İki cümle arasında medeniyet farkı var

Ulusal Program'a uygundu
Kadın haklarını daha da güçlendiren düzenleme AKP'yi aşamadı. AB Genel Sekreterliği ile Dışişleri ve Adalet bakanlıkları bürokratlarının, Ulusal Program çerçevesinde Anayasa paketine aldığı 'kadınlar için pozitif ayrımcılık' hükmünü iktidar çizdi.
Çiçek: Dayanak hâlâ var
Meclis'e giden teklifte olmayan madde, siyasi alanda, özellikle seçme-seçilmede kadın lehine kotalara yol açıyordu. Bunun yerine teklife soyut eşitlik maddesi konuldu. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Pozitif ayrımcılık anayasal dayanağını kaybetmiyor" dedi.
'Bizde kota var'
AKP Grup Başkanvekili Haluk İpek, "Kadınlar istemedi" diye konuştu. İktidar partisinden Serpil Yıldız ise "Pozitif ayrımcılık gelmeyecekse, hüküm hiç değişmese de olur. AKP'de kota var" görüşünü savundu.
AKP'ye giden maddeBüyütmek için tıklayınız

Bürokratların düzenlemesi, Türkiye'nin hem sosyal yapısında hem de AB yolunda kadın lehine eşitlik mücadelesini, özellikle siyasal temsilde güçlendiriyordu. Ancak teklif Meclis yolunda değişiverdi.
AKP'den çıkan maddeBüyütmek için tıklayınız

