İhsan Özkes istifa etti, CHP kabul etmedi!

İhsan Özkes istifa etti, CHP kabul etmedi!
İhsan Özkes istifa etti, CHP kabul etmedi!
CHP İstanbul milletvekili, emekli müftü İhsan Özkes, partisinden istifa etti. Özkes, istifa dilekçesini hem CHP'ye, hem de TBMM'ye ilettiğini söyledi. Genel Sekreter Gürsel Tekin, 'istifayı işleme koymayacaklarını' açıkladı.

RADİKAL - CHP İstanbul milletvekili, emekli müftü İhsan Özkes, partisinden istifa etti.

Hürriyet'in ulaştığı Özkes, partiden istifa ettiğini doğruladı ancak gerekçesini açıklamadı. Özkes, "Gerekirse açıklama yapacağım. Ama şu anda bir şey söylemek istemiyorum" dedi.

İhsan Özkes, istifa dilekçesini hem CHP'ye, hem de TBMM'ye ilettiğini söyledi.

GÜRSEL TEKİN: İSTİFASINI İŞLEME KOYMUYORUM

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, ''İhsan Hoca'nın istifasını işleme koymuyorum. Bu aile içi bir meselemizdir. Bunu da aile içinde çözeriz. İşleme koymuyorum'' dedi.

İLK BAĞIMSIZ OLACAK

İhsan Özkes, eğer başka bir partiye geçmezse, TBMM'nin yeni döneminin ilk bağımsız milletvekili olacak. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti 258, CHP 132, MHP ve HDP ise 80'er milletvekili çıkarmıştı. Özkes'in istifasıyla CHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı da 131'e düştü.

İHSAN ÖZKES KİMDİR?

1957 Çorum doğumlu olan İhsan Özkes, 1976’da Ankara İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra, bir süre Çorum'un Alaca ilçesinde imam-hatip olarak görev yaptı.

İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü (Gece Bölümü) Tefsir Hadis Bölümünden 1981’de birincilikle mezun oldu. Yüksek öğrenimi sırasında da Beyoğlu’nda Kuran Kursu öğreticiliği yapan İhsan Özkes, 1981’de Sinop Gerze Müftüsü olarak atandı.

1983-85 yılları arasında Yozgat'ın Sorgun ilçesinde Müftülük yapan Özkes, daha sonra Mısır ile Türkiye arasındaki, "ilmi araştırmalar yapmak üzere kültür mübadelesi" anlaşması çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nca iki yıl süreyle Mısır’a gönderildi.

1987’de döndükten sonra Bolu-Akçakoca Müftüsü oldu.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Hadis Ana Bilim Dalında mastır yaptı. Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi İhtisas Kursuna katıldı.

İstanbul Merkez Vaizliği yaparken 1992'de Üsküdar Müftüsü olarak atandı.

Ocak 1999'da DSP Üsküdar Belediye Başkan Adaylığı için görevden ayrıldı. Seçilemedi ve Haziran 1999’da Şile Müftüsü olarak göreve döndü. Ekim 1999’da Beyoğlu Müftülüğü’ne nakledildi.

2002’de CHP İstanbul Milletvekili Aday Adaylığı için görevinden ayrıldı ancak yine seçilemedi ve Aralık 2002’de Adana Yüreğir Müftülüğü’ne atandı. 2003 yılında emekli oldu.

2004 Yerel Seçimlerinde CHP Üsküdar Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

2010’da CHP İstanbul Kurultay Delegesi seçildi.

23 Mayıs 2010 tarihinde  Cumhuriyet Halk Partisi  33. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi Üyesi olarak seçilmiştir.

18 Aralık 2010 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi 15. Olağanüstü Kurultayı’nda tekrar Parti Meclisi Üyesi olarak seçilmiştir.

30 Mart 2014'te yapılan Yerel Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar Belediye Başkan Adayı oldu.

2014 yılında gerçekleştirilen CHP 18'inci Olağanüstü Kurultayı'nda en yüksek oyoranı ile tekrar Parti Meclisi üyesi seçildi.

CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekilidir ve 2015 Genel Seçimlerinde CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili seçildi

Evli ve beş çocukludur.