İçişleri Bakanı Efkan Ala: Anayasayı tanımıyorum

İçişleri Bakanı Efkan Ala: Anayasayı tanımıyorum
İçişleri Bakanı Efkan Ala: Anayasayı tanımıyorum
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Anayasa'da yer alan, 'Egemenlik milletindir, millet bu egemenliğini devletin anayasal kurumları eliyle kullanır' ifadesine karşı çıkarak, "Hiçbir anayasal kurum millet egemenliği kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum" dedi.

RADİKAL – MHP ’nin İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında, kamu düzenini sağlamada görevlerini yürütemediği, PKK -KCK’nın faaliyetlerini engelleyemeyerek paralel devlet yapılanmasına zemin hazırladığı, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını akamete uğratma girişimlerinde bulunduğu iddiasıyla verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması önerisi TBMM Genel Kurulu tarafından dün reddedildi.

Önergenin görüşülmesi sırasında kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Efkan Ala, anayasaya ilişkin sert eleştiriler yöneltti. Anayasa’nın “Millet, egemenliğini, devletin anayasal kurumları eliyle kullanır” hükmüne karşı çıkan Ala, “Millet egemenliğini milletvekilleri eli ile kullanır, referandum yoluyla kullanır. Hiçbir anayasal kurum millet egemenliği kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum” dedi.

Gensoru önergesi görüşmesinde hakkındaki iddialarla ilgili genel kurul kürsüsünden konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, mevcut anayasanın darbe anayasası olduğunu belirterek, hiçbir anayasal kurumun milletin egemenliğini kullanma yetkisine sahip olmadığını, böyle bir yetkiyi tanımadığını söyledi.

Efkan Ala’nın sözleri şöyle:

“Anayasaya yemin ediyoruz, uyuyoruz. Bu anayasanın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok, olsa da tanımıyoruz. Bu anayasa darbe anayasasıdır, kötü bir anayasadır, doğru dürüst bir anayasa değildir. Anayasada diyor ki, ‘Egemenlik milletindir, millet bu egemenliğini devletin anayasal kurumları eliyle kullanır’… Katılıyor musunuz buna Allah aşkına. Millet egemenliğini milletvekilleri eli ile kullanır, referandum yoluyla kullanır. Hiçbir anayasal kurum millet egemenliği kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum. Bu anayasa derhal değişmelidir. Milletin iradesini gasp etmiş, satır aralarına gizlemiştir, söküp çıkartıp millete teslim etmek bizim görevimizdir.”


  http://www.radikal.com.tr/1305033130503311

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tanıyor - user781727

  Tanımıyorsan seçim barajını uygulama. Hadi bahalım

  Yuh artık - user771112

  Biz de seni tanımıyoruz. Hem seni biz seçmedik ki.

  Yargı yetkisini nerden alıyor k.? - user1002551

  Yargı yetkisini nerden alıyor k.? Milletvekilleri yargılasın bu işde bitsin.. Zaten nerdeyse öyle olmaya başladı.

  maalesef - ahom

  Hem kuvvetler ayriligi ilkesi ile tamamen zit dusen bir aciklama, hemde bir Ic Isleri Bakani'nin agzindan cikmamasi gereken bir laf olmus. O zaman bu anayasayla gorevleri belirlenmis olan hukumet ve buna bagli Ic Isleri Bakanligi'nin hicbir yetkisi yoktur, taninmamasi gerekir, Sn. Bakanin penceresinden bakacak olursak. Maalesef populizm sinirlarini asilmis. Onemli gorevlerde olan insanlarin, biraz daha dikkatli konusmasi daha saglikli olur kanisindayim.

  seçim yaklaştı.yakında kimse kimseyi tanımaz. - user995421

  işte bak bu tarihe geçer...

  darbeciler kadar olamıyonuz be - sportif eğitim uzmanı

  milletvekili seçmenini kandırıp meclise gelebilir bunu denetleyen millet adına ve tüm evrensel hukuk kuralları ve insan hakları adına denetleyen kurumlar olur. yoksa vekil gelsin desin 3 kadın alma serbest tecavüz serbest alıkoyma vs. biz de tamam heeee mi diyelim böle saçma şey mi olur ? kadri gürsel hocama katılıyorum böle antidemokratik şeylerle içselleşmemiş bir demokrasi anlayışıyla bir halkt olmaz gerek kürt meselesinde gereksede ekonomi dış siyaset ve iç siyasette vesselam

  O senin baban - user930685

  Tanımıyor musun? Ama O senin baban, nasıl tanımazsın? Sen darbe anayasasıyla, Büyük Ortadoğu projesinin aşkının ürünüsün. Böyle nankörlük etme hemen. Daha dün adamın beyin ölümü gerçekleşti bugün hemen çıkıp tanımıyorum diyorsun. Bari cenazesi kalkana kadar bekleseydin.