İbo ve Şivan Perwer Diyarbakır'da düet yapacak

İbo ve Şivan Perwer Diyarbakır'da düet yapacak
İbo ve Şivan Perwer Diyarbakır'da düet yapacak
Erdoğan, Diyarbakır programı hakkında konuşurken, Cumartesi günü açılışların ardından bir toplu düğün töreni yapılacağını, burada İbrahim Tatlıses ile Türkiye'de uzun yıllar yasaklı kalmış olan Şivan Perwer'in düet yapacaklarını duyurdu.

Radikal.com.tr – Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan , hafta sonu Diyarbakır programı hakkında konuşurken, bölgede çok sevilen iki şarkıcının düet yapacağını da duyurdu. Cumartesi günü açılışların ardından bir toplu düğün töreni yapılacağını duyuran Erdoğan, burada İbrahim Tatlıses ile Türkiye’de uzun yıllar yasaklı kalmış olan Şivan Perwer’in düet yapacaklarını duyurdu.

Başbakan cumartesi günü Diyarbakır’da bazı açılışlar gerçekleştirecek ve bu açılış törenlerine Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de katılacak. Barzani’nin, 90’lı yıllardan beri ilk kez Diyarbakır’a geleceği yönündeki haberler daha önce ortaya çıkmış, dün de “Barzani’nin Türkiye’ye gelirken ünlü Kürt müzisyen Şivan Perwer’i de beraberinde getireceği” kulis bilgisi olarak ajanslara düşmüştü.

Başbakan Erdoğan bugün bu bilgileri teyit ederken, Şivarn Perwer’in İbrahim Tatlıses’le Diyarbakır’da ‘düet’ yapacağını da haber verdi.

Erdoğan, “Hafta sonu Diyarbakır’dayız. Cumartesi günü açılışlar yapacağız. Bu törene Sayın Mesud Barzani de katılacak. Bu törende istiyoruz ki inşallah ülkemizin birliğine yönelik mesajlar çok daha güç kazansın. Bu arada 300 aileyi evlendireceğiz. Bu evlilik törenine de bir başka renk katalım istedik. İlk defa İbrahim Tatlıses, Şivan Perwer birlikte bir düet yapacaklar” dedi. 


37 YIL SONRA BARZANİ İLE GELİYOR...

 
FERİT ASLAN / DHA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Diyarbakır'da görüşeceği Mesut Barzani ile birlikte kente gelecek olan Şivan Perwer'in 37 yıllık vatan hasreti de son bulacak. 1976 yılında Suriye üzerinden Avrupa'ya giden ve yasal sıkıntılar nedeniyle Türkiye'ye 37 yıldır gelemeyen Şivan Perwer, Mart 2011'de TRT'nin Kürtçe yayın yapan kanalı TRT Şeş'te kendisi ile ilgili yapılan belgeselde Türkiye'ye neden gelmediğini de açıklamıştı. Şivan Perwer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın samimi olduğunu ve içlerinin temiz olduğuna inandığını söylemişti.

Şivan Perwer, Türkiye’ye ne zaman döneceğine ilişkin de “Hükümet 'Gel, kırmızı çizgi yok’ diyor ama başka bir kırmızı çizgi daha var. İki kırmızı çizgi var. Türklerin ve Kürtlerin kırmızı çizgiler var. Kürtler. ‘Bizim gibi hareket etmezsen kırmızı çizgimiz var’ önünde diyor, Türkler de sorunun çözümü için Kürtleri muhatap almadığı için sıkıntı yaratıyor. O da büyük sıkıntıdır. Bu iki kırmızı çizgi yüzünden buradayım” demişti.

Şivan Perwer, çözüm süreci öncesinde Türkiye'deki cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine destek vermek için Erbil'de açlık grevine başlamıştı. Şivan Perwer, uzun süredir Kuzey Irak'ta kalıyordu.


ŞİVAN PERWER KİMDİR?
Şivan Perwer, 23 Aralık 1955'te Şanlıurfa'da dünyaya geldi. 17 yaşındayken, aralarında, İbrahim Tatlıses, Seyfeddin Sucu ve İsmail Badilli'nin da bulunduğu, bir okul gecesinde ilk konserini verdi. Gazi Üniversitesi matematik bölümünü kazanan Şivan Perwer, 1975 yılında Ankara Güney Parkı'nda ilk konserini verdi. Şivan Perwer, 1976 yılının Haziran ayında Suriye'ye oradan da Almanya'ya gitti. Almanca öğrenen Şivan Perwer, çıkardığı albümlerle sadece Türkiye'de değil, Suriye, İran ve Irak'taki Kürtler arasında büyük ilgi gördü..