İçtüzük kavgasında geçici çözüm bulundu

İçtüzük kavgasında geçici çözüm bulundu
İçtüzük kavgasında geçici çözüm bulundu
TBMM'de dün gece CHP'li vekillerin kürsü işgaliyle başlayıp yumruklu kavgaya kadar varan içtüzük teklifinin görüşmeleri konusunda taraflar arasında geçici de olsa bir uzlaşmaya varıldı.

ANKARA - AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, İçtüzük Teklifi’nin birinci bölümünün görüşmelerinin tamamlanmasının ardından uzlaşma için görüşmelerin devam edeceğini belirterek, “Belki ilk görüşmemizde, belki önümüzdeki hafta bitiririz, uzlaşırız, belki biraz daha uzun sürer, zaman vermemiz mümkün değil. Sonsuza kadar sürmez” dedi.

Nurettin Canikli, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Canikli, “Müzakere ne kadar sürecek” sorusuna, “Bugün birinci bölüm görüşmeleri tamamlanacak. Onu bilemiyorum, belki ilk görüşmemizde, belki önümüzdeki hafta bitiririz, uzlaşırız, belki biraz daha uzun sürer, zaman vermemiz mümkün değil. Sonsuza kadar sürmez. A partisi B partisi demeyelim. Süre konusunda bir şey söyleyemiyorum. Biz iyi niyetle uzlaşmayı zorlayacağız” dedi.

Önerinin Danışma Kurulu’nda geldiğini ifade eden Canikli, “ MHP ’nin önerisi miydi” sorusuna Canikli, “Şahsileştirmek doğru değil. Böyle bir öneri geldi, değerlendirildi, uygun olarak değerlendirdik” dedi.

ÖNERİ SABAH SAATLERİNDE DANIŞMA KURULUNDA KONUŞULDU
Edinilen bilgiye göre, sabah saatlerinde toplanan Danışma Kurulu’nda öneri MHP’den geldi. MHP, teklifin birinci bölüm üzerinde görüşmelerin ardından çalışmalara ara verilmesi ve uzlaşma arayışlarının devam etmesini istedi. MHP, uzlaşmanın sağlanmasının ardından teklifin maddelerinin geçilmesini önerdi. Edinilen bilgiye göre AKP bu öneriye sessiz kaldı. CHP ise teklife olumlu yaklaştı. Daha sonra AKP’nin öneriye destek vermesiyle akşam saatlerinde uzlaşma sağlandı.

AKP’Lİ ELİTAŞ: “UZLAŞMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”
-Meclis’te kürsü işgaline neden olan AKP’nin getirdiği TBMM İçtüzük Değişikliği Teklifi, gruplar arasında anlaşma sağlanarak ertelendi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gelecek hafta yeniden gündeme getirecekleri teklifte uzlaşmak için azami gayreti göstereceklerini söyledi.