Hüseyin Çelik: Bahar sadece Kürtler için gelmiyor

Hüseyin Çelik: Bahar sadece Kürtler için gelmiyor
Hüseyin Çelik: Bahar sadece Kürtler için gelmiyor
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "21 Mart Nevruz Bayramı Abdullah Öcalan için icat edilmiş değil. Bahar sadece Kürtler için gelmiyor Türkler için İngilizler için gelmiyor, herkes için bahar geliyor" dedi.

ANKARA - Hüseyin Çelik, MKYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çelik, Nevruza ilişkin bir soru üzerine şöyle konuştu:

“Kurban Bayramını, Kurban Bayramı gibi Ramazan Bayramını, Ramazan Bayramı gibi kutlayalım. Milli bayramları, milli bayram gibi kutlayalım. Bahar bayramında, baharın gelişine sevinelim ve ruhuna uygun bu bayramları idrak edelim.

21 Mart Nevruz Bayramı Abdullah Öcalan için icat edilmiş değil. Bahar sadece Kürtler için gelmiyor. Türkler için, İnglizler için gelmiyor, herkes için bahar geliyor. Nevruz dolayısıyla efendim bunlar gündeme getirildiği zaman, Nevruzun mahiyetini değitiriyorsunuz. Biz, başından beri şunu söylüyoruz; Türkiye 'de Kürt dediğimiz vatandaşlarımız var, milyonlarca Kürt vatandaşımız var. Kürt vatandaşlarımızın makul, meşru, mantıklı taleplerine AK Parti hükümeti her zaman olması gerektiği gibi muhatap olmuştur ve bunların çok önemli bir kısmını karşılamıştır. Bundan sonra da karşılamaya devam edecektir.

Türkiye'de Kürt meselesini veya gündemde olan meseleyi halletmek için bizim formulümüz şudur; bu meselenin çözülmesi için Türklerin ikna edilmesi ve Kürtlerin tatmin edilmesi gerekiyor. Başından beri bunu söylüyoruz. Demokratik açılım kitabımızda bunu ifade ettik. Kamuoyu algısını iyi yönetmeden, reform yapamazsınız, ama birilerinin ideolojik emellerini gerçekleştirmek için reform yapmayız. BDP istedi diye, PKK istedi diye, birisi kan döktü diye reform yapılmaz, yapılmadı, yapılmaz. Ne zaman, bir reform yapsak, Kürt meselesiyle ilgili ileri bir adım atsak, PKK ve BDP çevreleri “Efendim bu kendiliğinden mi oluyor, biz kan döküyoruz, canımızı veriyoruz can alıyoruz. Bunun karşılığında taviz koparıyoruz' şeklinde bir propaganda yapıyorlar.”

“DEMOKRATİKLEŞME SONUNA KADAR DEVAM EDECEK”
1990'lı yıllarda, yılda yaklaşık bin güvenlik görevlisinin şehit olduğunu hatırlatan Çelik, 4-5 bin bölücü örgüt mensubunun da aynı dönemde ölü olarak ele geçirildiğini ifade etti.

O günkü siyasi iradenin, devlet aklının, meseleyi polisiye ve askeri tarafıyla gördüğünü kaydeden Çelik, AK Parti hükümetinin bir taraftan, bu işi polisiye, askeri tarafını elbette ihmal etmediğini, yapılması gerekeni yaparak terörle mücadeleye devam ettiğini söyledi.

Hüseyin Çelik, şunları kaydetti:
“Ama bir taraftan da biz Kürt vatandaşlarımızın bu memlekette gayrimemnun vatandaşlar olmasını asla istemiyoruz, memnun vatandaşlar olmalarını istiyoruz. Bu ülkenin birinci sınıf, bu ülkenin tadını çıkaran vatandaşları olmasını istiyoruz.

Biz gayrimüslimlerle ilgili açılımlar yapıyoruz. Gayrimüslimler adına eline silah alıp dağa çıkan mı var? Terör yapan mı var? Alevi vatandaşlarımızla ilgili açılımlar yapıyoruz. Alevi vatandaşlarımız adına eline silah alıp dağa çıkan, terör yapan birileri mi var? Yok. Mütedeyyin vatandaşlarla ilgili birçok açılım yaptık. Peki mütedeyyin vatandaşlarımız adına terör örgütü kurup insanları katleden birileri mi var? Hayır, bunlar olması gerektiği için yapılıyor, insani olan bu olduğu için yapılıyor. AK Parti'nin meseleye bakışı budur.

Demokratikleşme sonuna kadar devam edecek. Nereye kadar gidecek diye sorarsanız? Medeni, kalkınmış ileri demokratik ülkelerde nereye kadar gidildiyse biz de oraya kadar gideriz. Tekerleği yeniden icat etmeyeceğiz. Avrupa Birliği standartları nereye kadar istiyorsa oraya kadar gideriz. Demokratikleşme, İnsan hakları gereken neyse yapılıyor. İnsan hakları ile igili kanun TBMM'ye sunuldu. Kolluk gözetim mekanizması kanunu TBMM'ye geliyor. Bunların hepsi demokratikleşme adımlarıdır. Bütün bunları yapan kim? AK Parti hükümeti. Bir yandan yargıda demokratikleşme...

