İçtüzük ringi: 2. kez mola

İçtüzük ringi: 2. kez mola
İçtüzük ringi: 2. kez mola

AKP li Muhittin Aksak (sağda) ile CHP li Mahmut Tanal arasındaki mücadele objektiflere böyle yansıdı.

AKP ve CHP milletvekillerini önceki gün Genel Kurul'da yumruk yumruğa getiren İçtüzük görüşmeleri, uzlaşma aramak için ikinci kez ertelendi.
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA- Muhalefetin ‘sesimiz kısılıyor’ diyerek karşı çıktığı İçtüzük değişikliğinin görüşmelerinde CHP ’nin kürsü direnişiyle başlayan eylemi AKP ve CHP’liler arasında yumruklaşmaya varan kavgaya dönüştü. Görüşmenin ikinci gününde ise AKP geri adım attı. İkinci kez uzlaşı aramak için görüşmeler ertelendi.
Genel Kurul’da önceki gün kürsüye Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in çıkması sağlanarak teklifin görüşülmesi planlandı. Ancak CHP’liler kürsüyü işgal ederek görüşmeleri engelledi. BDP’liler de bu eyleme destek verdi. Çiçek, oturuma sık sık ara verirken, salonda ‘Çiçek istifa’ sloganları yankılandı. Çiçek, teklifi görüşme imkânının kalmadığını belirterek, birleşimi kapattı. Daha sonra, CHP’li ve AKP’liler arasında kavga çıktı. Birçok milletvekili yumruklaştı, fenalaşanlar oldu.
Kavgalı gecenin ardından dün çalışmalar görüşme trafiğiyle başladı. CHP ve AKP kurmayları ile hükümet üyeleri “Geri adım yok” mesajları verdi. AKP Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik ve Genel Sekreter Haluk İpek ile Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise Başbakanlık’a giderek Erdoğan’a bilgi aktardı.
Aynı anlarda Meclis çatısı altında da MHP sözcüleri ve Meclis Başkanı Çiçek arasında telefon görüşmesi yaşandı. Görüşmede gerginliğin sona ermesi için yeni senaryolar konuşuldu. Daha sonra MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır, CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Emine Ülker Tarhan ile bir müddet görüştü. Daha sonra Şandır, formülü Danışma Kurulu toplantısında gündeme getirdi ancak yine uzlaşma çıkmadı.
Saat 13.00’ü gösterirken TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başlandı. Gündem dışı konuşmaların ardından BDP, CHP ve MHP grup önerileri ele alındı. Ancak bu sırada grup başkanvekilleri bir araya geldi. Meclis kulislerine uzlaşma iddiaları yayıldı. Ardından da MHP’nin getirdiği ara formülün kabul edildiği ve İçtüzük teklifinin birinci bölümü üzerine görüşmelerin tamamlanmasının ardından, ikinci kez uzlaşı aramak için görüşmelerin ertelendiği açıklandı. 

Anayasayı da etkiledi
Bu arada kavga yeni anayasa çalışmalarına da yansıdı. Meclis’te dün toplanması gereken Anayasa Uzlaşma Komisyonu CHP’lilerin protestosu nedeniyle yapılamadı.

Kılıçdaroğlu’na Anadolu Organize Sanayi Bölgesi ziyaretinde badem hediye edildi. Badem ağaçları Malıköy ve çevresinde 1800 Çanakkale şehidi adına dikilmişti.

Kılıçdaroğlu sert: Postmodern diktatörlük
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Türkiye’yi germeyin” diye seslenirken iktidarı ‘postmodern diktatörlük’le suçladı.
Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’yı sarsan MİT krizini değerlendirirken Türkiye’nin iyi yönetilmediğini, insanların sabah gazetelere bakarken ürktüklerini söyledi. “Bir gün MİT Müsteşarı çağrılıyor, öbür gün Genelkurmay Başkanı tutuklanıyor” diyen Kılıçdaroğlu “Nasıl bir ülkede yaşıyoruz?” diye sordu. Başbakan’ın savaşa gidermiş gibi konuştuğunu, ülkeyi gerdiğini öne süren Kılıçdaroğlu İçtüzük krizi konusunda muhalefete Meclis kürsüsünün bile yasaklandığını belirtti. Kılıçdaroğlu, Başbakan’a şu çağrıda bulundu: “Türkiye’yi germeyin. Yazık, günahtır ülkeye. Çatışma ortamı yaratmayın. Din ayrımı, mezhep ayrımı, ırk ayrımı yapmayın. Çatışma ortamına eğer bir başbakan sürüklerse toparlayamazsınız. Samimi bir çağrı yapıyorum. Bölmeyin bu ülkeyi.” 

12 Eylül’de yoktu
Türkiye’nin postmodern bir diktatörlük eliyle yönetildiğini savunan Kılıçdaroğlu, 12 Eylül askeri rejiminde olmayan olaylarla karşılaştıklarını öne sürdü:
“Birisinin apoletleri vardı, diğerinin apoletleri yok. Böyle bir tablo Türkiye’ye yakışmıyor. Gazeteciler, aydınlar hapiste. Yeter artık. Nereye kadar gidecek bu?”