İki bakan 3 yıl önce açılan caddeyi yeniden açtı

İki bakan 3 yıl önce açılan caddeyi yeniden açtı
İki bakan 3 yıl önce açılan caddeyi yeniden açtı
3 Yıl önce Erdoğan'ın açtığı ve BBP'nin merhum kurucu lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun isminin verildiği cadde, bugün iki bakanın katıldığı açılışla yeniden açıldı.

Denizli’nin Merkezefendi mahallesinde, 2012'de BBP’nin merhum kurucu lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin verildiği cadde, ikinci kez açıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre Muhsin Yazıcıoğlu Cadesi'nin ilk açılışı, 8 Haziran 2012'de o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı toplu açılış töreninde yapıldı. Caddenin açılışı 3 yıl sonra, bir dizi açılış ve temaslarda bulunmak üzere Denizli'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla bir kez daha yapıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Denizli Teleferik’in açılışına katıldı. Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş da törende yer aldı. 38 milyon TL’ye malolan teleferiği inceleyen iki bakana vatandaşlar, yoğun ilgi gösterdi. Bakan Topçu ile Bakan Zeybekçi, buradaki programda birer de konuşma yaptı.

Teleferik açılışı sonrası Bakan Topçu ile Zeybekci, Merkezefendi Mahallesi’ne 2010’da ölen BBP’nin merhum kurucu lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin verildiği caddenin açılışına katıldı.Bakan Topçu burada yaptığı açıklamada, "Ninem derdi ki, ’Adam vardır ölür evi, adam vardır ölür köyü üzülür, adam vardır ölür memleket üzülür’. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle bir milletin yas tuttuğunu, milyonlarca insanın birlik içinde onu nasıl uğurladığını hep beraber gördük. Bir kez daha şehitlerimizle birlikte kendisine rabbimden rahmet diliyorum. Allah inşallah, bizi peygamber efendimizin sancağı altında bir ve beraber etsin. Bu hizmette emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

BBP İL BAŞKANINDAN AÇILIŞA ELEŞTİRİ
BBP Denizli İl Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise yaptığı yazılı basın açıklamasında, beş yıl sonra yapılan töreni eleştirdi, şunları söyledi:"Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nin açılışının seçim öncesi bir tarihe denk getirilmesini doğru bulmuyoruz. Yıllar önce bu caddeye isim verildiği zaman memnuniyetimizi ve teşekkürlerimizi bildirmiştik. Ancak, açılışının bugün seçim öncesine denk getirilmesini bir suistimal, istismar olarak görüyoruz. Muhsin Yazıcıoğlu’nun toplumdaki sevgi ve sempatisini oya dönüştürme çabası olarak görüyoruz. Her değeri ve her güzelliği siyasi amacına hizmet için kullanmaktan çekinmeyen bu anlayışın Merhum Genel Başkanımızı da kullanmasını çirkin buluyoruz. Seçim öncesi bunun açılış törenine parti olarak katılmama kararı aldık. Bu cadde açılışının bizimle bir alakası yoktur. Keşke yıllardan bu yana kullanılan bu cadde çok önceki bir tarihte veya seçimden sonraki bir tarihte açılışı yapılmış olsaydı daha şık olurdu. Ama bugün yapılması çirkin bir siyasi istismardır. AKP’nin, Merhum Genel Başkanımızın ismini istismar etmesini protesto ediyoruz."

2012'DE ERDOĞAN AÇILIŞINI YAPMIŞTI
Muhsin Yazıcıoğlu'nun isminin verildiği caddenin, ilk olarak 8 Haziran 2012'de o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı toplu açılış töreninde yapıldığı ortaya çıktı. Bugün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, 'normal' resmi törenle açtığı caddenin ilk açılış haberi 7 Haziran 2012 tarihli Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin İnternet sitesindeki "Başbakan Erdoğan Geliyor, Denizli Kazanıyor" başlıklı haberde de yer alıyor. Haberde Erdoğan'ın açtığı 30 projenin içinde Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi'nin 2 milyon 886 bin 826 liraya mal olduğu da yer alıyor.

 

Ferah IŞIK - Ramazan ÇETİN/DHA - CİHAN