İç güvenlik paketi ve Cumhurbaşkanı'na örtülü ödeneği esastan görüşecek

İç güvenlik paketi ve Cumhurbaşkanı'na örtülü ödeneği esastan görüşecek
İç güvenlik paketi ve Cumhurbaşkanı'na örtülü ödeneği esastan görüşecek
Anayasa Mahkemesi torba yasada yer alan ve CHP'nin iptalini istediği iç güvenlik paketi ve Cumhurbaşkanı'na örtülü ödenek verilmesi öngören düzenleme için esastan görüşme kararı aldı

RADİKAL - Anayasa Mahkemesi (AYM) bu sabah toplandı ve iki kritik davayı inceledi. Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu'nun haberine göre, AYM, büyük itirazlara rağmen 27 Mart’ta Meclis’ten geçirilen ve 4 Nisan’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe sokulan İç Güvenlik Paketi’ne yönelik CHP tarafından açılan iptal ve yürütmeyi durdurma davası ile aynı pakette yer alan ve ilk kez Cumhurbaşkanına da örtülü ödenek verilmesini öngören düzenlemenin iptali istemiyle açtığı iki ayrı davanın ilk incelemesini yaptı ve esasa geçilmesine karar verdi.

ÇOCUK GELİN BAŞVURUSUNA DA ESASTAN İNCELEME

AYM, ikinci kararıyla Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden çocukların cinsel istismarını düzenleyen TCK’nın 103. maddesinin iptali için yapılan başvurunun da ilk incelemesini yaptı ve eksiklik görmeyerek, kabul etti. AYM, bu kritik başvuruyu da esastan görüşmeye karar verdi. Mahkemenin talebi esastan da görüşülüp düzenleme iptal edilirse, 15 yaşından küçüklere tecavüz ettikten sonra evlenenlere ceza verilmemesinin yolu açılacak. 


 


  http://www.radikal.com.tr/134134613413463

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yerinde: - nedesemboş

  Anayasal olarak yetki ve sorumluluğu olmayan CB ına örtülü ödenek tahsisi hukuksal olarak doğru değildir... Diyecektim ki.. Gülme tuttu.. Burası Türkiye...

  İPTAL GELİYOR... - Ali Karatay

  Bu yasalar iktidara seçim için lazımdı; biri sopa, diğeri para sağlıyordu, AYM'nin bunları iptal edeceğini zaten biliyorlardı, fakat seçim badiresini bunların yardımıyla atlattıktan sonra o iptalin de bir önemi kalmıyordu. AYM muhtemelen bu kirli hesabı bozacak.

  Anayasa Mahkemesi-Cumhurbaşkanı'na ödenek........Balçovalı - user928332

  Anayasa Mahkemesi, siyasal iradenin baskısıyla iptal kararı vermeyecektir.İptali düşünseydi yürütmeyi durdurma kararı verip, esası daha sonraya bırakırdı. Baskı o kadar fazla ki Mahkeme ,ayni gerekçeyle iki defa üst üste iptal ettiği yasa hükmünü üçüncü defa ayni konuyu yasa ile tekrar getiren yasamaya direnemedi.Birçok örnek var. Birini sunuyorum.İstifa ederek ayrılan memurlara alamadıkları emekli ikramiyesinin ödenmesi yolunu açan mahkeme ,bunun önünü kapatan yasayı da iptal etmişti.Bu iki iptalden sonra siyasi irade,yeni bir yasa ile tekrar bu işin önünü kapattı.İptal için yapılan son başvuruyu,Mahkeme adeta kendisini tekzip edercesine reddetti.Gerekçe, yasamanın işine karışamam. Mahkeme baskı altında kararlar veriyor.Cumhurbaşkanı'na ödenek işininde sonucu meydandadır.