'İhraç'lı Günay partiye döndü

CHP Genel Merkez Yönetimi bir ihraç davasını daha kaybetti. CHP'den ihraç edilen üç milletvekilinden sonra, eski genel sekreter Ertuğrul Günay kararın iptali için açtığı davayı kazandı.

ANKARA - CHP Genel Merkez Yönetimi bir ihraç davasını daha kaybetti. CHP'den ihraç edilen üç milletvekilinden sonra, eski genel sekreter Ertuğrul Günay kararın iptali için açtığı davayı kazandı. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, dava sonuçlanıncaya kadar Günay'ın parti üyeliğinin devamı için 'ihtiyatı tedbir' kararı verdi.
CHP Yüksek Disiplin Kurulu'nun (YDK) kararıyla 12 Ekim'de partiden 'kesin' olarak ihraç edilen Günay mahkemeye başvurup öncelikle tedbir, ardından da iptal kararı verilmesini istemişti. Dava dilekçesinde, yerel seçimlerde Ordu'da başka partilerin adayları lehine çalışmakla suçlanan Günay'ın, hakkında tutulan tutanakta ismi geçen tanıkların dinlenmesine ilişkin talebinin yerine getirilmediği belirtilmişti. Dilekçede ayrıca, YDK'nın Günay hakkındaki dosyayı tüzükte öngörülen 60 günlük süreyi aşarak karara bağladığı, Günay'ın Deniz Baykal hakkındaki sözlerinin 'eleştiri sınırlarını aşmadığı' görüşüne yer verilmişti.
İhtiyati tedbir kararıyla yeniden parti üyesi olan Günay'ın ihraç kararının iptali istemiyle açılan dava ise 25 Ocak 2005'te görülecek. CHP'den ihraç edilen üç muhalif milletvekili de açtıkları davayı kazanmıştı.