@idrisemen

İdris Baluken: Çözüm masasını devirenler Anayasa masasını da devirmek istiyor

İdris Baluken: Çözüm masasını devirenler Anayasa masasını da devirmek istiyor
İdris Baluken: Çözüm masasını devirenler Anayasa masasını da devirmek istiyor
Başbakan Davutoğlu'nun muhalefet liderleriyle yapmayı planladığı "Anayasa" görüşmeleri kapsamından HDP'yi çıkarmasına tepki gösteren HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, "Çözüm masasını devirenler şimdi de Anayasa masasını devireceklerinin işaretini vermiş oldular" dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Başbakan Davutoğlu’nun, HDP ile 30 Aralık'ta yapacağı görüşmeyi iptal etmesine HDP yönetiminden tepki var. Diyarbakır’da olağanüstü toplanan Demokratik Toplum Kongresi’ne katılan HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken AKP ile HDP arasında yapılması planlanan görüşmenin iptal edilmesiyle ilgili sorumuza “Çözüm masasını devirenler şimdi de Anayasa masasını devireceklerinin işaretini vermiş oldular” yanıtını verdi.

‘AKP KENDİNİ TEKZİP ETTİ’

İdris Baluken, AKP ile HDP arasında yapılması planlan görüşmenin iptal edilmesiyle ilgili olarak şu şekilde konuştu:

“Başbakanın yaptığı açıklamada şu net olarak görülüyor, AKP’nin toplumsal gerilimleri azaltma, toplumsal barışı sağlamak gibi bir derdi yok. Daha önce çözüm masasını devirerek sahaya bir savaş konseptini sunarak bunu göstermişlerdi zaten. Ancak uzun süredir yürüttükleri psikolojik savaş kampanyasıyla çözüm sürecini bozmadıklarını, uzlaşma aradıklarını savaşı başlatanların kendileri olmadığını siyaseten sorunların çözüm yöntemlerine açık olduklarına değiniyorlardı. Bugünkü (dün) açıklama AKP’nin daha önce yapmış olduğu bütün bu açıklamaları tekzip eden, bir yönüyle teşhir eden bir itiraf niteliğinde oldu. Çözüm masasını devirenler şimdi de Anayasa masasını devireceklerinin işaretini vermiş oldular. Yeni Anayasa’da bütün toplumsal kesimlerin taleplerini dikkate alan bir uzlaşma kültürüyle yaklaşmayacaklarını bu ülkede demokratikleşme ve özgürlüklerin genişletilmesiyle ilgili bir kaygılarının olmadığını yeni Anayasa sürecine salt kendi siyasi çıkarları üzerinden yaklaştıklarını ortaya koymuş oldular. Bu son derece yanlış bir siyasi tavır. Son derece tehlikeli bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Tam da bir müzakere ve diyalog kanalının açılmasının çok ihtiyacı olan dönemlerden geçiyoruz. Her gün bu kanallar kapalı olduğu için onlarca gencin cenazesi kalkıyor bu topraklarda. Oluk oluk kan akıyor. Özellikle görüşmenin olacağına dair haberler basına düştükten sonra gerek bölgede gerek Türkiye genelinde ciddi bir takım beklentiler dile getirilmeye başlanmıştı.  Belli ki AKP ve başbakan bu beklentilerin ve umutların yeşermesinden bile rahatsızlar. Şu anda gerilim siyasetinden besleniyorlar. Gerilim ve çatışma konseptinin, savaş konseptinin devam etmesini istiyorlar. Hem içerdeki siyasi hesapları hem de orta doğudaki genel iflas etmiş politikaları bu çatışma ve savaş dışında bir şanslarının olmadığını gösteriyor. AKP bunda ısrar edecek gibi duruyor.”

 


  http://www.radikal.com.tr/149575214957522

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Poor people - amed amedsson

  Iyi yapiyorlar hemd cok iyi.sizi nimet ten saymiyorlar,sizi adam'i birak,insan yerine koymuyorlar.siz ise demokratik turkiye icin mucadele etmeye devam edin.cocuklar gencler olduruluyor diye kimseyi suclamayin.bunda sizinde beceriksizliginiz,siyaset yapamamaniz,alternatif uretememeniz en buyuk engel.ve bu beceriksizligin bedelini; bebekler,cocuklar,gencler ve anneler babalar oduyor.masayi deviriyorlarmis.o masa hc olmadi ki.bunu en iyi siz bilirsiniz.sikayet etmeyi birakin,siyaset yapin cozum yolu bulun

  Çok doğru - Gılgameş

  Şark kurnazlıkları buraya kadar. İş böyle olunca son çareleri kalıyor. Savaş. Bu savaşı yıllardır kazanamayacaklarını bile bile ısrar ediyorlar. Bari halk akıllı olsun. Ne uğruna ölüyor bunca insan diye. Batı susmaya devam etsin. Faşizm bir gün onların da kapısını çalacak. Başka düşünen tarihi araştırsın.