Hüseyin Çelik: Kan dursun da, kim durdurursa durdursun

Hüseyin Çelik: Kan dursun da, kim durdurursa durdursun
Hüseyin Çelik: Kan dursun da, kim durdurursa durdursun
AKP'li Hüseyin Çelik, PKK'nın silah bırakması konusunda "Evlatlarımız heba olmasın ama kim etkili olacaksa olsun" derken, Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

ANKARA - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, parti genel merkezindeki basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona erdiği süreçte taviz verildiği eleştirilerine tepki göstererek, “Bu iddialar gerçekle kesinlikle bağdaşmamaktadır” dedi.

Açlık grevlerinin sona ermesi için 3 talepte bulunulduğunu hatırlatan AK Parti Sözcüsü Çelik, “Abdullah Öcalan'a tecridin sona erdirilmesi, anadilde savunma ve anadilde eğitim hakkı istiyorlardı. Biz, Öcalan'a tecrit uygulanmadığını başından beri söylüyoruz. Orada aynı suçtan mahkum olmuş başkaları da var. Tek başına dünyadan izole edilmiş değil. Ayrıca ailesinden kim istiyorsa gidip görüşebiliyor” diye konuştu.

Hakkındaki hüküm kesinleşmiş olan mahkumların, avukatlarıyla görüştürülmediğini hatırlatan Çelik, “Aslında Öcalan'ın şu anda AİHM'de açılmış olan bir davası var. Özellikle avukatlarla görüşme sağlansın diye eften püften, çerden çöpten davalar açılıyor. Bugüne kadar bu manada bir iyi niyet gösterisinde bulunulmuştur, hükümet tarafından, devlet tarafından. Avukatlar maalesef... Bu iyi niyetten, kötü niyet, bu iyi niyetten maraza çıkmıştır. İş kuryelik meselesine dönüşmüştür. Dolayısıyla bu konuda bir tavır ortaya konulmuştur” dedi.

Çelik, Öcalan'ın bugün itibarıyla avukatlarıyla görüşmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

“BAŞKANLIK SİSTEMİ OLMAZSA OLMAZIMIZ DEĞİL”
Başkanlık sisteminin içeriğine ilişkin sorusu üzerine Çelik, şunları kaydetti:

Başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi veya partili cumhurbaşkanı bizim olamazsa olmazımız değil. Eğer bunu kabul etmezse Uzlaşma Komisyonu'ndaki diğer partiler, biz masadan kalkarız gibi bir iddiamız yok. 'Biz küstük oynamıyoruz' demeyeceğiz. Bizim teklifimiz bu. Zaten eğer Uzlaşma Komisyonu'nda herkes, diğer siyasi partiler bunu kabul etmezse, orada maddeler oybirliğiyle kabul ediliyor, kabul edilmeyecek demektir.”

Çelik, “Başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi veya partili cumhurbaşkanlığı taleplerimiz kabul edilmediği zaman biz bu Uzlaşma Komisyonu'ndan çekileceğiz, biz yeni anayasa yapmayız gibi bir tavrımız olmadı, olmayacak. Ama talebimiz bu” dedi.

“EVLATLARIMIZ HEBA OLMASIN AMA KİM ETKİLİ OLACAKSA OLSUN”
AK Parti Sözcüsü Çelik, bir gazetecinin, “Terörün bitirilmesi için Öcalan’ın çözüm denklemi içinde yer alması Türkiye için hayırlı mıdır?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Biz, dağlarda eli silahlı birer ölüm makinesi haline getirilen PKK 'lı gençlere sürekli çağrıda bulunduk. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve bizler. 'İnsan öldürmeyi bırakın, siz de ölmeyin' dedik. Sonuç itibarıyla 'hem ölüyorsunuz hem öldürüyorsunuz bundan vazgeçin' dedik. Bu insanlar silahı bıraksınlar. Terörle değil, medeni yollarla herkes taleplerini dile getirsin ama bunu kim sağlarsa sağlasın.

Şiddet, kaba kuvvet ve terör, artık bir çözüm aracı olamaz, insanların kendini ifade etme biçimi olamaz. Geçmişte birileri bu mazeretlere sığınabilir, 'başka çarem kalmadı' diyebilir ama bugün bu mazeretlere sığınamazlar. Dolayısıyla kan dursun, şiddet bitsin, gözyaşı dinsin, evlatlarımız heba olmasın ama kim etkili olacaksa olsun. Fakat şunun da bilinmesi gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hiçbir teröristle, hiçbir teröristbaşıyla oturup, bunun üzerinden bir pazarlık yapmaz. Birileriyle temas şu veya bu düzeyde, istihbarat örgütleri düzeyinde veya belli devlet memurları düzeyinde temaslar olabilir ama bunu birileri pazarlık olarak değerlendirirse bu yanlış olur. Biz böyle bir pazarlık içinde değiliz.”