İhraç edilen milletvekilleri CHP'ye dönüyor

Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, tüzük ve ilkelere uymadıkları gerekçesiyle ihraç edilen üç milletvekilinin itirazını yerinde buldu.

Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP'den ihraç edilen üç milletvekiliyle ilgili kararı geçersiz buldu. CHP'liler yeniden partiye dönecek.
CHP'den bir süre önce ihraç edilen İstanbul milletvekilleri Ahmet Güryüz Ketenci ve Hasan Aydın'la Ankara milletvekili Mehmet Tomanbay, kararın ardından mahkemeye başvurmuş ve kararın haksız olduğunu belirtmişti. Bir süredir devam eden dava sonunda, Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, parti tüzüğüne ve ilkelerine uymadıkları gerekçesiyle ihraç edilen üç milletvekilinin itirazını yerinde buldu.
İhraç kararının iptali istemi üzerine görülen davanın bugünkü karar duruşmasına, Hasan Aydın ile birlikte davacı avukatları ve CHP'nin avukatı Şahin Mengü katıldı. Ketenci, Aydın ve Tomanbay'ın avukatları, esasa ilişkin beyanlarında, kararın demokrasiye, hukuk kurallarına aykırı olduğunu tekrar etti. CHP'nin avukatı Mengü de iddiaların yersiz olduğunu savunarak, başvurunun reddine karar verilmesini istedi.
Kararın ardından, gözler CHP yönetimine çevrildi. Genel Başkan Deniz Baykal ve parti yönetiminin, mahkeme kararını en kısa sürede değerlendirmeleri ve CHP'ye geri dönmelerine karar verilen üç milletvekilinin de Meclis'te bir basın toplantısı düzenlemeleri bekleniyor. Ketenci, Tomanbay ve Aydın, parti disiplinine uymadıkları gerekçesiyle 15 eylül 2004 tarihinde CHP'den kesin olarak ihraç edilmişlerdi.
Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği karara itiraz yolu bulunmuyor. Karar 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 57'inci maddesi uyarınca kesin nitelik taşıyor.