Hükümetten ilk 'gavat' açıklaması

Hükümetten ilk 'gavat' açıklaması
Hükümetten ilk 'gavat' açıklaması
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un bir vatandaşa 'gavat' demesiyle ilgili hükümet kanadından ilk tepki İçişleri Bakanı Güler'den geldi.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un 10 Kasım törenlerinde bir vatandaşla sözlü tartışmaya girmesi ve daha sonra vatandaşı kastederek ‘getirin o gavatı’ demesine hükümet kanadından ilk tepki İçişleri Bakanı Muammer Güler’den geldi.

Tartışma yaratan sözleri Hürriyet gazetesinden Metehan Demir'e değerlendiren Güler, 'Valinin cevabı şık olmadı' diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devletin valisi konumundaki bir kişi vatandaşa, her ne kadar rahatsız edici bir diyalog yaşansa da bu şekilde cevap vermesi doğru olmadı. Konuyu incelemesi için arkadaşlara talimat verdim. Ama anladığım kadarıyla karşılıklı olarak konu mahkemeye taşınacak. Yine de ne olursa olsun bu konumdaki bir valimizin, böyle bir hakaret de olsa adli ve hukuki yollar vardır. Onunla ilgili yasal çerçevede şikayetçi olabilir, talimat verebilir. Bu şekilde bir ağız dalaşına girmesi hiç şık olmadı. Ben de rahatsız oldum. Tabii ki orada vatandaşımızın 10 Kasım gibi önemli bir günde bu protesto içine girmesi ve kullandığı ifadeleri de ayıplıyorum. Belki daha saygı içinde davranabilirdi. Yine bu, valimizin, ağız dalaşına girerek bu ifadeleri kullanmasını haklı çıkarmaz.”

Adana Valisi: O gavatı bana getirin

Adana Valisi kendini savundu: Kavas demiş olabilirim