İçişleri Bakanı Efkan Ala: Anayasayı tanımıyorum

İçişleri Bakanı Efkan Ala: Anayasayı tanımıyorum
İçişleri Bakanı Efkan Ala: Anayasayı tanımıyorum
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Anayasa'da yer alan, 'Egemenlik milletindir, millet bu egemenliğini devletin anayasal kurumları eliyle kullanır' ifadesine karşı çıkarak, "Hiçbir anayasal kurum millet egemenliği kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum" dedi.

RADİKAL – MHP ’nin İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında, kamu düzenini sağlamada görevlerini yürütemediği, PKK -KCK’nın faaliyetlerini engelleyemeyerek paralel devlet yapılanmasına zemin hazırladığı, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını akamete uğratma girişimlerinde bulunduğu iddiasıyla verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması önerisi TBMM Genel Kurulu tarafından dün reddedildi.

Önergenin görüşülmesi sırasında kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Efkan Ala, anayasaya ilişkin sert eleştiriler yöneltti. Anayasa’nın “Millet, egemenliğini, devletin anayasal kurumları eliyle kullanır” hükmüne karşı çıkan Ala, “Millet egemenliğini milletvekilleri eli ile kullanır, referandum yoluyla kullanır. Hiçbir anayasal kurum millet egemenliği kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum” dedi.

Gensoru önergesi görüşmesinde hakkındaki iddialarla ilgili genel kurul kürsüsünden konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, mevcut anayasanın darbe anayasası olduğunu belirterek, hiçbir anayasal kurumun milletin egemenliğini kullanma yetkisine sahip olmadığını, böyle bir yetkiyi tanımadığını söyledi.

Efkan Ala’nın sözleri şöyle:

“Anayasaya yemin ediyoruz, uyuyoruz. Bu anayasanın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok, olsa da tanımıyoruz. Bu anayasa darbe anayasasıdır, kötü bir anayasadır, doğru dürüst bir anayasa değildir. Anayasada diyor ki, ‘Egemenlik milletindir, millet bu egemenliğini devletin anayasal kurumları eliyle kullanır’… Katılıyor musunuz buna Allah aşkına. Millet egemenliğini milletvekilleri eli ile kullanır, referandum yoluyla kullanır. Hiçbir anayasal kurum millet egemenliği kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum. Bu anayasa derhal değişmelidir. Milletin iradesini gasp etmiş, satır aralarına gizlemiştir, söküp çıkartıp millete teslim etmek bizim görevimizdir.”