'İç Güvenlik' paketi: Polise 48 saat gözaltı yetkisi geçti

'İç Güvenlik' paketi: Polise 48 saat gözaltı yetkisi geçti
'İç Güvenlik' paketi: Polise 48 saat gözaltı yetkisi geçti
İç Güvenlik Paketi'nin önceki gün yaklaşık 19 saat süren Genel Kurul görüşmelerinde, muhalefetin direnci sonucu sadece 6 madde geçebildi. Meclis'ten geçen maddeye göre, mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirleri 48 saate kadar gözaltına alma kararı verilebilecek.

RADİKAL – Toplumda infial yaratan; öldürme, kasten yaralama, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, kaçakçılık, fuhuş, hırsızlık, yağma, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti gibi suçlarda, suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla kişi hakkında, mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirlerince 24 saate kadar, şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylar sırasında ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltına alma kararı verilebilecek. Toplantı ve gösteri yürüyüşüne yasaklanan silah, molotofkokteyli, demir bilye ve sapanla katılanlar tutuklanabilecek.

VALİ EMİR VEREBİLECEK

Vali, lüzumu halinde, kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gereken emirleri verebilecek. Vali, kamu düzenini ve güvenliğini, kişilerin can ve mal emniyetini sağlamak amacıyla aldığı önlem ve kararların uygulanması için adli kuruluşlar ile yardım isteyebileceğine dair hükmü saklı kalmak kaydıyla askeri kuruluşlar dışında, mahalli idareler dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarının itfaiye, ambulans, çekici, makinesi ve tedbirlerin zorunlu kıldığı diğer araç ve gereçlerinden yararlanabilecek, personeline görev verebilecek. Kamu kurum ve kuruluşları, valinin bu konudaki emir ve talimatlarını yerine getirecek; aksi takdirde vali, emir ve talimatlarını kolluk aracılığıyla uygulayacak. Bu yetkiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından kullanılabilecek. Kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların başgöstermesi halinde vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

BONZAİ TCK KAPSAMINDA

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem’in haberine göre, sentetik uyuşturucu maddelere yönelik cezai yaptırımın daha caydırıcı hale getirilmesi için ‘sentetik kannabinoidler (Bonzai) ve türevi uyuşturucu maddeler’ de TCK kapsamına alınıyor. Bu maddelerin imali ve satışına yönelik ceza yarı oranında artırılıyor. Uyuşturucu satışı cezasının okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim , askeri ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına 200 metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında daha artırılıyor. Okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askeri ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesislerle bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri işaretlerle belirlenen sınırlarına 200 metreden yakın mesafe içindeki açık yerlerde uyuşturucu bulunduran, kullanan ve satın alanların cezaları yarı oranında artırılacak. 200 metrede uyuşturucu kullanan, bulundurana 7.5 yıla kadar hapis verilecek.


  http://www.radikal.com.tr/130080613008064

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP nin son rezaletleri - user398471

  Haberleri okudukça içim daraliyor. Ne olacak bundan sonra, kimse sesini çikarmaya cesaret edemeyecek mi saniyorsunuz?! Milleti sindirme çabalari, umutsuzca... Bu ülkede hala yaptiklarinizin farkinda olan ve bunu yaniniza birakmayacak insanlar var neyse ki. Onlar digerlerinin gözlerini açmak icin ugras vermeye devam edecek... Ta ki herkes gerçek yüzünüzü görene kadar... Korkaklar

  teker teker adalet önüne cıkacaksınız! - zebda

  bu paketle bence akplilerin hepsinin içeriye alınması lazım! ya bekliyoruz sabrediyoruz! bu devran dönecek! hem de nasıl dönecek!

  Meclis artık özgür değil - user771112

  Pakete evet oyu verenler bu kadarda akıl tutulması yaşadı larsa ne diyelim artık. Yazık ediyorsunuz ülkeye. Bunların vebali sizin boynunuza

  Rezalet - user834102

  Tacizci, sapık, katil ile cebinde bilye taşıyan kişilerin cezaları nasıl aynı olabilir. Sen o adaletinle git çocuk hapishanelerinde tecavüze göz yuman kişilerin cezasını ver. Sen o adaletinle kasten adam öldürmek isteyen polislerini dize getir. Cebinde bilye taşıyormuş, bak bak suça bak... Bu maddeyi onaylayan her vekilin cebine atacaksın bilye topunu, süreceksin hapse.