İki liderin 22 yıl arayla 5 kişilik aile üzerinden çay-simit hesabı

İki liderin 22 yıl arayla 5 kişilik aile üzerinden çay-simit hesabı
İki liderin 22 yıl arayla 5 kişilik aile üzerinden çay-simit hesabı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1993 yılında çay ve simit hesabıyla o günkü asgari ücret eleştirisi ortaya çıkmıştı. CHP lideri Kılıçdaroğlu da çay ve simit hesabı yapıp bugünkü asgari ücreti eleştirdi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın 1993 yılında o dönemin asgari ücretini hesaplarken yaptığı çay simit hesabının görüntüleri ortaya çıkmıştı. Benzer hesabı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da miting meydanlarında yapıyor. Kılıçdaroğlu Ardahan'dan sonra Kahramanmaraş'ta da çay simit üzerinden asgari ücret hesabı yapıp iktidarı eleştirdi.


ERDOĞAN'IN ÇAY-SİMİT HESABI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1993 yılında 'asgari ücret hesabı' yaptığı bir video sosyal medyada yer aldı. Videoda Erdoğan asgari ücret üzerinden dönemin iktidarına yükleniyor. 5 kişilik bir aile üzerinden çay-simit hesabı yapan Erdoğan, ”Bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çayla bir simidi bile layık görmüyor” diyor.

CHP LİDERİNİN ÇAY-SİMİT HESABI 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bugün Kahramanmaraş mitinginde 5 kişilik bir aile üzerinden çay-simit hesabı yaptı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Asgari ücret nedir adı üstünde asgari ücret. Mevcut asgari ücreti bilmiyorlar rakamı, ben vereyim 949 lira. 5 kişilik aile düşünün anne, baba, 3 çocuk. Sabah, öğle, akşam bir simit bir çay alsınlar. Bir simit yiyecek, bir çay içecekler. Günlük 30 lira, ayda eder 900 lira. Geriye kalıyor 49 lira. O Ankara'da oturan beylerin vicdanına sesleniyorum; 49 lirayla bu asgari ücretli ev kirası mı versin, çocuk masrafını mı karşılasın, mutfak masrafını mı karşılasın, elektrik, su parası mı ödesin, kömür parası mı ödesin? Asgari ücretli nasıl geçinecek 49 lirayla. Sen merak ediyorsan 49 lira al bak nasıl geçiniyorsun. Millet perişan oldu senin haberin yok. Sen herkes senin gibi yaşıyor sanıyorsun. Gir milletin arasına konuş bakalım neler anlatacaklar sana. Haykırıyorum, bin 500 lira yapacağım asgari ücreti.

Sözüm söz elbette çıkacak. Yine koro halinde itiraz ediyorlar, efendim asgari ücretliye bin 500 lirayı nasıl vereceksin? Asgari ücretten vergi almayacağız, zaten zor geçiniyorlar. Bakan çıktı dedi ki, asgari ücretliye bin 500 lira vermek zulümdür, sen ayda 14 bin lira alırken zulüm değil de asgari ücretli bin 500 lira alınca mı zulüm oluyor."