklama

Türkiye'nin düşürdüğü İHA dış basında geniş yer buldu

İhsan YALÇIN / İSTANBUL /DHA