Hüseyin Çelik: Arınç'ın tavrı ne olacak, bilmiyorum

Hüseyin Çelik: Arınç'ın tavrı ne olacak, bilmiyorum
Hüseyin Çelik: Arınç'ın tavrı ne olacak, bilmiyorum
AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, "Başbakan Arınç'a 'Sizi de bu kabinde görmek istiyorum' dediği zaman Arınç'ın tavrı ne olacaktır veya böyle bir teklif kendine gidecek mi gitmeyecek mi onu bilmiyorum" dedi.

ANKARA – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın "Bütün bakanlar kurulu istifa etti" diye yorumlanan sözlerine ilişkin; "61'inci Hükümet görevinin başındadır. Başbakan Arınç'a 'Sizi de bu kabinde görmek istiyorum' dediği zaman Arınç'ın tavrı ne olacaktır veya böyle bir teklif kendine gidecek mi gitmeyecek mi onu bilmiyorum" dedi.

AK Parti 1'inci Olağanüstü Kongresi öncesinde AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, kongrenin yapılacağı Ankara Arena'da açıklama yaptı. Hazırlıklar konusunda bilgi veren Hüseyin Çelik, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan başkanlığında son kez yapılan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Bülent Arınç'ın "Kabineden istifaların olduğuna" yönelik sözlerini değerlendiren Çelik; şöyle dedi:

"Ben Arınç'la basın toplantısından sonra konuştum. Gerçekten öyle bir algı oluştu. Ama bu bütün Bakanlar Kurulu üyelerini kapsayan bir şey değildi. Kendisi de daha sonra bir açıklama yaptı. Bülent Arınç beyin kendi şahsı ile ilgili bir şeydi. Ayrıca şunun da altını çizmek isterim, bir hükümetin başbakanı değiştiği zaman o hükümetin bütün üyeleri otomatikman düşer. İstifa etmesine falan da gerek yok zaten. Sayın Başbakan 28'inde ant içip TBMM'de mazbatasını alıp ant içip Cumhurbaşkanlığı görevine fiili olarak başladıktan sonra zaten 61'inci hükümet fiilen sona ermiş demektir."


‘61'İNCİ HÜKÜMET GÖREVİNİN BAŞINDA’
Bakanlar kurulundaki tüm isimlerin şu anda görevinin başında olduğunu vurgulayan Hüseyin Çelik, şöyle konuştu:

"Yeni hükümet görevine başlayıncaya kadar 62'nci hükümet kuruluncaya kadar 61'inci hükümetin bütün mensupları kendi görevlerinin başındadır. Zaten Başbakan değiştiği için bütün Bakanlar Kurulu üyelerinin üyelikleri düşmüş durumdadır. MYK üyeleri için de bu geçerlidir. AK Parti MYK'sı da gene başkanın değiştiği gün MYK üyelerinin üyelikleri otomatikman düşer. Yeni genel başkan MKYK üyeleri arsından olmak kaydıyla istediğini bu görevlere getirebilir. Eski arkadaşlarla yola devam etmek isteyebilir, yeni arkadaşlar tayin edebilir. 61'inci hükümet görevinin başındadır. Arınç'ın Bakanlar Kurulu'nda 'yeni başbakanımdan rahat olması için, kendi kabinesini rahat olarak kurması için ben bu görevden feragat ediyorum...' ama daha sonra başbakan Arınç'a 'sizi de bu kabinde görmek istiyorum' dediği zaman Arınç'ın tavrı ne olacaktır veya böyle bir teklif kendine gidecek mi gitmeyecek mi onu bilmiyorum. Arınç'ın yaptığı siyasi nezaketin gereğidir. Arınç tecrübesinin sonucu olarak bir tavır sergilemiştir. Bakanlar Kurulu nasıl şekillenecektir hep birlikte bunu göreceğiz."


‘HER SONDAJDAN PETROL ÇIKMIYOR’
Çelik, "Ak Parti'den A gider B gelir. Dolayısıyla ben bakan toto veya Genel Merkez'den şu gidecek bu kalacak gibi yapılan tahminlere saygı duyuyorum. Sonuçta siz kendinize sondaj yapıyorsunuz. Petrol çıkar mı çıkar ama çıkmayabilir de. Her sondajdan petrol çıkmıyor" dedi.