Her kesim insanın kendisini bu ülkenin bir parçası ve saygın bir bireyi olarak hissetmesi için ne gerekiyorsa yapılıyor. Kendini şu veya bu şekilde öteki hissetmiş ve öteki olarak muamele görmüş bütün insanlar için bunu yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Biz de herkese şu çağrıyı yapıyoruz; bu memleket hepimize aittir, hepimiz bir geminin içindeyiz. Geminin dibi delinirse hepimiz birlikte boğuluruz. Kimse bu geminin dibini delme teşebüsünde bulunmasın, bu geminin içerisinde kendisinin de olduğunun farkında olursa bu sorumlulukla herkes hareket ederse zaten problem kalmaz.” (AA)


  http://www.radikal.com.tr/1082287108228723

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  makul talepler - ercint

  hapishanelerde çocuklara artık tecavüz edilmesin. 12 yaşındaki çocuklar f16 bombardımanı ile öldürülmesin. bir de hapishanede annesiyle birlikte kalan çocuklara da yemek verilsin. bilindiği gibi ülkemizde çocuk dediğimiz çok sayıda vatandaşımız yaşıyor. ama çocuklar hapishanelere tıkılıp orada tecavüze uğramak için icad edilmemişlerdir... hatırlatayım istedim. umarım makul olmayan bir talep öne sürmemişimdir sayın bakan.

  Kurt tarihini bilmeyen bie kurd bakan. - BaranCanada

  Eger kendi tarihini inkar edecek kadar bilgisiz bir bakan kimler yonetiyor bu ulkeyi ama seni ayiplamiyorum sende bu duzenin oyuncususun. Nevruzun tarihcesi milattan once 1600 yillarina dayanir be cahil hic olmazsa bilmiyordun veya kendi gecmisini inkar ediyordun insan hic olmazsa bir tarihciye danisirfi onuda bulamadin dedene bir sorsaydin.

  NEWROZ BAYRAMI KÜTRLERİN DİRENİŞ BAYRRAMIDIR - ALİKURALİ

  Çemil çiçek sana bir vatandaş sorusu bunu çözersen sana kocaman bir aferin.newroz bayramını kürt halkı haricinde türkiyede başka kimler kutladı şu ana kadar.yılardır kürtlerin serhıldanlarını temsil eden newrozu şimdi kalkmış çiçek bey efendi kürtlerin değil diyor.

  ALLAH akıl ihsan etsin... - ShiyanAdar

  Ne demek bu şimdi anlaşılmıyor, yıllardır bizi yönetenlerin bebekler gibi saçmalama evrelerine geri dönmeler nedendir? Bu tedirginlikleri veya korkuları kime karşı... ALLAH akıl ve ihsan versin. Kafalarını duvara toslasalarda ALLAH'ın büyüklüğü ve Kuranda ki adaletini görsünler. Başka da bu dikta-rejime birşey yazılmaz...

  Bir teklif! - brusk21

  Nevruz elbette ki Öcalan'a has bir durum değil. BDP'nin kendince Nevruz kutlamalarını katılımı da arttırmak istemesi sebebiyle pazara almak istemesi bu açıdan anlaşılır. Devletin de kendince Nevruz'un 18 Mart değil, 21 Mart'ta olduğunu söylemesi de anlaşılır. Biri çıksa dese (BDP hariç, çünkü o muhtemelen demiştir.) Gelecek yıl 21 Mart Nevruz gününü resmi tatil yapalım ve tüm yurtta bir hafta boyunca şenlikler, festivaller, sinema-tiyatro gösterimleri, konserler vs. bir haftaya yayılarak Nevruz Anadolu kökenli bir uluslar arası karnaval olsa desem Poliyannacılık mı yapmış olurum!?

  Yalan dediğin.. - denizkorkmaz

  Şu makul ve mantıklı taleplerin bir listesini verseydiniz de seçim zamanı etnisiye üzerinden takiyye yaparak söylemleriniz ile yıllarca kandırdığınız kürt halkı bir daha kanmasa idi efendim.

  adım olmaz sizden - adalet34

  Boşuna nefesini tuketme artık kürtlerin size bir güveni kalmadı buna inanaın artık kürtler çuzumun kendisinde olduğunu biliyor ancak kendisi bu sorunu çüzecek akp bunu çüzemez çünku bu akıl onda yok akp bir ileri iki geri adım atıyor eyer akp samimiyse önce kürtlerden korktuğü için koyduğu seçim barajını düşürsunler o kadar cesareteyselr ikincisi koysunlar türklerin ve kurtlerin unune sandığı birlikte yaşamak isterlermi iki gence yüzlerce insan vuruyor ve kamaralar bunu çekiyor herhalde kürtleri vicdansız zanediyorlar kürtlerin gözu kapalı kulakları duymuyor zanediyorlar kürtleri türkler istemiyor artık neden devletleri var zanediyorlarki bu topraklar onların biz kürtler bu topraklarda 10000 yıldır varız ve varolmayda devam edecez bu topraklara barışı iyliği kürtler getirdi vede devam etirecek ne kadar istemesenizde hepimizi Allah yratı ve hepimiz onun kuluyuz o ne istese onu yapar