İki komutan emekli oluyor

Silahlı Kuvvetler'in önümüzdeki dönem komuta kademesinin şekilleneceği Yüksek Askeri Şûra Başbakan Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Karargâhı'nda başladı. Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un emekliye sevk edilmesi bekleniyor.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) önümüzdeki dönemde komuta kademesinin şekilleneceği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nda başladı. Üç gün sürecek toplantıda alınacak kararlar 5 Ağustos Perşembe günü açıklanacak.
Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantıya YAŞ üyeleri katıldı. YAŞ üyeleri, toplantının sabah oturumunun ardından Erdoğan başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "YAŞ toplantısının, milletimiz için hayırlı ve başarılı geçmesi dileklerimizle huzurunda saygıyla eğiliyoruz" diye yazdı.
İhraç dosyaları
Şuranın ilk gününde, Erdoğan'a iç ve dış tehdit değerlendirmesi, bölgesel güvenlik konuları, ordunun modernizasyonu ve yeniden yapılandırma çalışmaları hakkında bilgi verildi. İrticai ve yasadışı gruplarla bağlantılarıyla disiplinsiz davranışlarda bulundukları tespit edilen TSK personelinin durumu görüşüldü.
Dünkü oturunda görev süreleri biten Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un normal şartlar altında emekliye sevk edilmesi bekleniyor. Yalman emekli
olursa teamüllere göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt atanacak. Bu atamayla da Büyükanıt 2006'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 25. Genelkurmay Başkanı olma şansını yakalayacak.
Jandarma için iki isim
Eruygur'dan boşalması beklenen Jandarma Genel Komutanlığı içinse iki isim ön plana çıkıyor. Bunlardan birincisi Ege Ordu Komutanlığı'nda üç yılını dolduran orgeneral Hurşit Tolon, diğeri ise 2. Ordu Komutanlığı'nda iki yılını dolduran orgeneral Fevzi Türkeri. Tolon'un kıdemi dolayısıyla 1. Ordu Komutanlığı'na atanma durumu da söz konusu.
Dün, terfi bekleyen korgeneraller de görüşüldü. TSK'da bu yıl terfi bekleyen yedi korgenerale karşın üç orgeneral kadrosunun boşalması bekleniyor. Yalman ve Eruygur'un yanı sıra emekli olması beklenen diğer isim de 65 yaşındaki 3. Ordu Komutanı Orgeneral Oktar Ataman. Kara Kuvvetleri'nde emeklilik halinde boşalacak üç orgeneral kadrosuna yedi korgeneral arasından seçim yapılacak.
Başbuğ'un kader anı
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un da orgenerallikte ikinci yılını tamamlaması nedeniyle, Büyükanıt'tan boşalacak 1. Ordu Komutanlığı'na veya bir başka kıta görevine getirilmesi bekleniyor. Başbuğ'un, Tolon 1. Ordu'ya atanırsa Ege Ordusu'na, Jandarma Genel Komutanlığı'na atanırsa 1. Ordu'ya atanabileceği öğrenildi. Başbuğ'un bir yıl yerinde kalma olasılığı da var. Başbuğ 1. Ordu'ya atanırsa 2008'de 26. Genelkurmay Başkanı olması pekişecek.
MGK'ya sivil sekreter
İlk kez bir sivilin getirileceği MGK Genel Sekreterliği'ne ve NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetler Komutanlığı'na artık Kara Kuvvetleri'nden orgeneral atanmayacak. Bu durumda MGK Genel Sekreteri Orgeneral Şükrü Sarıışık ile NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetler Komutanı Orgeneral Orhan Yöney bir başka göreve atanacak.
General kadrolarına yönelik düzenlemeye gidilmesi, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı ve Lojistik Komutanlığı'nın korgeneral rütbesine çıkartılması, mevcut Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı'nın işler hale getirilmesi, havacı orgeneralin bulunduğu Harp Akademileri Komutanlığı kadrosunun Kara Kuvvetleri'ne alınması, havacı orgeneralin Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı yapılması gibi seçenekler de ele alınacak.YAŞ'a kimler katılıyor?
Başbakan'ın başkanlık ettiği toplantıya Genelkurmay Başkanı Özkök'ün yanı sıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Oktar
Ataman, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Şükrü Sarıışık, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanı Orgeneral Orhan Yöney ile Donanma Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu katılıyor.


Orgenerallik bekleyenler
YAŞ'tan orgenerallik bekleyenler şunlar: 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Köksal Karabay, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral Ahmet Özteker, Kuzey Kıbrıs Türk Barış Kuvveti Komutanı Korgeneral Sebahattin Işık Koşaner, Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Hüseyin Göksu, 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Ömer Keçecigil, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Engin Alan ile Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Korgeneral İsmail Koçman.
Ayrıca terfi için bekleyen iki koramiral, üç hava korgeneral, bir jandarma korgeneral, 17 kara tümgeneral, beş tümamiral, sekiz hava tümgeneral, iki jandarma tümgeneral, 38 kara tuğgeneral, 13 hava tuğgeneral, 11 tuğamiral ve altı jandarma tuğgeneralin durumları da ele alınacak. Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde dört tuğgeneralle bir tuğamiral, Askeri Yargıtay'da bir tuğamiral terfi bekliyor.