İçişleri Bakanı Şahin'den eleşetirilere karşı Mimar Sinan taktiği

İçişleri Bakanı Şahin'den eleşetirilere karşı Mimar Sinan taktiği
İçişleri Bakanı Şahin'den eleşetirilere karşı Mimar Sinan taktiği
Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde AK Parti İlçe Kongresi'nde konuşan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, kendilerini eleştirenlere Mimar Sinan örneğini verdi.

Murat SANDIKÇI- Ferudun ALTUNTAŞ

Mimar Sinan’ın Süleymaniye Camii’ni yaptığında minaresinin eğri olduğunu söylenince, büyük mimarın söylentiyi önlemek için iple minareyi sembolik olarak düzeltmeye çalıştığını hatırlatan Şahin, "Aynı zihniyet, aynı karakter, aynı yaklaşım dünya döndükçe değişmez. Her yerde, her şekilde olur. Bizim için de oluyor. Yapılanlar hükümetimiz, belediyelerimiz için bir şekilde eleştiriliyor. Eleştirilebilir. Ama biz bunları yok saymıyoruz. Biz de yerine göre bunlara birer ip, birer halat takarak düzeltmek durumundayız" dedi. 

Bugün özel uçakla Ankara ’dan Samsun Çarşamba Havaalanına gelen İçişleri Bakan İdris Naim Şahin, protokol tarafından karşılandıktan sonra karayolu ile Ordu’nun Fatsa İlçesi’ne hareket etti. Burada Yurt-Kur tarafından 10 milyon liraya yaptırılacak olan 500 öğrenci kapasiteli yurdun temel atma törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada, "Eskilerin meşhur bir sözü var. Ya bir yol yapacaksın, ya bir yol bulacaksın. Dağ ne kadar yüksek de olsa yol onun üstünden geçer gibi sözler. Biz bugün yolu da yapıyoruz, yolu da gösteriyoruz. Eskilere biraz ayıp oluyor belki ama, dağ ne kadar yüksek olursa yol onun üstünden aşmıyor artık. Eğer dağ yüksekse yol onun altından geçiyor" diyerek, "Biz bu dönemde böyle bir değişiklik yaptık. Ata sözümüzde değişti ama sağlık olsun. Alttan işimize gideriz, yine de dağın üstünde gezeriz. Orada da gezinti yaparız, eğer oralarda birileri de varsa hani bizi rahatsız eden, onların da icabına bakarız" dedi. 

HER SİYASETİN KENDİNE GÖRE DİLİ VAR 
Ardından da AK Parti İlçe Başkanlığı’nın Kongresi’ne katıldı. Belediye Kültür Sarayı’nda yapılan ve mevcut başkan Fatih Sözen’in tek liste girdiği kongrede konuşan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, dünyanın krizler yaşadığını söyleyerek, "Durmadan çalışıyoruz. Durdurmak isteyenler olabilir. Siyasette farklılığı başardıktan sonra ülkede de farklılığa giden yolda dilimiz farklı. Her siyasi hareketin kendine göre bir siyaset dili var. Bu bizde farklı bir şekilde ifadesini buluyor. Yazıya, konuşmaya farklı bir şekilde yansıyor. Herkes kendisine göre bir niyet tutmuş ona göre söylüyor. Herkesin dili farklı" dedi. 

Bakan Şahin, "Kimi önder diyor, kimi reis diyor, kimi abi diyor, kimi başkan diyor kimi genel başkan diyor. Kimi sevgiden bahsediyor, kimi muhabbetten, dostluktan sadakatten, bağlılıktan bahsediyor. Kimi vefa diyor, ilke diyor, prensip diyor. Kimi sosyal demokratım diyor, kimi milliyetçiyim, muhafazakar demokratım, liberalim diyor. Kimi ülkenin belli noktasını daha çok seviyor ama öbür tarafını da ihmal etmiyor. Kimi de Karadeniz, Akdeniz, Marmara diyor. 7 iklim 7 bölge diyor. Siyasette böyle dil farkı, anlayış farkı kendiliğinden ortaya çıkıyor" dedi. 

"KOCA MİNARE HALATLA ÇEKİLEREK DÜZELİR Mİ?" 
Muhafazakarlıklarının altında ülkeyi, milleti korumaları olduğunu belirten İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, eleştirilerin de olduğunu söyledi. Bakan Şahin, bunların normal olduğunu belirterek, "Ne yaparsanız yapın, ister ustaca ister kalfaca yapın birşeyler söyleyen olur. Mimar Sinan Süleymaniye camini yaptığında eleştirenler olmuştu. Minaresinin eğri olduğunu söyleyenler, fitneciler oldu. Mimar Sinan hemen ’kim bu fitneci’ diye sorup yanına getirmiş. Söyle bakalım neresi eğri diye sormuş. O kişi işte şurası eğri demiş. Hemen ustalarına talimat vermiş ve halatlar bağlanarak minare güya çekilerek düzeltilmeye çalışılmış. Koca minare halatla çekilerek düzelir mi?" diyerek sözlerine şöyle devam etti: 

"Mimar Sinan gibi büyük bir usta, minare hikayesine o tarihte o dönemde hata bulan ve onun üzerinden fitne geliştirenler, olduğu gibi aynı zihniyet, aynı karakter, aynı yaklaşım dünya döndükçe değişmez. Her yerde, her şekilde olur. Bizim için de oluyor. Yapılanlar hükümetimiz, belediyelerimiz için bir şekilde eleştiriliyor. Eleştirilebilir. Ama biz bunları yok saymıyoruz. Biz de yerine göre bunlara birer ip, birer halat takarak düzeltmek durumundayız. Neticede o insanlar da bu ülkenin güzel insanları, onlara da saygı duyuyoruz. Türkiye ’de çok parti var. Ama AK Parti tek. Bir şey daha tek. Türkiye’de çok genel başkan var, lider olmaya çalışan var. Ama hem lider, reis, genel başkan, hem de başbakan tek" dedi. Bakan Şahin, konuşmasının ardından kongre salonundan ayrılarak Ordu’ya hareket etti. (DHA)