'İhtilali suç sayan yasa yok'

'İhtilali suç sayan yasa yok'
'İhtilali suç sayan yasa yok'
Kenan Evren 32 yıl sonra darbe için yaptığı savunmada, "ihtilal suç değil' dedi.

Radikal.com.tr/Ajanslar - 12 Eylül davasında savunmasını yapan Kenan Evren, "İhtilali suç sayan yasa yok. Sorulara cevap vermeyeceğim, beni tarih yargılar" dedi.

Evren savunmasında aşağıdaki ifadeleri verdi:
- Ben kurucu iktidar olan MGK'nın başkanıydım.
- 12 Eylül komuta zinciri içinde yapıldı.
- Yapılış nedeni Türk milletine bildiri ile açıklandı. Ben cumhurbaşkanıyım. 12 Eylül'ün hesabını millete verdim.
- Mahkemeniz bizi yargılayamaz. Biz kurucu iktidarız.
- İhtilale teşebbüs etmedik, yaptık.
- İhtilal yapmayı suç sayan bir kanun yok.
- Demokrasinin olduğu yerde ihtilal olmaz.
- Siyasiler beceriksizliklerini askere fatura edemez.
- Bugün olsa aynı şekilde ihtilal yapardık.
- TSK iktidar olmanın meraklısı değildir.
- Mahkemenizin sorularına yanıt vermeyeceğim.
- Ülke o günkü olaylara layık değildi, gerekeni yaptık.
- Beni ancak tarih yargılar.
- Görevim mahkemeye yardımcı olmaktı, sanık değilim.
- Savcılıkta verdiğim ifadeyi tekrarlıyorum. Sorularınıza cevap vermeyeceğim.
- Yaptıklarımız suç değildi, pişman değilim.

'BİR SAĞDAN BİR SOLDAN ASTIK' YANITI

Savunmanın ardından, Mahkeme Başkanı Süleyman İnce Evren'e bir dizi soru yöneltti.
“Yaptığınız birçok konuşmada, birçok sivilin size gelerek, 'Neden yönetime el koymuyorsunuz' dediğiniz bilinmektedir. Sizi darbeye yönlendiren sivilleri sayar mısınız” sorusuna Evren, “Bunları hatırlıyorum, ama isimlerini bilmiyorum” karşılığını verdi.
“Katıldığınız bir programda, adaletli olsun diye 'Bir sağdan bir soldan astık' şeklinde bir cümle kurdunuz. Bunu ne amaçla söylediniz? Adam asmak eylemi bu kadar basite indirgenebilir mi? Bu hususu açıklar mısınız?” sorusuna ise “Söyledim. Sağda olanlar var, solda olanlar var. Yalnız sağdakileri verip de idam ettirip, bir sağdan, bir soldan... Bunla hiçbir tarafı tutmadığımızı, bitaraf olduğumuzu anlatmak istedik” cevabını verdi.
Bu sırada mahkemede bulunanlardan bazıları, “Ondan sonra da 'İnsanım' diye yaşıyorsunuz, değil mi?” diye tepki gösterildi.
Mahkeme Başkanı İnce'nin, “Bayrak Harekat Direktifini” hatırlatarak, “Bu belgeden haberdar mısınız? Bunu Necdet Üruğ mu hazırladı” sorusuna Evren, “Ben bir şey hatırlamıyorum. Ancak Bayrak Harekat Direktifi hazırlandığında Necdet Üruğ 1. Ordu Komutanıydı” dedi.
Evren, “Sizin direktifinizle mi hazırlandı?” sorusunu yanıtlarken, aradan geçen zamanı karıştırarak, “Hatırlamıyorum, aradan 20 yıl geçti” ifadesini kullandı.
“Bayrak Harekat Planı sizin onayınızdan geçti mi?” sorusunu, “Hatırlamıyorum, kendisine (Necdet Üruğ) sormak lazım” diye yanıtlayan Evren, “Plandan ne zaman haberiniz oldu” sorusuna, şu karşılığı verdi:
“Bayrak Harekat Direktifini Necdet Üruğ hazırlamıştır. Ona bu talimat, Genelkurmay Başkanlığı Kurmay Başkanı Ali Haydar Saltık tarafından verilmiştir. Haydar Saltık benim yerime birçok belgeyi imzalama yetkisine sahipti. Bu belge yönünden de gerekli imzayı o atmış olabilir. Kendisine bu yönde yetki verilmiştir. Saltık kendi kendine yazmaz. Saltık, Genelkurmay Başkanının Yardımcısı. Ona yetki verilmiştir.”
Evren, dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e verilen uyarı mektubuna ilişkin soruya da “Bizim Cumhurbaşkanı'na verdiğimiz muhtıradır” cevabını verdi. 

Davanın bugünkü celsesi sona erdi. Duruşmaya yarın 09.45'te devam edilecek.