İhsanoğlu, HDP ziyareti sorularına yanıt vermedi

İhsanoğlu, HDP ziyareti sorularına yanıt vermedi
İhsanoğlu, HDP ziyareti sorularına yanıt vermedi
MHP'nin Meclis Başkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu önce AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu daha sonra da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. İhsanoğlu her iki görüşme sonunda da 'Neden HDP'yi ziyaret etmediğine' ilişkin sorulara yanıt vermedi.

RADİKAL- MHP 'nin  Meclis Başkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu önce AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu daha sonra da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Meclis Başkanlığı için destek turuna çıkan MHP'nin Meclis Başkan Adayı İhsanoğlu, saat 12.16'da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere Ak Parti Genel Merkezi'ne geldi.Başbakan Davutoğlu İhsanoğlu'nu kabul etti. Görüşme İsmet Yılmaz'ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı 4 dakikalık toplantısın aksine yaklaşık 20 dakika sürdü. 

"GÖRÜŞME 20 DAKİKA SÜRDÜ"

Görüşme sonrası açıklama yapan MHP adayı İhsanoğlu, TBMM’nin yeni dönemde yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtti. İhsanoğlu, "Gayet samimi, verimli bir görüşme oldu. 7 Haziran tablosu, uzlaşma mesajını en başta taşıyan bir tablodur. Uzlaşma milletimizin arzusudur. Uzlaşmanın yapılacağı en önemli makam TBMM’dir. Milliyetçi Hareket Partisi’ndeki arkadaşlar bu görev için beni teşvik ettiler. TBMM yeni dönemde yeniden yapılandırılmalıdır. Birincisi toplumdaki itibarı, mevki güçlendirilmeli. Bu devleti, Cumhuriyeti kuran Meclis’tir" ifadelerini kullandı.

"TBMM’NİN YÜRÜTME KARŞISINDAKİ YERİNİN BELİRLENMESİ LAZIM"

İhsanoğlu, "İkincisi TBMM’nin yürütme karşısındaki yerinin belirlenmesi lazım. Bu yürütme karşısında Meclis, yürütmeye tabi bir kurum haline değil, yürütme Meclis ’in denetimi altında olmalıdır. Yani böyle bir basmakalıp kanunların gelip mühürle ’evet’ kabul edilmiştir şeklinde bir damganın basıldığı yer olmaması lazım. Tartışmaların olması lazım. Hukuk esaslarına uygun olması lazım" dedi. Meclis’in kendi çalışmalarını da gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen İhsanoğlu, "Meclis Başkanlığı seçimlerinde herkesin vicdanına göre karar vereceğinden eminim" dedi.  İhsanoğlu, "Salı ve çarşamba günü herkesin vicdanına uygun bir şekilde karar vereceğine eminim" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu ile olan görüşmesine oğlu Orhan İhsanoğlu ile gelen Ekmeleddin İhsanoğlu, "HDP'yi ziyaret edecek misiniz" sorularına ise yanıt vermedi. 

CHP ZİYARETİNE DE OĞLUYLA GİTTİ 

MHP adayı İhsanoğlu, daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu CHP Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Ziyarete ilişkin konuşan İhzanoğlu  şunları söyledi:  "Kendisiyle görüşmekten her zaman mutluluk duydum. Şimdi elbette dört aday var. Ve bu dört aday her birisi gerçekten çok kıymetli adaylar. Meclis bu sefer çok zengin bir seçme hakkı var, seçenek var. Kendimi de saymıyorum ama üç kıymetli aday var benden başka. O bakımdan bu Meclis şanslı. Prosedürü çok belli, çok net. Yarın iki oylama, ertesi gün son iki oylamayla böyle sayı azaltılarak iki aday arasında kalacaktır. Bu tabi nasıl evrilecek, nasıl dönüşecek, kimler kalacak sonunda ve tercihler nasıl olacak o her partinin her grubun her milletvekilinin takdirine kalmış bir şeydir. Ben şahsen bazı milletvekillerinin bu partiye olan bağlılık, ikinci turdaki seçenekler azalınca tabi takdir hakkını kullanacaklarını düşünüyorum. Hayırlı olacağını düşünüyorum. Dört kişiden kim olursa olsun hepsi bu Meclis'e büyük dirayetle, kabiliyetle yönetecek insanlardır. O bakımdan bu şanslı bir dönemdir. Türkiye'de demokrasi gelenekleri yavaş yavaş daha sağlam zemin üzerine oturuyor ve Meclis'in yeni dönemde de daha rahat çalışacağı, itibarının artacağı, yürütmeye karşı olan durumunun yükseleceği kanaatindeyim."

İhsanoğlu, "Uzlaşmadan bahsediyorsunuz ama HDP'yi ziyaret etmeyeceğinizi açıkladınız bunu nasıl açıklayacaksınız?" sorusuna  ise yanıt vermedi.

Ümit KOZAN - Hakime TORUN / ANKARA-DHA