İhsanoğlu, Erdoğan'ı şikayet etti

İhsanoğlu, Erdoğan'ı şikayet etti
İhsanoğlu, Erdoğan'ı şikayet etti
Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, rakibi Recep Tayyip Erdoğan'ı, canlı yayında anket açıklayarak, seçim yasaklarını deldiği gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) şikayet etti.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın televizyon ekranlarında açıkladığı anket sonuçları üzerine rakibi Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu YSK'ya başvurdu. Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, rakibi Recep Tayyip Erdoğan ’ı, canlı yayında anket açıklayarak, seçim yasaklarını deldiği gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) şikayet etti.YSK, İhsanoğlu’nun gelini Başak İhsanoğlu tarafından yapılan anket şikayetini bugün yapacağı toplantının gündemine aldı. Anket şikayetinin öğleden sonra görüşülüp karara bağlanması bekleniyor. YSK dün, Erdoğan’ın “dini istismar” gerekçesiyle reklam filmini, daha önce de Pursaklar İlçe Seçim Kurulu, CHP ’nin başvurusu üzerine Ankara Pursaklar’daki bayraklı afişini yasaklamıştı.

CANLI YAYINDA İKİ ANKET AÇIKLADI
Erdoğan NTV ve Star TV’nin dünkü ortak yayınında ‘Adaylar Konuşuyor’ programına konuk oldu. Canlı yayında iki anket birden açıklayarak, 1 Ağustos’tan geçerli olan YSK ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) seçim anketi yasağını deldi. Kanuna göre 1 Ağustos tarihinden itibaren 9 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00’e kadar yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması yasak.