AKP'li milletvekilleri tarafından imzalanarak TBMM'ye sevk edilen Avrupa Birliği'ne uyum amaçlı Anayasa paketindeki düzenleme, eskinin bir tekrarından ibaret. Değişikliği isteyen de meçhul.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Anayasa değişiklik teklifi taslağına konulması düşünülen 'pozitif ayrımcılık' kimvurduya gitti. Ulusal Program'da (UP), 'kadın-erkek eşitliğinin özellikle uygulamada sağlanması bir öncelik alanı olacaktır' taahhüdü doğrultusunda, taslağa önce konuldu, sonra 'Bunu kadınlar da istemiyor' denilerek çıkarıldı.
Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği, Dışişleri ve Adalet bakanlıkları bürokatları tarafından AB'ye uyum amacıyla hazırlanan Anayasa değişiklik taslağına göre Anayasa'nın 10. maddesine şu fıkranın eklenmesi öngörülmüştü:
Çıkartılan fıkra
"Kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olması esastır. Devlet, kadınların ve erkeklerin her alanda eşit haklara sahip olması için kanuni ve idari düzenlemeler dahil gereken tüm önlemleri alır. Ancak, kanun önünde eşitlik ilkesi özelliği nedeniyle belirli bir cinsiyet için diğerinden farklı olarak kanuni ve idari düzenlemeler yapılmasını veya başka önlemler
alınmasını engellemez."
Ama 'pozitif ayrımcılık' ilkesini yönetim kademesinde ağırlıkla erkeklerin bulunduğu AKP'de kabul görmeyince, bu fıkra da Anayasa değişiklik taslağında kendine yer bulamadı. AKP Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ile grup başkanvekillerinin katılımı ile yapılan toplantılarda önce
"Anayasa'da zaten cinsiyet ayrımı yapılmayacağına ilişkin bir hüküm var. Benzer bir hükmün ikinci kez konulması usulen yanlıştır" gerekçesiyle düzenlemeye karşı çıkıldı.
Daha sonra 'pozitif ayrımcılık'a kadınların da karşı olduğu öne sürüldü. AKP'li 198 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan Anayasa değişiklik teklifinde "Kadın ve erkek eşit haklara sahiptir" ifadesinin 10. maddeye eklenmesi ile yetinildi.
AKP'den ilginç savunma
AKP Grup Başkanvekili Haluk İpek ise, 'pozitif ayrımcılığı' isteyenler olduğu kadar istemeyenler de bulunduğunu savunarak, "Birçok kadınla görüştüm. Onlar, 'biz ayrımcılık istemiyoruz, erkeklerle eşit şartlarda yarışarak bir yerlere gelmemiz daha doğru olur' görüşünü dile getirdiler" dedi.
İpek, "Hangi kadınlar bunu is-tiyor?" sorusuna, "Ben hukukçuyum, çok sayıda avukat kadın ile konuştum" yanıtını verdi. Sorular üzerine kadın dernekleri ile konuyu görüşmediğini kaydeden İpek, "Partinizin kadın milletvekillerine sordunuz mu?" sorusu üzerine "Hepsine değil. Ancak böyle düşünenler de var" diye konuştu.
'Bize soran olmadı'
Ancak AKP'li kadın milletvekilleri söz konusu konuyla ilgili konunun kendilerine sorulmadığını söyledi. AKP İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, pozitif ayrımcılıkla ilgili hükmün Anayasa'ya girmesi gerektiğini ifade ederek, "Anayasa'da zaten cinsiyet ayrımı yapılamayacağı yazılıyor. Pozitif ayrımcılık Anayasa'ya girmeyecekse bu teklif ile ekstra hiçbir şey yapmamış oluyoruz. O zaman Anayasa'daki hüküm mevcut haliyle kalsın daha iyi" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile AKP'de pozitif ayrımcılığın zaten uygulandığını kadınlara yüzde 10 ile 25 arasında kota konulduğunu anımsatan Yıldız, "Zaten biz bunu uyguluyoruz. Uyguladığımız bir konunun
anayasal dayanağını sağlamaktan da korkmamak gerekir" dedi.
'Gerekliyse bakarız'
AKP Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ise söz konusu tartışma üzerine konuyu grup başkanvekilleri ve Anayasa Komisyonu üyeleriyle görüştüğünü söyledi.
Parti yönetiminin kendisine, "Biz Anayasa kısa olsun diye böyle bir tercihte bulunmuştuk. Eğer bu kadar gerekli bir düzenleme ise komisyon görüşmeleri sırasında Anayasa'ya da konulur" dediğini anlatan Şahin, pozitif ayrımcılıkla ilgili düzenlemelerin yasalara yansıtılacağının da kendisine ifade edildiğini belirtti. Şahin, yasa ve Anayasa'dan daha önemlisinin, toplumda bu bilincin yerleşmesi olduğunu söyledi.
Çiçek: Dayanak var
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, kadın-erkek eşitliğine ilişkin düzenlemede Avrupa Birliği ülkelerinin esas alındığını ifade ederek, Almanya, Yunanistan, İsveç ve İsviçre'de de aynı hükmün bulunduğunu söyledi. Teklifte yer alan düzenleme ile pozitif ayrımcılığın anayasal dayanağını kaybetmediğini kaydeden Çiçek, "Türkiye'de her şey yasa meselesi değildir. Önemli olan uygulama-dır. Bizde uygulama sıkıntısı var.
Önemli olan eğitim düzeyini yükselterek, bunların kendiliğinden olmasını sağlamak" diye konuştu.
CHP'den itiraz
Uluslararası Program'da yer alan pozitif ayrımcılık ilkesinin, AB'yle uyum amacıyla yapılan Anayasa değişikliği paketinden çıkarılmasına gelen tepkilerse şöyle:
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol: Avrupa'da kadının bulunduğu yeri sağlayan bu düzenleme birinci maddede yok. Tavrımız net, bu Avrupa ile bütünleşme değil, bir aldatmaca. Görüşülürken tüm Türkiye kim değişimci-dönüşümcü, kim çağdaş, kim statükocu görecek.
CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman: Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için olumlu ayrımcılık ilkesinin mutlaka Anayasa'da yer alması gerek. Bu olmazsa, yasalarda yapmaya çalışacağınız olumlu ayrımcılık daima Anayasa'ya takılır. Türkiye'nin imza attığı uluslararası sözleşmeler gereği de hükümetlerin her türlü olumlu ayrımcılığı yapması gerek.
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Okuducu: Türkiye'yi aldatmaya, kandırmaya alışanlar AB'yi kandıramayacaklar. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar, temsil hakkına sahip değiller. Bu da demokrasi değil.
Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci: Anayasa'da kadınlar lehinde pozitif ayrımcılığın yer alması lazım. Ancak bu şekilde Türk kadınının önünde yer alan engeller kaldırılabilir. Kadınlar için yapılan yasal düzenlemelerin biraz 'göstermelik' olduğu kanaatindeyim.
4 Mayıs'ta görüşülecek
Anayasa Değişikliği Paketi'nin ilk tur görüşmeleri 4 Mayıs Salı günü, ikinci tur görüşmeleri ise 7 Mayıs Cuma günü yapılacak.