İç Güvenlik Paketi'nde bonzai uzlaşması

İç Güvenlik Paketi'nde bonzai uzlaşması
İç Güvenlik Paketi'nde bonzai uzlaşması
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve 10 maddesi muhalefet partilerin itirazlarına rağmen kabul edilen 'İç Güvenlik Paketi'nin 11. maddesi oy birliği ile kabul edildi. Bonzaiyi morfin benzeri ağır uyuşturucu kapsamına alan yasa değişikliğine CHP, MHP ve HDP firesiz destek verdi.

RADİKAL - Meclis Genel Kurulu’nda altı gündür ele alınan ve sert tartışmalara neden olan İç Güvenlik Paketin 11. maddesi görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Yapılan kanun değişikliğiyle ‘bonzai’ gibi sentetik uyuşturucu maddeleri Türk Ceza Kanunu kapsamına alındı. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 188. maddesinin dördüncü fıkrasına ‘morfin’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘sentetik kannabinoid ve türevleri’ ibaresi eklendi ve halk arasında ‘bonzai’ denilen sentetik uyuşturucuya ağır cezalar getirildi. Oylamaya katılan 308 milletvekilinden 308 ‘evet’ oyu alan uyuşturucu ile mücadele maddesine iktidarın yanı sıra muhalefet partilerin tamamı da firesiz destek verdi. AKP  Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, oylamadan sonra verdikleri destekten dolayı muhalefet partilerine teşekkür etti. Elitaş'ın, muhalefetin 11. maddedeki tavrını diğer maddelerde de görmek istediklerini söylemesine muhalefet sıralarından itiraz geldi. 

Meclis'te bu kez de mikrofon kırıldı

MUHALEFET, DAVUTOĞLU VE ALA’DAN TEŞEKKÜR BEKLİYOR

Muhalefet partisi yetkilileri uyuşturucu ile mücadele konusunda hükümetin atacağı her türlü adıma hazır olduklarını vurguladı. Ancak demokrasi ve hukuk dışı diğer maddelere muhalefet etmeyi sürdüreceklerini anlattılar. Muhalefet parti yetkilileri ayrıca Başbakan Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Ala’dan uyuşturucu ile mücadele maddesine verdikleri destekten dolayı teşekkür beklediklerini söylediler. (Evrensel)


  http://www.radikal.com.tr/130004713000471

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mesele bonzai, molotof değil - genco940

  çoğu ceza hukukunda, terörle mücadelede var zaten. Bunlar garnitür. Esas olan Hukukun İdareye devridir. Adamlar geldikleri günden beri bir korku bir telaş içindeler, hem ağlıyorlar hem gidiyorlar, ne olur ne olmazla polis kolleji, polis akademisini bile kapatıp, mülakatla polis alıyorlar. Yani benim polisim olayı. 1960 öncesi hükümeti de aynı tarzda yevmiyeli polis yaratmış hükümeti protesto eden öğrenci guruplarının üzerine salmıştı, ellerinde cop yerine kısa kesilmiş sopalar vardı. O sokak senin bu sokak benim koştururlardı. Sonunda olan oldu, birer birer toplanıp geldikleri yere geri gittiler.