Yeni kurulacak hükümette gerçekleşecek kabine değişikliği sorulan Hüseyin Çelik, "Kabine değişikliği ile ilgili ben medyanın kabine totolarını takip ederim ama onların çoğuna da inanmam. Siz 25-30 kişiden söz ediyorsunuz hepsini atsanız yüzde 30'u, 40'ı tutar. Elbette sizin yazdıklarınız içinde tutanlar olacaktır tutmayanlar olacaktır. Zaman zaman ben CHP 'li arkadaşlara takılırım kuliste, siz niye çok merak ediyorsunuz bunların hiçbiri CHP'li olmayacak... Neticede Ak Parti'den A gider B gelir. Dolayısıyla ben bakan toto veya Genel Merkez'den şu gidecek bu kalacak gibi yapılan tahminlere saygı duyuyorum. Sonuçta siz kendinize sondaj yapıyorsunuz. Petrol çıkar mı çıkar ama çıkmayabilir de. Her sondajdan petrol çıkmıyor" diye konuştu.


‘SEZER'İN 4 AY ÇANKAYA KÖŞKÜ'NÜ İŞGAL ETMESİNE…’
Resmi Gazete'de seçim sonuçlarının yayınlanmadığını sürekli olarak dile getiren muhalefeti eleştiren Ak Parti Sözcüsü, "Sayın başbakan yemin etmek üzere hala bizim muhalefet 'Başbakan niye Resmi Gazete'de seçim sonuçlarını yayınlatmadı. Şu anda başbakanlık yapamaz. Kararname imzalayamaz. Şu anda fiilen cumhurbaşkanıdır' diyenler var. Şunu çok yadırgadığımı ifade etmek istiyorum. Sayın başbakanın adaylığı söz konusu olduğu zaman, kesinlikle cumhurbaşkanı olmamalıdır Recep Tayyip Erdoğan , Sayın Bahçeli'nin sözlerini hatırlıyorsunuz değil mi kesinlikle cumhurbaşkanı olamaz, dedi. Şimdi de sen cumhurbaşkanısın, bir an önce git cumhurbaşkanlığı yap diyorlar. Şimdi bunların hangisi tutarlı? 2007'de Sayın Ahmet Necdet Sezer, cumhurbaşkanı köşkünü 4 ay fazladan işgal etti. Ona hakkı yoktu. Sayın Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanlığı görev süresi bittiği zaman cumhurbaşkanı seçilmediği için dönemin meclis başkanı ki o zaman Sayın Bülent Arınç'tı otomatikman orada cumhurbaşkanı adayı olarak oturması gerekiyordu. 80 Darbesi'ne doğru giden Türkiye'de cumhurbaşkanı seçilemediği için kimdi cumhurbaşkanı vekili? Dönemin Dışişleri Bakanlarından Sayın İhsan Sabri Çağlayangil'di o zaman senato başkanı olduğu için. Sayın başbakanın 13 gününün hesabını yapanlar, Ahmet Necdet Sezer'in 4 ay boyunca Çankaya Köşkü'nü işgal etmesine hiçbir şey demediler. Son derece nezaketsiz bir şekilde çekip gitmesine de bir şey demediler. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kararını verdi son noktayı koydu. Ama her konuda yargı, yargı, yargı diyenler baktım bu konuda yargı demiyor" ifadelerini kullandı.


‘SAYIN BAŞBAKAN GİTMEYECEĞİM DERSE GİTMEZ’
Başbakan Erdoğan'ın Adli Yıl açılış törenine katılıp katılmayacağı sorulan Çelik, "Sayın başbakan sabah ayrı akşam ayrı karar vermez. Bugüne kadar hep görmüşsünüzdür. Sayın başbakan gideceğim derse gider, gitmeyeceğim derse de gitmez. Sayın başbakan, gitmeyeceğim dedi. Demek ki gitmeyecek. Bir değişiklik yok" dedi.


‘CHP, KADROLU ANA MUHALEFET PARTİSİ’
Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, şunları kaydetti: "CHP'nin ne halde olduğunu siz biliyorsunuz. İçerideki tartışmaları dışarıya pas edebilir miyim derdindedir Kılıçdaroğlu . Kendi içlerinde neler yaşadıklarını biliyorsunuz. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'nin kadrolu ana muhalefet partisidir. Bu kadro sabittir hiç değişmiyor. Siz cumhurbaşkanını sevmeyebilirsiniz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı Sayın Kılıçdaroğlu sevmeyebilir. Ama halkın yüzde 52'sinin oyuyla seçilen bir cumhurbaşkanı olduğu için halka zerre kadar saygınız varsa onun seçtiği o makamda olan insana saygı duyacaksınız. Ben sevin demiyorum. Talimatla sevgi olmaz. Sayın Kılıçdaroğlu'ndan da MHP 'den de diğer partilerden de bu nezaketi bekliyoruz."

(Bahar DEMİREL / DHA)