İçişleri, Cizre olaylarını soruşturacak

İçişleri, Cizre olaylarını soruşturacak
İçişleri, Cizre olaylarını soruşturacak

HDP heyeti dün de Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la görüştü. (Fotoğraf: Arşiv)

HDP heyetinin bugün İçişleri Bakanı Efkan Ala ile yaptığı görüşmede Cizre konusu da ele alındı. Görüşmede, İçişleri Bakanlığı'nın ivedilikle içinde mülkiye müfettişlerinin de bulunduğu bir inceleme heyetini Cizre'ye göndermesi kararlaştırıldı. Son bir ayda 4'ü çocuk 6 kişinin öldürüldüğü Cizre'de temaslarda bulunan HDP ve DBP heyeti ise hükümeti sert bir dille eleştirdi.

RADİKAL - HDP Heyeti, dün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yaptıkları görüşmenin ardından bugün de İçişleri Bakanı Efkan Ala ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmelerde; çözüm sürecinde gelinen aşama ve yapılması gerekenler, Cizre başta olmak üzere bölgede yaşanan ve süreci zorlayan gelişmeler, hasta tutsaklar, atılması gereken demokratikleşme adımları ve Türkiye 'nin Kobani politikasının ele alındığı belirtildi. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı'nın ivedilikle içinde mülkiye müfettişlerinin de bulunduğu bir inceleme heyetini Cizre'ye göndereceği belirtildi.

HDP Heyeti'nin görüşmelerle ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle; "Heyetimizin çözüm süreci kapsamında yürüttüğü görüşmeler devam etmektedir. Bu kapsamda; dün Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan ile bugün de İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ile görüşme gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerde; çözüm sürecinde gelinen aşama ve yapılması gerekenler, Cizre başta olmak üzere Bölge'de yaşanan ve süreci zorlayan gelişmeler, hasta tutsaklar, atılması gereken demokratikleşme adımları ve Türkiye'nin Kobani politikası ele alındı."

HDP ve DBP heyetinden Cizre uyarısı

Cizre tedirgin: 'Gizli bir el' halkı karşı karşıya getirmek istiyor

Bingöl'de DBP il binasına ateş açıldı

"MÜLKİYE MÜFETTİŞLERİNİN BULUNDUĞU İNCELEME HEYETİNİ CİZRE'YE GİDECEK

"Özellikle Cizre'de son bir ayda yaşanan ölümlerle ilgili yaşadığımız ciddi kaygıları, Hükümetin resmi açıklamalarından duyduğumuz rahatsızlığı, halkın tepkisini ve yerelden aldığımız bilgileri paylaştık. Bu konuda; İçişleri Bakanlığı'nın ivedilikle içinde mülkiye müfettişlerinin de bulunduğu bir inceleme heyetini Cizre'ye göndereceği, olayları tüm yönleriyle soruşturacağı, elde edilen bulguların partimizle ve kamuoyuyla paylaşılacağı, yeni can kayıplarının yaşanmaması için yürütülecek etkili soruşturma kapsamında mülki idare amirleriyle ilgili gerekli idari tedbirlerin alınacağı belirtilmiştir." 

ÇÖZÜM SÜRECİNİN İLERLEMESİ İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARIN HIZLANDIRILMASI 
"Cizre başta olmak üzere çözüm süreciyle ilgili sorun alanlarının giderilmesi ve sürecin ilerlemesi için gerekli çalışmaların hızlandırılması konusunda karşılıklı görüşler ifade edilmiştir." 

KANDİL'E ZİYARET 

"Heyetimiz ayrıca önümüzdeki günlerde Kandil'e bir ziyaret gerçekleştirecektir."
(DHA)