İçişleri Bakanı Şahin: Devlet olarak...

İçişleri Bakanı Şahin: Devlet olarak...
İçişleri Bakanı Şahin: Devlet olarak...
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, "Bir takım hain örgüt ve o örgütlerin ortaya koyduğu hain tuzaklar var bu ülkeye karşı. Bunun da farkındayız. Devlet olarak bunun takibindeyiz" dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Samsun'a gelen Bakan Şahin, ilk olarak İl Jandarma Komutanlığı'nı ziyaret etti, burada görevli askerlerle yemek yedi. Daha sonra 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu'nu ziyaret eden Şahin, polis adaylarına seslenerek, Türkiye 'nin değişik yerlerinde 27 Polis Meslek Yüksekokulu olduğunu hatırlattı.

“Zannetmeyin ki öğrenmek polis yüksekokulunda 2 akademik yıldan ibarettir” diyen Bakan Şahin, şöyle devam etti:
“Birilerinin güvenliğini sağlamak, birilerini tehlikeden korumak, birilerini kötü niyetlinin eyleminden korumak, eğer maruz kalmışsa onun hukukunu koruma uğruna kötü kişilerin, kanunsuz kişilerin takibinde bulunmak çok daha onur verici, çok daha gurur verici bir iştir. Bu yolda riskler vardır ama bizim için millet yolunda, ülke güvenliğinde hiçbir risk, bizi yolumuzdan alıkoyamaz.”

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NE 17 ARAÇ BAĞIŞLANDI  

Samsun Emniyet Müdürlüğü İl Yönetim Merkezi'nde hayırsever vatandaşlarca alınan 17 aracın devir teslim törenine katılan Bakan Şahin, burada hayırsever vatandaşlara yönelik konuşma yaptı.

Devletin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek güce sahip olduğuna işaret eden Şahin, şöyle konuştu:
“Büyük meblağlara ulaşan bina yatırımları, her gün devam eden hizmetlerin işletme bedelleri, yüz binlerce personelin her ay gerektirdiği özlük harcamalarını üstlenen devletimiz, Samsun'da 20, Sinop'ta 10 ve Çorum'da 15 adet ihtiyaç olarak belirlenen araçları da alabilecek güce sahiptir. Fakat ülkemizde bize has anlayışlar, bize has gelenekler ve bizim oluşturduğumuz kültürler vardır. İnsanımız ve kuruluşlarımız hayatın belli ve zor alanlarını üstlenmiş olan kurumlara ve kuruluşlara karşı, orduya karşı, polisimize karşı, dini hizmetlerin gerçekleştiği alanlara karşı paylaşım isteğine ve duygusuna sahiptir.”

“BİZ BİZE BENZERİZ"  

Türkiye'de vatandaşların “güvenlik hizmetinin bir yerinde olmak” istediğini anlatan Şahin, “Vatandaşımız, 'güvenlik hizmetinin bir yerinde ben de olayım' arzusu ve isteğindedir. Bu arzusunu değişik şekillerde dile getirir. Birçok insanımız bayram günü evinde çocuğuyla bayramlaşmadan önce mahallesindeki polis merkeziyle bayramlaşmak ister. Kendinden bir parça gibi görür, mahallesindeki polis karakolunu veya köyündeki jandarma karakolunu.

Hastaneyi, yetimhaneyi hatta cezaevini bile kendinden uzak görmez bizim insanımız. Türkiye'de hayat ve Türk milletinin hayata bakışı biraz değişiktir. Biz bize benzeriz ve hayatı kendimize özgü gönül dünyamız ve duygu dünyamıza göre yaşarız” ifadelerini kullandı.

Hayırseverlerin bir mesaj verdiğine işaret eden Şahin, şöyle dedi:
“Hayırsever vatandaşlarımız yaptığı bu iyilikle, 'miras aldığımız bu kültürel değerleri yaşamak ve yaşatmak istiyoruz' diyor. 'Allah korusun bir gün ihtiyaç olursa, eğer devletin imkanları zayıflar ve ihtiyaçları karşılamada zorlanma olursa, kimse merak etmesin, devlet millet biz biriz, biz her zaman paylaşmaya varız, bu gemi yolda kalmaz, bu tekerlek yolda kalmaz, bu bayrak nazlı ve şanlı şekilde dalgalanır dalgalanacaktır, millet sahipsiz olmadığı gibi devlet de sahipsiz değildir' diyorsunuz. Ben araçların bağışlanmasıyla sizlerden bu yaklaşımı ve bu duyguyu alıyorum.”

“TÜRKİYE 'BEN VARIM' DEMEYE DEVAM EDECEKTİR"   

Türkiye'nin her geçen yıl daha da büyüdüğünü vurgulayan Bakan Şahin, “Büyüyen, başaran, 2013 bütçesini TBMM'de gerçekleştirmiş, 400 milyar lirayı aşkın bir bütçeyi yakalamış, bir önceki yılın kesin hesabını da denk bir şekilde ortaya koyan, hayali bütçeden gerçek bütçe dönemini son yıllarda yakalamış, yaşamış bir Türkiye'deyiz. Türkiye'nin bu yanını şüphesiz memnuniyetle, hoşnut şekilde karşılamayanlar var. 'Ne oluyor bu Türkiye'ye, nereye gidiyor bu Türkiye, nereye koşuyor bu Türkiye milleti' diye dikkat kesilenler var, yakınımızda uzağımızda. Tabi onların geliştirdiği bir takım hain örgüt ve o örgütlerin ortaya koyduğu hain tuzaklar var bu ülkeye karşı. Bunun da farkındayız. Devlet olarak bunun takibindeyiz” diye konuştu.

Bakan Şahin, Türkiye'nin 21. yüzyılda özellikle 'ben varım' demeye devam edeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Geçen yüzyılda yok değildik ama 21. yüzyılda özellikle 'biz varız' diyen bir Türkiye'deyiz. Siyaset kurumuyla, ekonomik hayatıyla, hayatın her alanıyla biz kalitemizi yükseltmek, sayımızı çoğaltmak ve dünya ile yarışmak zorundayız. Dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olarak Türkiye, Göktürk 2 uydusunu uzaya gönderdi. 21. yüzyılda özellikle 'ben varım' diyen Türkiye'yi şimdiye kadar görememiş olanlara son işaret fişeği Göktürk 2 uydusudur.”

İçişleri Bakanı Şahin, daha sonra Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. (AA)