İki eski CHP'li AKP'ye geçti

CHP'den istifa eden Budak ve Başoğlu'nun katılımıyla AKP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 369'a yükseldi.

CHP'den istifa eden iki milletvekili, AKP'ye geçti. İki milletvekilinin katılmasıyla AKP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 369'a ulaştı.
CHP'den geçen hafta istifa eden Adana Milletvekili Atilla Başoğlu ile Edirne Milletvekili Necdet Budak, AKP'ye geçti. AKP Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grup toplantısında yaptığı konuşmanın ardından iki milletvekiline AKP rozeti taktı. Erdoğan "Hayırlı olsun. Bu birlikteliğimizi Allah bozmasın" dedi.
Başoğlu ile Budak'ın CHP'den istifa etmesiyle CHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 171 olmuştu. İki milletvekilinin AKP'ye geçmesi ile birlikte Meclis'teki bağımsız milletvekili sayısı sayısı 6 oldu, AKP'nin sandalye sayısı ise 369'a ulaştı. Meclis'te DYP'nin ise 4 milletvekili bulunuyor.

AYRILIRKEN NE DEMİŞTİ?..

Bugün AKP'ye katılan Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, geçen cuma günü partisinden istifa ederken CHP'nin geleceğe dair vizyonu olmadığını öne sürmüştü. CHP milletvekili olarak geçirdiği bu 1.5 senede inanılmaz düş kırıklıkları yaşadığını anlatan Başoğlu, şunları söylemişti:
"Atatürk'ün partisinde, 'Bırakın şu pis Kemalist'i' ifadeleriyle karşılaşmak, beş oklu posterleri görmek ve bu eylemler içerisinde bulunanların siyasi faaliyetlerine rahatlıkla devam ettiklerini müşahede etmek, benim için ilk düş kırıklığı olmuştur. Yaptığımız çalışmaların parti yönetimi tarafından, çalışma şevkini kıracak biçimde, gerekçesiz, yahut gülünesi gerekçelerle engellenmesi beni şaşırtmıştır."
Öte yandan CHP Meclis Grubu'nda bir konuşma yapan Genel Başkan Deniz Baykal, Budak ile Başoğlu'nun AKP'ye katılmalarına yönelik eleştirilerde bulundu. Bu haftayı, 'ibret haftası' olarak nitelediğini anımsatan Baykal, CHP'den istifa eden iki milletvekilinin 'AKP'ye katıldıklarını, sol yakalarının üzerine ampul rozeti takıldığını' belirterek, şöyle devam etti:
"Önce bir defa AKP'ye hayırlı olsun. Sonra bu iki milletvekili arkadaşımıza aldıkları karar hayırlı olsun. Ülkemizin siyasal yaşamına bu gelişme hayırlı olsun. Olayın konuşulacak o kadar çok yönü var ki, bu arkadaşlarımızın bir tanesi bizi yeterince Kemalist bulmuyordu. CHP'ye muhalefet ediyordu, muhalefetinin gerekçesi CHP'yi yeterince Kemalist bulmamasıydı. Bizi de beğenmiyordu. CHP'yi iktidara taşıma hareketinin ilk dokuz yiğit neferinden birisiydi. 'İktidara getireceğiz' derken herkes zannediyordu ki CHP'yi iktidara getirecekler, kestirme yoldan kendilerini iktidara taşıdılar.
Sormak istediğim iki şey var. Bu değerli arkadaşımızın üyesi olduğu aile şirketi Haziran ayı içinde Maliye Bakanlığı tarafından basılmış mıdır, vergi incelemesi başlatılmış mıdır? Bu arkadaşımızın sahibi olduğu şirketin banka kayıtları ve defterleri inceleme alınmış mıdır? Bunu öğrenmek istiyorum. Bu incelemenin bundan sonraki akıbeti nasıl gelişecek onu da öğrenmek istiyorum."
Baykal'ın konuşması sırasında bazı milletvekilleri ve izleyici olarak salonda bulunan partililer oturdukları yerden AKP'ye katılan milletvekillerine tepkilerini dile getirdi. Denizli Milletvekili Haşim Oral'ın "Midemiz bulandı" diye bağırdığı duyuldu.

'AKP TRANSFER DÜNYASININ PARÇASI'

'İktidarların milletvekili transferi noktasına geldiklerinde aslında çürümüş olduklarını' ifade eden Baykal, "Bu çürümenin artık hızla yaygınlaşmakta olduğunu ve AKP'nin bu gelişmelerden hiç rahatsız olmadığını görüyoruz. AKP kendisini bu milletvekili transfer dünyasının bir parçası haline getirmiştir. Milletvekili transferleriyle siyaset yapma aşamasında bir iktidar tablosuyla karşı karşıyayız" diye konuştu.