Hükümetten polise güvence

Hükümet, adli kolluk düzenlemesine karşı çıkan Emniyet'e güvence verdi: İçişleri ve Adalet bakanlıkları arasında varılan uzlaşma, polisi zaafa uğratmayacak ve etkisiz kılmayacak.

ANKARA - Hükümet, adli kolluk düzenlemesine karşı çıkan Emniyet'e güvence verdi: İçişleri ve Adalet bakanlıkları arasında varılan uzlaşma, polisi zaafa uğratmayacak ve etkisiz kılmayacak. Dün yapılan Bakanlar Kurulu sonrası soruları yanıtlayan hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, adli kolluk kurulmasıyla ilgili düzenlemeyi Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) içinde yapacaklarını anımsatarak, "Polisi etkisiz kılmayacak ve zaafa uğratmayacak bir düzenleme konusunda uzlaştık" dedi.
Çiçek, TCK'daki kapkaç suçuyla ilgili düzenlemenin 1 Nisan 2005 olarak öngörülen yürürlük tarihini değiştirme eğiliminde olmadıklarını da açıkladı. Bakanlar Kurulu'nda kapkaç olaylarını yeniden değerlendirdiklerini belirten Çiçek, dört bakandan oluşan komisyonun bir an önce çalışmalarını bitirerek Bakanlar Kurulu gündemine getirmesi konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.
Askeri hastanelerin kullanımı
Çiçek, vatandaşların askeri hastanelerden yararlandırılmasıyla ilgili bir soru üzerine, Başbakan'ın konuyu Genelkurmay Başkanı'yla görüştüğünü ifade ederek, "Milli Savunma Bakanlığı yasa çalışması yapıyor. Yasal altyapı olduktan sonra bu hizmet verilecek" diye konuştu.
SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devriyle ilgili tasarının ise yılbaşına kadar yasalaştırılacağını belirten Çiçek, 17 Aralık'taki AB zirvesi sonrasında Kıbrıs'tan asker çekilmesinin gündeme gelip gelmeyeceği sorusuna da şu yanıtı verdi: "Baltaya sapı elden takmayalım. Türkiye üstüne düşenleri yaptı. Sıra karşı tarafta."